Lahmacun şehrinden kültür şehrine:Gaziantep

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, Business Talks etkinliğinde bu sefer Gaziantep Eski Belediye Başkanı Doktor Asım Güzelbey’i ağırladı.

Lahmacun şehrinden kültür şehrine:Gaziantep

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nin her ay düzenlediği, farklı yeniliklere imza atanların, başarı öykülerinin konuşulduğu Business Talks’ta bu ay Gaziantep Eski Belediye Başkanı Asım Güzelbey öğrencilere kariyer deneyimlerini aktardı.

5 bin 600 yıllık tarihi geçmişiyle, topraklarında birçok farklı etnik yapıyı bulunduran Gaziantep’in akıllarda hep baklavaları, lahmacunları, kebapları yani yiyecekleriyle anılmasına üzülerek vurgu yapan Güzelbey, şehrin kültürel özelliklerinin geri planda bırakıldığının altını çizdi.

Büyük bir tarihi geçmişe sahip olan şehirde, 2 bin 500’den fazla yapının restore edilip, yeniden canlandırılarak ülke turizmine de büyük katkı sağladığını belirten Asım Güzelbey, bir şehirde kültürel yapının her şeyi oluşturan esas zemin olduğunu, inşa edilecek tüm ticari, eğitim ve sanat unsurlarının kültürü baz alarak oluşturulduğunda doğru başarının elde edilebileceğini aktardı. İnsanların birbirleriyle olan ilişkisinde kültürün vazgeçilmez bir etkisi olduğuna değinen Gaziantep Eski Belediye Başkanı Asım Güzelbey, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nin özellikle Mimarlık Bölümü öğrencileri için 20. yüzyılın başından 21. yüzyıla kadar yaşanan mimari değişimi görsel örnekleriyle birlikte aktardı.

Asım Güzelbey, Gaziantep’in kültürel geçmişini yeniden canlandırabilmek için yoğun restorasyon çalışmalarının yanı sıra hiçbir zaman başarabileceği inancından vazgeçmeyerek, belirlediği hedefe ulaşabildiğini de vurguladı.


İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ali Altınbaş’ın da katıldığı Business Talks etkinliğinin sonunda Gaziantep Eski Belediye Başkanı Asım Güzelbey’e katkılarından dolayı adına Tema Vakfı’na ağaç bağışlanıp, e-sertifika verildi.


 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2016, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568