Tarsus’ta Sevinç ve Hüzün Bir Arada

Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi ile Tarsus Meslek Yüksekokulu düzenlenen mezuniyet töreniyle 2013-2014 eğitim öğretim yılını tamamladı.

Tarsus’ta Sevinç ve Hüzün Bir Arada

  Çok sayıda öğrencinin yeni yaşamlarına uğurlandığı törende sevinç, gurur ve hüzün bir aradaydı.

2 Haziran Pazartesi günü Tarsus Kampüsü’nde gerçekleşen törene, rektör yardımcılarımız Prof. Dr. Gürol Emekdaş, Prof. Dr. Yüksel Özdemir ve Prof. Dr. Mustafa Aksan’ın yanı sıra Genel Sekreter Prof. Dr. Burak Çimen, Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Tarsus İlçe Garnizon Komutanı Albay Abdulkadir Yavuz, Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Külekçi, Tarsus Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Funda Kahraman ve öğrenciler ile onları yalnız bırakmayan aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, açılış konuşmalarıyla devam etti. Prof. Dr. Gürol Emekdaş burada yaptığı konuşmasında mutlu bir anı yaşamak üzere bir araya geldiklerini belirterek çocukların doğdukları andan itibaren ailelerine mutlu anlar yaşattıklarını söyledi. İlerleyen dönemlerde çocuklardan beklentilerin attığını ifade eden Prof. Dr. Emekdaş, adeta bir yarış biçimine dönüşen bu sürecin son noktasının ise yükseköğretime başlama anı olduğunu aktardı.  Prof. Dr. Emekdaş konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Sizler bu yarıştan başarıyla çıkarak üniversitemize geldiniz, annelerinizin ve babalarınızın bizlere emaneti oldunuz. Bu süreçte hocalarınızın ve idari personelinizin destekleriyle sizlerin gelecekteki toplumun bireyleri olarak bilgiyle donatılmanız için elimizden gelen gayreti gösterdik. Anı yaşayın, güzellikleri yaşayın, geçmişteki olumsuzlukları geleceğinizi planlarken gözden geçirin fakat geleceğinizi bunların üzerine inşa etmeyin. Bugünü bir başlangıç olarak kabul edin ve geleceğe hep umutla bakın.”

Bir işin kim tarafından yapıldığının değil, o işin nasıl yapıldığının önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Emekdaş, “Hangi bölümden mezun olursanız olun gelecekteki iş hayatınızda insanlar sizin hangi bölümden mezun olduğunuza değil, o işi nasıl yaptığınıza, işinizi yaparken yüreğinizi nasıl ortaya koyduğunuza bakarlar” dedi. Prof. Dr. Emekdaş, konuşmasının sonunda zorlu bir eğitim-öğretim maratonundan geçen öğrencileri ve onlara koşulsuz destek sunan aileleri kutladı. 

Prof. Dr. Mustafa Kemal Külekçi de lise mezunları olarak Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi ve Tarsus Meslek Yüksekokulu’na gelen öğrencilerin mezuniyet sevinçlerini paylaştıklarını aktardı. Geçtiğimiz bir yıllık süre içinde Tarsus Kampüsü’nde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler paylaşan Prof. Dr. Külekçi, eğitim ve öğretim faaliyetleri alanında, yükseköğretim kurumlarının bilimsel araştırma geliştirme çalışmalarına yönelik olarak ve yükseköğretim kurumlarının toplumsal katkı çalışmalarına yönelik olarak sürdürdükleri çalışmaların ayrıntılarına değindi.

Fakültelerinden daha önceki dönemlerde mezun ettikleri öğrencilerin tamamının mesleki ve teknik eğitim alanında kamu ve özel sektörde istihdam edildiğini dile getiren Prof. Dr. Külekçi, bazı mezunların ise kendi işletmelerini kurarak ülkenin gelişimine katkı sağladıklarını ifade etti ve bunun kendileri için övünç kaynağı olduğunu söyledi.

Konuşmasının sonunda mezunlara seslenen Prof. Dr. Külekçi, “Yaşamınızın bundan sonraki döneminde, fakültemizde edindiğiniz mesleki ve teknik eğitim akademik alt yapınızı, yaşam boyu daha da geliştirerek ülkemizin kalkınması ve gelişmesine önemli katkılar sağlayacağınıza inancımız tamdır. Hepinizi yürekten kutluyor, başarı ve mutluluğunuzun yaşamınız boyunca devam etmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Funda Kahraman da eğitimlerini tamamlayarak mesleğinde yetkin bireyler olan mezunları uğurladıklarını belirterek bu anlamlı günde kendilerini yalnız bırakmayanlara teşekkür etti. Yükseköğretime üniversitemiz çatısı altında adım atan öğrencilerin, üniversitemiz ana hedefleri doğrultusunda aklın ve bilimin ışığında, kendine güvenen, insana ve çevreye değer veren, sürekli başarıyı hedefleyen çağdaş bireyler olarak yetiştirildiklerini belirten Doç. Dr. Kahraman, üniversitemizin nitelikli öğretim elemanlarının, öğrencileri, özverili bir çaba ile yüksek mesleki bilgiyle donatarak hayata hazırladıklarını kaydetti.

“İnanıyorum ki üniversitemizin en değerli varlıkları olan mezunlarımız bu niteliklerle mesleğinde başarılı, ülkesine ve milletine hizmetleriyle katkı sağlayan, çalışan ve üreten dürüst insanlar olarak hayatlarının bundan sonraki dönemlerinde de bizleri gururlandıracaklardır” diyen Doç. Dr. Kahraman, şunları kaydetti: “Sevgili öğrenciler hayatınızın bir başka evresine adım attığınız bugünde, ülkemizi güzel bir geleceğe taşımak için yılmadan çalışmanızı temenni ediyorum. Ülkemizin çağdaş yarınlarını gerçekleştirecek olan sizleri sevgiyle uğurluyor, hepinize başarılı sağlıklı ve mutlu bir gelecek diliyorum.” 

Öğrenciler adına söz alan Tarsus Meslek Yüksekokulu Öğrenci Temsilcisi Mehmet Erkan ise zorlu bir eğitim sürecinin ardından diplomalarını almanın sevinç ve gururunun yanında geride büyük bir ile bırakarak ayrılmanın hüznünü yaşadıklarını aktardı.

İki yılın kendileri için ne ifade ettiğini duygusal cümlelerle aktaran Erkan konuşmasını şöyle tamamladı: “Bir sonun başındayız hayatımızın belki de en güzel iki yılının sonunda. Sonunda ve başında her zaman yanımızda olan hakları ödenmeyecek annelerimize, babalarımıza, bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen tüm idari personelimize, emekleri anlatılamayacak değerli hocalarımıza ve değerli üniversite yönetimine teşekkür ediyorum. Gelecek her birimize mutluluk getirsin.”

Konuşmaların ardından 2013-2014 eğitim-öğretim yılında eğitimlerini başarıyla tamamlayarak mezun olmaya hak kazanan öğrencilere diplomaları verildi. Öğrenciler diplomalarını törene katılan protokol üyeleri ile öğretim elemanlarının elinden alırken, törenin sonunda ise keplerini havaya atarak yaşamlarında yepyeni bir döneme başlamanın coşkusunu yaşadılar.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2014, 21:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568