Mersin'de Kadın Futbolu konuşuldu

Kadın Futbolunun Gelişimi ve Yaygınlaşması konulu bir panel düzenlendi.

Mersin'de Kadın Futbolu konuşuldu
 Mersin Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) işbirliğiyle Türkiye’de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Yaygınlaşması konulu bir panel düzenlendi.  

BESYO öğretim elemanları ve öğrencilerinin ilgi gösterdiği panel, 2 Aralık Salı günü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. TFF Proje Koordinatörü Dr. Kenen Şebin’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelin konuşmacıları ise TFF gelişim Lideri Müdürü Dr. Erden Or, TFF Kadın Milli Takımı Antrenörü Aytürk Kıyıcı ve BESYO Öğr. Gör Erdal Gökçe oldu.
Panel öncesi söz alan BESYO Müdür Yardımcısı Doç.Dr. Zekai Pehlevan, panelin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Türkiye’de ve dünyada hemen herkesin futbol ile ilgili fikirlerinin olduğunu iddia ederek konuştuğunu söyleyen Doç.Dr. Pehlevan, bunun da konunun gerçek uzmanlarını geri planda bıraktığını belirtti ve mevcut olumsuzlukların bu eksiklikten kaynaklandığını aktardı. Panelin kadının futbola katılımı konusunun irdelendiği ve yaygınlaşması için neler yapılabileceğinin tartışıldığı bir platform sağladığını dile getiren Doç.Dr. Pehlevan, katılımcıların soru ve görüşleriyle konunun zenginleşeceğini kaydetti.

Panelin ilk konuşmacısı Dr. Erden Or’du. Kadın futbolcuların dünya futbolunun yüzde 10’unu oluşturduğunu belirten Dr. Or, kadın futbolunun önemine değindi. Futbolun sadece erkek oyunu olmadığını dile getiren Dr. Or, futbolun kadınların sosyal hayata katılması için bir araç olduğunu söyledi. Dr. Or, ayrıca kadın futboluna olan ilginin her geçen gün artması nedeniyle alanın yeni bir ürün ve pazara dönüştürdüğünü aktardı. 

Avrupa’da kadın futbolcu sayısının her geçen yıl arttığını ifade eden Dr. Or, Türkiye’deki kadın futbolunun kilometre taşı sayılabilecek gelişmelerden örnekler verdi. 2013-2014 sezonu itibariyle Türkiye’deki kadın futbol kulübü sayısının 112 olduğunu aktaran Dr. Or, lisanslı oyuncu sayısının ise 4 bin 138 olduğunu söyledi. 

Konuşmasının devamında TFF’nin hedefleriyle ilgili bilgiler veren Dr. Or, bunları; kadın futbolunun bilinilirliğini arttırmak, kulüp altyapılarında oyuncu havuzu oluşturmak, milli takıma oyuncu kazandırmak ve uluslar arası alanda başarı sağlamak, , kadınlara yeni katriyer alanları oluşturmak ve kendilerini bu yolla ifade etme özgürlüğü sağlamak,  lisanslı kadın futbolcu sayısını artırmak, futbol dünyasında kadın yöneticilerin yer almasını sağlamak olarak sıraladı. 

TFF’nin kadın futbolunu geliştirmek üzere gerçekleştirdiği Futbol Köyleri, Kız Futbol Eğitim Merkezleri, Kadın Futbolu Panelleri, Çalışma Grupları projelerinden bahseden Dr. Or, projelerin ayrıntılarına değindi.  Türkiye’deki kadın futbol takımlarının 1’inci, 2’nci ve 3’ünci lig ile Genç Kızlar Şampiyonası, Yıldız Kızlar Şampiyonası, U-13 Yerel Şampiyonası’nda mücadele ettiğini aktaran Dr. Or, bu takımların Türkiye dağılımıyla ilgili bilgiler verdi. Dr. Or, son olarak bir kadın futbol kulübünün nasıl kurulduğunu anlattı ve TFF olarak kulüplere sağladıkları malzeme desteğiyle ilgili konuştu.

Kadın Milli Takımı Antrenörlüğü görevine bir ay önce başladığını belirten Aytürk Kıyıcı da futbola nasıl başladığını aktardı. İlk Kadın Milli Futbol Takımı’nın 1995 yılında kurulduğunu söyleyen Kıyıcı, o dönem itibariyle milli takımlarımızın gerçekleştirmiş olduğu başarılarla ilgili bilgileri katılımcılarla paylaştı. 

Kadın milli takımlarının A Milli, U-19, U-17 ve U-15 takımları olduğunu ifade eden Kıyıcı,  kadın milli takımlarının yaş gruplarıyla ilgili bilgi verdi. Milli takımın FİFA ülke sıralamasında 177 ülke arasında 61’inci sırada yer aldığını sözlerine ekleyen Kıyıcı, milli takıma oyuncu seçme süreçleriyle ilgili bilgiler de verdi. Kıyıcı, Mili takımda oynamanın toplum içinde statü kazanmak, farklı kültürler tanımak, ülkeyi temsil etmenin onuruna ulaşmanın yanı sıra üniversitelerin BESYO’larına girişte puan avantajı, üniversite eğitimi süresince eğitim bursu; öğretmen, spor uzmanı ve antrenör olarak atanma ile yurt dışına transfer gibi avantajlar sağladığını hatırlattı. 
Son konuşmacı Öğr. Gör Gökçe ise 22 yıl önce kurulan üniversitemizin eşitlikten yana bir tavır sergilediğini bunun spora ve sporcuya uyarlanması konusunda BESYO olarak çeşitli uygulamalar gerçekleştirdiklerini belirtti. BESYO özel yetenek sınavı sonucu alınan kız erkek öğrenci sayısının eşit olduğu tek üniversitenin Mersin Üniversitesi olduğunu aktaran Öğr. Gör Gökçe, bu anlamda kadın futboluna yararlı olduklarını ve bundan sonra da olacaklarını düşündüklerini vurguladı.
 
BESYO’da yer alan bölümlerde uzun bir zaman Futbol Temel Eğitim dersini zorunlu kılamadıklarından yakınan Öğr. Gör Gökçe, artık sorunların aşıldığını ve kız erkek ayırmadan bu dersin zorunlu hale getirildiğini belirtti. Bunun kadın futbolunda altyapının oluşturulmasından önemli katkısı olduğunu dile getiren Öğr. Gör Gökçe, lisanslı futbol oynayarak kadın futboluna katkı sağlayan öğrenci ve mezunlarının olduğunu söyledi. 

Panel, panelistlerin katılımcılardan gelen soruları yanıtlamasıyla sona erdi. 
www.yakamozyakut.com.tr Mersin / Mehmet (çeto)Tekkanat  - Ceren ARİ
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568