Yeter ki gönüllerimiz engelli olmasın!

Bu gün Gönüllüler Günü...

Yeter ki gönüllerimiz engelli olmasın!

5 Aralık Dünya Gönüllülür Günü vesilesi ile Gönüllü Elmalar Projesinde çalışan gençler ve Toplum Gönüllüleri Kulübü öğrencileri Rektörümüz Prof.Dr. Metin Orbay'ı ziyaret etti. Ziyarete Gönüllü Elmalar Projesi Fotoğrafçılık etkinliğine katılan minik öğrencilerimizde eşlik etti.

Ziyarette Gönüllü Elmalar Projesi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren  Yrd.Doç.Dr. Erdal Ünsalan "Bulunduğu toplulukta hiç bir karşılık ya da çıkar beklemeden bir işi yapmayı kendiliğinden üstlenen, sivil toplum örgütleri içerisinde aktif görevler alan gönüllü gençlere her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.  Gençlik ve Spor Bakanlığımızın destekleriyle ve Amasya Üniversitesi bünyesinde yürütülen Gönüllü Elmalar projemizin bir basamağını da gönüllülük bilincinin artırılması oluşturulmaktadır. Üniversitemizdeki genç arkadaşlarımızla özellikle engelli gençlerimizi konu alan projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bu konuda her türlü desteklerinden dolayı üniversitemiz rektörlüğüne teşekkür ediyoruz." dedi.

Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Metin Orbay ise Gönüllülerimizin özellikle engelli arkadaşlarımız üzerine sosyal içerikli projeler gerçekleştirmiş olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Ülkemizde 12 milyonun üzerinde engelli vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımıza yönelik olarak son dönemlerde gerek hukuksal ve gerekse fiziksel anlamda hayatlarını kolaylaştırıcı önemli yasal düzenlemeler yapıldı.  Daha da önemlisi istihdam, bakım hizmetleri, toplum içerisinde aktif vatandaşlık geliştirmeye yönelik kamu-kurum kuruluşları, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler, yüksek öğretim kurumları tarafından pek çok proje hayata geçirildi. Projelerin finasmanı noktasında engelli vatandaşlarımızı öncelikleyen projeler desteklendi ve desteklenmeye devam ediyor. Tüm bu yasal düzenlemelere ve çalışmalara rağmen istenildiğimiz noktada olduğumuzu söyleyemeyiz. Yasal düzenlemeler olmasına rağmen uygulamaya yönelik olarak eksikliklerimizin olduğunu görüyoruz. Bu noktada en temel unsur ise insanımızın henüz engellilik kavramını, farkındalığını söylemden öteye bir yaşam tarzı olarak tam kavrayamamasından kaynaklanmakta.

Ama yürütülen tüm bu projeler en önemli beşeri sermayemiz olan insanımızı ve engelli ailelerimizi bilinçlendirmek, engelli kardeşlerimizi aktif vatandaş olarak hayatın içerisine alabilmek, yerel yönetimleri, kamuyu, özel sektörü engellilik konusunda uygulama noktasında daha hassas olması için doğru yönlendirebilmeyi amaçlamaktadır. Amasya Üniversitesi olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımızın destekleri ile yütülen "Gönüllü Elmalar" projeside bu amaca hizmet etmektedir. Farklı engel grubundaki kardeşlerimiz üniversiteli gençlerimiz ile birlikte bu projenin bir aşamasında fotoğraf çekmeyi öğrenmekte ve yaşamış oldukları şehzadeler şehri Amasya'yı daha iyi tenefüs edebilmek amacıyla üniversiteli abilerinin-anlalarının rehberliğinde fotoğraflayacaklar.

Ailelerinde aktif katılımının sağlanmaya çalışıldığı bu uygulamada pek çok önemli dönütler almaya başladık. Aynı zamanda üniveristeli arkadaşlarımızda sahaya indiklerinde konunun ne denli önemli olduğunu daha iyi kavradılar.Sonuç olarak, engelli vatandaşlarımızın en iyi şeklide yaşayabileceği bir ortamı oluşturma zorunluluğumuz vardır.  Ülke olarak bu ve buna benzer tüm problelerimizi aşacak güce ve potansiyele sahibiz. Çünkü tarihimizdeki güzel uygulamalar, örf-adet ve geleneklerimiz, inanç sistemimizin bu konu ile ilgi emir ve yasakları bize bu konuyu başarmamaz için önemli temel referans noktası olarak yanı başımızda durmaktadır. Yeter Ki Gönüllerimiz Engelli Olmasın!" dedi. Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568