OKÜP Amasya Üniversitesinde toplandı

Rektör Prof. Dr. Orbay; ‘’Kaliteli bir eğitim öğretim sunmak üniversitelerin ilk asli görevleridir.

OKÜP Amasya Üniversitesinde toplandı

Kısa adı OKÜP olan Orta Karadeniz Üniversiteleri Akademik İşbirliği Platformu Enstitü Müdürleri toplantısı Amasya Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.


Toplantıya Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Emine Altunay Şam, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Arzu Cansaran’ın  yanı sıra Giresun Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Canik Başarı Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Sinop Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Gaziosmanpaşa Üniversitesinden enstitü müdürleri ile ilgili yetkililer katıldı.

OKÜP toplantısının açılış konuşmasını Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay yaptı.

Amasya Üniversitesinde yapılan OKÜP toplantısında bir araya gelen sosyal, sağlık, fen ve eğitim bilimleri enstitü müdürleri önceden belirlenen gündem maddelerini ortak lisansüstü programlar, disiplinlerarası programların açılması, enstitü müdür ve müdür yardımcılarının özlük hakları, lisansüstü eğitimde kalite sorunu gibi konularda fikir alışverişinde bulundular.

2014 yılı itibariyle dördü doktora olmak üzere 16 lisansüstü programları bulunduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Orbay; ‘’Kaliteli bir eğitim öğretim sunmak üniversitelerin ilk asli görevleridir.

Biz bunu ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora programlarında ya da sertifika programlarımızda yapıyoruz. Üniversitelerin mevcut ikinci asli görevi ise bulundukları topluma, toplumsal bir hizmet sunmak. Bunu da yapmış olduğumuz bilimsel, toplumsal konferanslarla, panellerle, çalıştaylarla yapıyoruz; ama topluma karşı en önemli sorumluluğumuz ise AR-GE yapmak. Sosyal ve beşeri bilimler anlamında ortaya koyduğumuz toplumsal birikimi daha ileriye götürecek teknolojik dönüşümü gerçekleştirebilmek için katma değeri yüksek ürünler üretmek zorundayız.

Ayrıca sadece fen bilimleri alanında değil sosyal bilimler anlamında da değerlerimize sahip çıkıp kuşaktan kuşağa aktarmanın bir köprüsü olarak üniversitelerimiz önemli bir görevi üstlenmektedir. Bölgemizdeki üniversitelerle işbirliğini önemsiyoruz. Hem ortak programlar açmak hem de mevcut tecrübelerimizi paylaşmak üzere OKÜP toplantılarının olumlu geri dönütlerini alıyoruz. Bölge üniversiteleri olarak iş birliğimizin daha da iyi noktalara ulaşmasını arzuluyoruz.’’dedi.

Toplantıda Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Emine Altunay Şam ile Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Arzu Cansaran enstitülerin işleyişi, öğrenci kabulü, eğitimi gibi konuları kapsayan birer sunum gerçekleştirdiler.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2014, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568