Kültür varlıkları konuşuldu!

Mersin ayağında 'ICOMOS’un Dünya Mirası Değerlendirme Kriterleri...

Kültür varlıkları konuşuldu!
Türkiye'deki ve Mersin'deki Kültür Varlıkları Konuşuldu..

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi'nin (ICOMOS) kuruluşunun 50'nci yılı etkinlikleri kapsamında üniversitemiz ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle bir program düzenlendi.

ICOMOS’un kuruluş amacı, son 50 yıldaki faaliyetleri ve gelecek için öngörüleri konusunda Türkiye genelinde yapılan etkinliklerin Mersin ayağında 'ICOMOS’un Dünya Mirası Değerlendirme Kriterleri' başlıklı bir konferans verildi.
ICOMOS kuruluş yıldönümü etkinliği, Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda 21 Nisan Salı günü yapıldı. Üniversitemizden Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Danışmanı Öğr. Gör. Berat Barış Buldum, Mimarlık Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencilerinin katıldığı etkinlikte Mersin Vali Yardımcısı Ali Katırcı, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haluk Tunçsu, ICOMOS Türkiye Milli Komitesi Üyesi ve üniversitemiz Mimarlık Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Tamer Gök de yer aldı. 

Açılış konuşmalarıyla başlayan programda söz alan Vali Yardımcısı Katırcı, ICOMOS Türkiye Milli Komitesi'nin bölgemizdeki kültürel değerlerin korunması ve kullanıma açılması yönündeki çalışmalarının ve konunun uluslararası platformlarda tartışılmasının yereldeki çalışmaları cesaretlendireceğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Üniversitesi'nin konuyla ilgili çalışmalarını, şehirdeki kültür ve turizm varlıklarının korunması adına umut verici bulan Katırcı, kültür varlığını koruma ve kullanma dengesinin önemine değindi. Katırcı şöyle devam etti: "Kültür Bakanlığı'nın bu alana daha çok yatırım yapması durumunda bir açık hava müzesi şeklinde olan ülkemizdeki tüm kültür alanlarının yükseldiğini hep beraber göreceğiz." 

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haluk Tunçsu ise kültür varlıklarının korunması konusunda Türkiye'de en başarısız illerden birinin Mersin olduğuna ve Mersin'in kültür varlıklarında yaşanan tahribatın başka illerde görülmediğine dikkat çekti. Bu konuda en başarılı illerin Muğla, İzmir, Antalya olduğunu söyleyen Tunçsu, Mersin'deki kültür varlıklarının çeşitlilik ve yoğunluk açısından söz konusu illerden geri kalmadığını belirtti ve "Tarsus'tan Anamur'a Dağpazarı'ndan Kızkalesi'ne kadar her taraf kültür varlıklarıyla doluyken Kızkalesi'nin doğal siluetini dahi koruyamamışız" dedi. Tunçsu konuşmasında, Kanlıdivane ve Kızkalesi bölgesindeki kültür varlıklarının tespitine ve Dünya Kültür Mirası'na kazandırılmasına yönelik üniversitemizin hazırladığı ve bütçesi Büyükşehir Belediyesi'nce karşılanacak  envanter çalışmasından da söz etti. 

Rektörümüz Prof. Dr. Çamsarı, üniversitemizin kültür varlıklarını koruma alanında önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini söyleyerek "Kültür varlıklarının belgelenmesi ve korunması açısından güney Anadolu'da şu an var olan ve çalışan en önemli kurumlardan biri Mersin Üniversitesi'dir" dedi. Üniversitemiz Restorasyon Koruma Merkezi'nin ilke ve uluslararası düzeydeki gücü ve etkinliğinin akademik çevrelerce de oldukça kabul gördüğünü belirten Prof. Dr. Çamsarı, merkezin amaçları ve çalışmalarından söz ederek üniversite-toplum ve üniversite-kamu yönetimi ilişkilerinde bu merkezin katkı ve farklılık yaratacağına olan inancını vurguladı.


Şehrin tüm alanında, özellikle sahil boyunca yüzlerce tarihi ve kültürel mirasın varlığına işaret eden Prof. Dr. Çamsarı, "Antalya, İzmir, Muğla'dan daha fazla kültür mirasına sahibiz. Bu kadar geniş bir alana yayılmış kültür varlıklarının korunması için üniversite olarak bizim üzerimize ciddi bir görev düşüyor. Mimarlık Fakültesi'ne, Arkeoloji Bölümü'ne, Restorasyon Merkezi'ne sahip olmamıza rağmen bizi kısıtlayan mali engeller var" diyerek bunun tam bir toplum bilinci ve ciddi bir mali destekle çözümlenebileceğini vurguladı.
 
ICOMOS Türkiye Milli Komitesi Üyesi Prof. Dr. Tamer Gök ise yaptığı açılış konuşmasında toplumsal değer olarak kültür mirası ve çevre ile ilgili bilgiler verdi. Konseyin kültürel varlıkların korunması konusundaki hedefleri ve ilkeleri ile bu konuda toplum ve bireylere düşen sorumluluklar hakkında ayrıntılı bir konuşma yapan Prof. Dr. Gök, Mersin'deki kültürel varlıkların korunmasına yönelik iyi ve kötü uygulama örneklerini fotoğraflarla konuklara aktardı. 

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, ‘ICOMOS’un Dünya Mirası Değerlendirme Kriterleri’ konulu bir konferans sundu. ICOMOS'un 1965 yılında, tarihi anıtlar ve sitlerin korunması ve değerlendirilmesine yönelik ilkeler, teknikler ve siyasetler geliştirmek ve ilgili her türlü araştırmayı desteklemek üzere kurulduğunu belirten Prof. Dr. Ahunbay, konseyin Dünya Mirası belirleme ölçütleri ve değerlendirme sistemi hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Ahunbay, Dünya Mirası Listesi’ne alınacak yeni kültür varlıklarının seçiminde ICOMOS'un UNESCO’ya danışmanlık yaptığını da sözlerine ekledi. 

ICOMOS'un bugüne kadar UNESCO Dünya Mirası Türkiye listesine 13 adet varlığın alınmasını sağladığını söyleyen Prof. Dr. Ahunbay, ülkemizden halen 52 adet kültürel ve doğal varlığın Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer aldığını, bunlardan dördünün Mersin'de bulunan St. Paul Kilisesi-St. Paul Kuyusu ve çevresi, Alahan Manastırı, Mamure Kalesi ve Krykos Antik Kenti olduğunu belirtti.


www.yakamozyakut.com.tr Mersin / Mehmet (çeto) Tekkanat – Ceren ARİ


Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2015, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568