Mersin'de tanıtım toplantısı

Mersin Üniversitesi Kök Hücre Araştırma Grubu (MERKÖK), düzenlenen bir toplantıyla Mersin Üniversitesi akademisyenlerine tanıtıld

Mersin'de tanıtım toplantısı
Kök Hücre Araştırma Grubu Tanıtım Toplantısı

Mersin Üniversitesi Kök Hücre Araştırma Grubu (MERKÖK), düzenlenen bir toplantıyla Mersin Üniversitesi z akademisyenlerine tanıtıldı. Araştırma grubundan Prof. Dr. Selma Ünal, Prof. Dr. Kansu Büyükafşar ve Yrd. Doç. Dr. Ata Özçimen’in konuşmacı olarak yer aldığı toplantıda katılımcılara, “MERKÖK'ün Yapısı ve Çalışmaları”, “Kök Hücrelerin Klinik Pratikte Kullanımları” ve “Kök Hücre-Doku Kültürü-Flow Cytometry Uygulama Alanları” konularında bilgiler aktarıldı.

12 Mart Perşembe günü Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, Tıp Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencileri katıldı. 
Toplantının ilk konuşmacısı Prof. Dr. Büyükafşar’dı. Prof. Dr. Büyükafşar MERKÖK’ün amacını “Üniversitemiz bünyesinde kök hücre konusunda bilimsel, mesleki ve eğitsel çalışmalarda bulunmak, danışmanlık ve bilgilendirme hizmetleri vermek, kök hücre ve hücresel tedavi çalışmalarının yapılacağı araştırma laboratuvarlarının alt yapısını oluşturmak ve Mersin Üniversitesi Kök Hücre Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurmak” olarak açıkladı. Birimin 2011 yılında Tıp Fakültesi’ne bağlı olarak kurulduğunu, daha sonra ise Mersin Üniversitesi İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (MEİTAM) bünyesinde çalışmalarına başladığını aktaran Prof. Dr. Büyükafşar, grubun yürütme ve çalışma gruplarıyla ilgili bilgiler aktardı.Kök hücreleri canlı vücudunda uzun süre bölünebilen, kendini yenileyen ve aynı zamanda vücudun ihtiyacına göre farklılaşarak, istenilen dokulara dönüşebilen hücreler olarak tanımlayan Prof. Dr. Büyükafşar, bunların totipotent, pluripotent ve multipotent olarak üç grupta toplanabileceğini söyledi,  bunlarla ilgili ayrıntılara değindi. Kök hücrelerin sahip oldukları potansiyel nedeniyle pek çok hastalığın tedavisinde umut ışığı olduğunu aktaran Prof. Dr. Büyükafşar, diğer taraftan konuyla ilgili biyolojik, tıbbi ve etik sorunların varlığından bahsetti. 
Kök hücre araştırmalarının kendini yenileme yeteneği zayıf olan doku ve organ hastalıklarının tedavisi ile doku ve organ nakli için kaynak yaratmayı hedeflediğini aktaran Prof. Dr. Büyükafşar, kök hücre uygulamaları sonucunda; inme, Alzheimer, kalp yetmezliği, diyabet ve kanser gibi tedavisi pek de mümkün olmayan birçok hastalığın tedavi edilebilir hale gelebileceğini söyledi. Prof. Dr. Büyükafşar kök hücrelerin temel ve klinik araştırmalar alanlarında kullanıldığını ifade etti.

Araştırma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ünal da kök hücrelerin klinikteki kullanım alanlarını detaylandırdı.

Kök hücreleri, Mezenkimal Kök Hücreler (MKH) bağlamında ele alan Prof. Dr. Ünal, “MKH immünosüpresif etkiye sahip hücrelerdir. Bu hücreler biyoaktif moleküller salgılıyorlar ve bu sayede farklı dokularda farklı işlevsel görevler yapabiliyorlar. En önemli özelliği de hangi dokuya gönderilirse o dokunun hücrelerine dönüşerek, o dokuda tamir görevini üstleniyor olmaları” dedi.Bu etkiler fark edildikten sonra kök hücrelerle ilgili klinik çalışmalara ağırlık verildiğini ifade eden Prof. Dr. Ünal, MKH’nin biyolojik karakteristiğiyle ilgili bilgiler verdi. Kök hücrelerin epitel, kıkırdak, kalp dokusu, osteoblast ve nöronlara farklılaşabildiğini söyleyen Prof. Dr. Ünal, kök hücre tedavisinin uygulandığı hastalıklarla ilgili görselleri ve bilgileri paylaştı. 

MERKÖK laboratuvar sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Özçimen ise MERKÖK’ün; Kök Hücre Hazırlık, Flow Cytometry ve Doku Kültürü olmak üzere üç laboratuvara sahip olduğunu söyledi. Bu laboratuvarlarda yürütülen çalışmalarla ilgili konuşan Yrd. Doç. Dr. Özçimen, özellikle Flow Cytometry laboratuvarı üzerinde durdu. Flow Cytometry’i tanımlayan Yrd. Doç. Dr. Özçimen sistemin; yapısı ve çalışma ilkesiyle ilgili bilgiler paylaştı. Flow Cytometry yapabilmek için araştırmacının; hidrolik sisteme, flöresan boyama tekniklerine, lazer teknolojisine ve software hakim olması gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Özçimen, son olarak Flow Cytometry’nin üstün ve sınırlı yönleri, hazırlık aşaması ve kullanım alanlarından bahsetti.

Toplantı sonunda konuşmacılar katılımcılardan gelen sorulara cevap verdi.

www.yakamozyakut.com.tr Mersin / Mehmet(çeto)Tekkanat - Ceren Ari

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568