KYU'da gelişim sürüyor!

KYU'da gelişim sürüyor!
Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nde yapımı süren Mercidâbık Kampüsü’ndeki Ziraat Fakültesi Binası, Karataş Kampüsü’ndeki Sağlık Birimleri Merkezi Derslik Binası, Merkez Kampüsteki Merkezi Laboratuvar (KYU İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi binası)  ve Üniversite Camisi inşaatlarında sona gelindi.
Üniversite kampüslerindeki inşaatlarla ilgili açıklamalar yapan Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Güvenç, gerçekleştirilen çalışmalar ve peyzaj düzenlemeleri ile üniversitenin çehresinin değiştiğini, bu gelişimiyle üniversitenin Kilis’in gurur vesilesi olduğunu söyledi. Mercidâbık Kampüsü Ziraat Fakültesi 

Rektör Prof. Dr. İsmail Güvenç, Mercidâbık Kampüsü’ndeki Ziraat Fakültesi ve yemekhane, kafeterya gibi sosyal alanların bulunduğu Sosyal Bina’nın tamamlanma aşamasına geldiğini, fakültenin 10.000 m² kapalı, 20.000 m² açık alana sahip olduğunu belirterek, açık alanda çeşitli seralar ve otopark alanı olacağını söyledi. Ziraat Fakültesi’nde ayrıca 5 adet uygulama laboratuvarı, 1 adet bilgisayar laboratuvarı, 1 adet teknik resim salonu, bitki yetiştirmek için 1 adet karanlık oda, 6 adet amfi ve 10 adet derslik bulunuyor.
Karataş Kampüsü Sağlık Birimleri Merkezi Dersliği

Rektör Güvenç, 10.200 m² kapalı alana sahip olan Karataş Kampüsü’ndeki Sağlık Birimleri Merkezi Derslik Binası’nın 5 adet uygulama laboratuvarı, 2 adet bilgisayar laboratuvarı, 1 adet çocuk gelişim laboratuvarı, 8’i 70 kişilik, 2’si 150 kişilik, 2’si 100 kişilik olmak üzere toplamda 12 adet amfi, 3 katlı yemekhane ve kütüphaneye sahip olduğunu belirtti. (Bina önümüzdeki yıl hizmete girecek)
Merkezi Laboratuvar (İleri Teknoloji Uyg. ve Araştırma Merkezi – KİTAM)

Merkez kampüste 2000 m² kapalı alana sahip ve 18 farklı laboratuvarın bulunduğu Merkezi Laboratuvar’ın inşaatı sürüyor. Merkezi Laboratuvarda yapı malzemesi, beton, hidrolik, nükleer fizik, kramatografi cihaz, biyoloji, gıda ve çevre bilimleri, spektroskopik ve kimya laboratuvarları bulunuyor.
Üniversite Camisi

Merkez kampüste yapımı devam eden ve 2000 kişilik kapasiteyle Kilis’in en büyük camisi özelliğini kazanan Üniversite Camisi farklı mimarisiyle dikkat çekiyor. 3 katlı olarak yapılan caminin içinde kütüphane ile asansör de bulunuyor. Minare yüksekliği 48 metre olan camiden hem üniversite personeli hem de mahalle halkı istifade edebilecek.


Üniversite Camisi ayrıca İlahiyat Fakültesi öğrencileri için de bir uygulama alanı olacak.

Üniversite yetkililerinden edinilen bilgilere göre yakın zamanda, içerisinde konferans salonları, etkinlik ve toplantı salonlarının olacağı Kütüphane ve Kongre Merkezi binası inşaatı için çalışmaları başlatıldı. Dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2015, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568