Yeni öğrencilerimiz ÜYG dersiyle üniversitemizi tanıyor

Mersin Üniversitesini yeni kazanan öğrenciler için hazırlanan Üniversite Yaşamına Giriş (ÜYG) dersi tanıtım etkinlikleri programı, 24 Eylül Çarşamba günü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi salonlarında gerçekleştirildi.

Program kapsamında öğrenciler, üniversitemizde geçerli temel ilkeler, ÜYG dersi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler ve kalite yönetim sistemi konularında bilgilendirildi.

Üç oturum halinde gerçekleşen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Aksan Öğrenci İşleri Daire Başkanı Türker Gül, ÜYG Koordinatörlüğü’nden Şef Alaettin Özenir, Kalite Yönetim Koordinatörlüğü’nden Doç. Dr. Zeki Yarar ve üniversitemize bu yıl katılan çok sayıda öğrenci katıldı. 

Oturumda ilk sözü rektörümüzü temsilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Aksan aldı. Üniversitemizin akademik, sosyal, kültürel ve sportif alanlarıyla ilgili bilgiler sunan Prof. Dr. Aksan, yeni gelen öğrencilerden eğitimleri süresince üniversitemizin tüm olanaklarından yararlanmalarını istedi. Üniversitemizin yeni bir üniversite olmasına rağmen dünyadaki 10 bin 500 üniversite içinden ilk bin 200, Türkiye’deki 200 üniversiteden ise ilk 35 içinde yer aldığını kaydeden Prof. Dr. Aksan “Ayrıca Diploması Avrupa’da tanınan 8 devlet üniversitesinden biriyiz. Avrupa Kalite Ödülünü ilk başvurusunda 4 yıldız alarak hak eden tek üniversitesiyiz ve yine tüm birimleriyle bütün olarak kalite belgesi almış tek devlet üniversitesiyiz” dedi. Prof. Dr. Aksan konuşmasını üniversitemize yeni katılan öğrencilerimize başarılı bir eğitim-öğretim dönemi dileyerek tamamladı.

Türker Gül de üniversitemizde geçerli olan yönetmelik ve yönergelerden bahsetti. Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği ile ilgili ayrıntılara değinen Gül; uyarma, kınama, uzaklaştırma cezalarını gerektiren disiplin suçları konusunda öğrencileri bilgilendirdi. Gül’ün üzerinde durduğu diğer bir yönetmelik ise Mersin Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliğiydi. Yönetmeliğin amaç kapsam ve dayanağıyla ilgili bilgiler veren Gül bu yönetmelikte yer alan eğitim ve öğretime, sınavlara, kayıt silme, ilişik kesme ve diplomalara ilişkin esaslara değindi.

ÜYG bürosuyla ilgili iletişim bilgilerini öğrencilerle paylaşan Alaettin Özenir de ÜYG dersi hakkında konuştu. ÜYG’ nin seçmeli olan sosyal kültürel ve sportif etkinliklerin yanı sıra Oryantasyon, Mersin Üniversitesi’nin Temel İlkeleri ve Bilimsel ve Mesleki Eğitimler gibi katılımın zorunlu olduğu etkinlikleri kapsadığını aktaran Özenir, öğrencileri ÜYG dersi sırasında yapılması gereken konular hakkında bilgilendirdi ve onlardan gelen soruları yanıtladı.  

Doç. Dr. Zeki Yarar ise üniversitemizin sahip olduğu Avrupa Komisyonu tarafından verilen Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) ve Diploma Eki (DE) etiketlerinden bahsetti. Doç. Dr. Yarar, üniversitemizin bu etiketlerle öğrencilerinin Avrupa üniversiteleri arasındaki hareketliliğini kolaylaştırdığını ve aldıkları eğitimin uluslararası alanda tanınmasını sağladığını hatırlattı. 

Kalite Yönetim Sistemi konusunda katılımcıları bilgilendiren Doç. Dr. Yarar, giderek artan öğrenci, akademik ve idari personel ile birlikte sürekli iyileşmeyi hedeflediklerini aktardı. 

Öğrencilerin kullanımına açık olan Kalite Yönetim Bilgi Sistemi, Dilek ve Öneri Sistemi, Memnuniyet ve Ders Değerlendirme Anketleri gibi alanlar hakkında konuşan Doç. Dr. Yarar, öğrencilere öğrenimleri boyunca ihtiyaç duyacakları belge, bilgi ve danışmanlık hizmetlerine nasıl ulaşacaklarını uygulamalı biçimde aktardı.


www.yakamozyakut.com.tr Mersin / M.Çeto Tekkanat - Ceren ARİ

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568