Mersin'de Dünya Hemşireler Günü Kutlandı

12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü nedeniyle üniversitemiz ev sahipliğinde bir kutlama programı düzenlendi.

Mersin'de  Dünya Hemşireler Günü Kutlandı
Mersin’de görev yapan çok sayıda hemşireyi bir araya getiren kutlama programı üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu, Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi, Mersin Devlet Hastanesi, Toros Devlet Hastanesi, Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Mersin Özel Yenişehir Hastanesi işbirliğiyle gerçekleşti.

12 Mayıs Salı günü Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan kutlama programı, üniversitemiz Çiftlikköy Kampüsü’nde bulunan Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’ndeki bilimsel etkinlikle sürdü. Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, Mersin Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Memnune Çamsarı, Mersin İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Başaralı, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Rana Yiğit ve Mersin’de görev yapan çok sayıda hemşirenin katıldığı kutlamada, hemşirelik mesleğinin sorunlarına dikkat çekildi.

 Kutlama programının açılışında söz alan Rektör Prof. Dr. Çamsarı, hemşireliğin, birey, aile ve toplumun sağlığının temel unsurlarından biri olduğunu belirtti. Hemşirelik mesleğinin sorunlarına değinen Prof. Dr. Çamsarı, meslek yaşamı boyunca birlikte çalıştığı hemşire arkadaşlarının ne kadar zor koşullarda ve ne denli özveriyle çalıştığına yakından şahit olduğunu kaydetti. Hemşireler Günü'nün, mesleğin sorunlarına dikkat çekmek yönünden önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çamsarı, bu sorunların her platformda dile getirilmesi gerektiğini belirtti. Hemşirelerin hem nicelik hem de nitelik bakımından artması için çaba sarf edilmesi gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Çamsarı, “Çalışan hemşire sayılarında kurumlar arasında dengesizlikler var. Devlet hastanelerinde hemşire sayıları yeterliyken üniversite hastanelerinde ciddi sıkıntılar söz konusu” diye konuştu. Geçmişe oranla hasta kapasitesi artan Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde halen yeterli hemşire sayısına ulaşamadıklarını ifade eden Prof. Dr. Çamsarı, bu eksikliği gidermek için gayret gösterdiklerini aktardı. Prof. Dr. Çamsarı konuşmasını tüm hemşirelerin ve hemşire adaylarının gününü kutlayarak tamamladı.


“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesini en güzel yansıtanların hemşireler olduğuna dikkat çeken Mersin İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Başaralı da “Düşünün dünyaya gözünü açan bebek, ameliyat sonrası yoğun bakımda gözünü açan hasta ilk sizleri görüyor. Hasta acil durumdayken en sıkıntılı anında onları ilk gören yine sizlersiniz. Dolayısıyla sizler çok kıymetlisiniz. Bu kıymeti ömrünüzün sonuna kadar en iyi şekilde taşıyın ve topluma yansıtın” ifadelerini kullandı. Dünyada ve ülkemizde her alanda olduğu gibi sağlık alanında da değişimin kaçınılmaz olduğunu ifade eden Doç. Dr. Başaralı, hemşirelerin ve hemşire adaylarının bu değişime ayak uydurmak için sürekli olarak kendilerini geliştirmeleri gerektiğinin altını çizdi. Mersin Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Memnune Çamsarı da konuşmasına tüm hemşirelerin Hemşireler Günü’nü kutlayarak başladı. Hemşireliği, tarihi çok eskilere dayanan, temelinde insan sevgisi olan, bilgi ve beceriyle yoğrulmuş kutsal bir meslek olarak nitelendiren Uzm. Dr. Çamsarı, “Hemşirelerimiz gerek koruyucu sağlık hizmetlerinde gerekse de tedavi edici sağlık hizmetlerinde çok önemli görevler üstlenmektedir. Ülkemizin hemen her yerinde zor koşullarda vazifelerini özveriyle gerçekleştirip, halkımıza sağlık hizmeti sunmaktadır” şeklinde konuştu. Sağlık hizmetinin bir ekip işi olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Çamsarı, “Hemşirelerin güç çalışma koşulları altında ortaya koydukları bilgi, becerileriyle; disiplinli, özverili, sabırlı, hoşgörülü çalışmaları ve tutumlarıyla sağlıklı insan ve sağlıklı toplum oluşumunda sağlık ekibinin temel taşlarından birini oluşturmaktadır. Biz de yöneticiler olarak her kademede onların özlük hakları da dahil olmak üzere maddi manevi tüm beklentilerini yerine getirme sorumluluğunu taşımaktayız” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Yiğit ise günümüzde yaşanan bilimsel ve teknolojik gelişim ve değişimlerin tüm kurum ve kuruluşları olduğu gibi sağlık hizmetlerini de etkilediğini söyledi. Sağlık hizmetlerinin önemli bir bölümünü oluşturan hemşirelik hizmetlerinde, karmaşık teknoloji ve yoğun insan ilişkilerinin yer almasının önemli yönetsel sorunlara neden olduğunu belirten Doç. Dr. Yiğit, “Bu durum hemşirelik hizmetlerinin sorumluluk ve etki alanlarının genişlemesine yol açmaktadır” dedi. Hemşirelerin kendi görev alanlarıyla ilgili politikaların oluşumunda yeterli düzeyde yer alamamasından yakınan Doç. Dr. Yiğit, hemşirelerin her türlü karar alma sürecine katılmalarının sağlık bakım sistemine önemli katkılar sağlayacağını kaydetti. Günümüzde sağlık anlayışının ve buna paralel olarak hemşirelerden beklenen rollerin değiştiğine dikkat çeken Doç. Dr. Yiğit, hemşirelerin kendinden beklenen rolleri yerine getirebilmesinin ise üniversite ve üstü eğitimle mümkün olduğunu ifade etti. Hemşirelerin çalışma koşulları, istihdam, eğitim konularında karşılaştıkları sorunlardan da bahseden Doç. Dr. Yiğit, bu sorunların giderilmesine yönelik çözüm önerileri sundu.

Açılış konuşmalarının ardından Sağlık Yüksekokulu öğrencilerine, gerçekleştirmiş oldukları “Bir Akü de Bizden” projesi dolayısıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Nihat Sözmen Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdür Yardımcısı Ünsal Karakuş tarafından bir teşekkür belgesi takdim edildi.

Kutlama etkinliği, Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi hemşiresi Esra Baldırcı’nın Hemşireler Birliği (ICN) 2015 Teması başlıklı sunumu ve Yrd. Doç. Dr. Gülay Altun Uğraş’ın moderatörlüğünde yapılan Teknolojinin Hemşirelik Bakım Niteliği ve Maliyetine Etkisi başlıklı panel ile devam etti. Yrd. Doç. Dr. Türkan Işık Erer ve Hemşire Nurdan Taşkın’ın konuşmacı olarak yer aldığı panelin ardından üniversitemiz öğrencileri tarafından kısa bir müzik dinletisi gerçekleştirildi. Kutlama programı 2014-2015 yılında emekli olan hemşirelere meslekleri anısına birer plaket takdim edilmesiyle son buldu.

Hemşireler Günü kutlamaları 15 Mayıs Cuma gününe kadar çeşitli bilimsel ve sosyal etkinliklerle devam edecek.


www.yakamozyakut.com.tr Mersin Üniveristesi / Derya ÖZCAN
 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2015, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568