XIII . Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi

XIII . Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi

Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı ile Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin işbirliğinde XIII. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi düzenlendi. 7-9 Ekim 2015 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi ev sahipliğinde Lamos Otel'de gerçekleştirilen kongrenin ana teması “21. Yüzyılda Gelişen PDR ve Alt Uzmanlık Alanları” oldu.

Kongrenin 7 Ekim Çarşamba  günü yapılan açılışında konuşan Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nisa Ünaldı Coral, Mersin Üniversitesi ve Eğitim Fakültesi hakkında katılımcılara bilgiler aktardı.


Kongre kapsamında; rehberlik ve psikolojik danışma alanının nasıl genişlediği, okul danışmanlığı, aile ve çift danışmanlığı, kültürel çeşitlilik ve kültürler üstü danışmanlık, ruh sağlığı, mesleki gelişim ve danışmanlık, danışman eğitimi ve gözetimi gibi alt uzmanlık konularının yer aldığını belirten Prof. Dr. Ünaldı Coral "İnanıyorum ki kongrede yapılan çalışmalar Türkiye'de PDR alanının gelişimine önemli katkıda bulunacaktır" dedi.  Konuklara katılımlarından dolayı teşekkür eden Prof. Dr. Ünaldı Coral, onları Mersin'de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu da sözlerine ekledi. 

Mersin Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alim Kaya ise kongrenin katılımcı sayısına dikkat çekerek en fazla katılımın olduğu kongrelerden birini düzenlediklerini söyledi. Psikolojik danışma ve rehberlik alanının, ülkemizde yarım asırlık bir geçmişi olduğunu ve bu alanın hızlı bir şekilde büyüdüğünü dile getiren Prof. Dr. Kaya, bu hızlı gelişimin sevindirici olduğu kadar bazı sancıları da beraberinde taşıdığını ifade etti. Prof. Dr. Kaya, "PDR alanının fırsatları, zorlukları ve alt uzmanlık alanlarının tartışıldığı kongremiz, önümüzdeki dönemde nasıl bir vizyon ortaya koyacağımızı da belirleyecektir" diye konuştu. 


Açılışta söz alan bir diğer isim de Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği temsilcisi Uzman Psikolojik Danışman Ülkü Yüksel oldu.


Yüksel, derneğin kuruluşu ve gelişimi ile yaptıkları etkinlikler hakkında katılımcılara bilgi verdi.  

Kongre açılışında ayrıca Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak Empati Ödülü ile Genç Araştırmacı Ödülü sahiplerine verildi.

Kongreyi destekleyen kişi, kurum ve kuruluşlara da Prof. Dr. Nisa Ünaldı Coral tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. 

Kongrenin açılış konferansı ünlü Psikolog Prof. Dr. Üstün Dökmen ve Arizona Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Linda Shaw tarafından verildi. Prof. Dr. Dökmen konferansında, 21'inci yüzyılda sağlıklı bir psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti verebilmek için olması gerekenlerden ve ülkemizdeki koşullardan söz etti. Türkiye'deki bilimsel ve etik değerlere bağlılık, okullardaki eğitim düzeyi, pozitif bilimlere toplumun bakışı, psikolojik danışma ve rehberlik kuramlarının durumu hakkında görüşlerini aktaran Prof. Dr. Dökmen, verdiği örnekler, anlattığı anekdotlar ve bazı uygulamalarla salondakilere keyifli bir konferans sundu. Sağlıklı bir PDR için demokratik bir ortamın gerekliliğine işaret eden Dökmen, PDR'nin olmazsa olmazlarını; pozitif bilim anlayışı, kadın-erkek eşitliği ve eğitimde evrim olarak açıkladı. 

Prof. Dr. Linda Shaw ise uzmanı olduğu Rehabilitasyon Danışmanlığı konusunda bir konferans verdi.


Rehabilitasyon Eğitimi Konseyi (Council on Rehabilitation Education-CORE) ile Amerikan Rehabilitasyon Danışmanlığı Derneği’nin (American Rehabilitation Counseling Association-ARCA) geçmiş başkanları arasında yer alan, Rehabilitasyon Danışmanlığı Sertifikasyon Komisyonu’nda (Commission on Rehabilitation Counselor Certification-CRCC) başkan yardımcılığı ve etik kurul başkanlığı görevlerini yürüten Prof. Dr. Shaw, Rehabilitasyon Danışmanlığı disiplininin tarihi, gelişimi, kapsamı ve uygulama yöntemleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler aktardı. 

73 farklı üniversiteden 430 konuğun ağırlandığı kongre çerçevesinde Prof. Dr. Üstün Dökmen ve Prof. Dr. Linda Shaw'ın yanı sıra İnönü Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Kılıç da "Yaşam Döngüsünün Şiir Dili ile Anlatımı" konulu bir konferans verdi.


9 Ekim'de sona eren kongre kapsamında 1 söyleşi, 5 panel, 14 workshop gerçekleştirildi; farklı günlerde ve farklı salonlarda yapılan 84 oturumda toplam 345 sözlü bildiri sunuldu. 
www.yakamozyakut.com.tr Mersin Üniversitesi /  Esra NUR
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2015, 19:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568