Metropolde organize işler


Murat Şaşzade

Murat Şaşzade

Okunma 10 Temmuz 2017, 16:03

Sevgili okuyucular, hem Batı’nın önemli bir ülkesindeki hem de ülkemizdeki bir metropolün cazibe merkezi bir semtini düşünmenizi istiyorum. Burası ilk başta sosyo-ekonomik düzeyi yüksek ailelerin oturduğu bir yer olsun. Üstelik bu semt denize yakındır, içinde parklar vardır ve yeşil alan oranı çağdaş bir kent standartlarındadır. Merkezi cadde ve sokakları, seçkin giyim markalarının satıldığı dükkânlarla çevrelenmiştir. Bu semtin popüler kafe, restoran ve eğlence merkezleri rağbet görmekte ve böyle mekânlara maddi gücü yetmeyen ve varoşlarda yaşayan yoksullar gıpta etmektedir. Kentin adet kalbi olan bu semt, eğitim ve sağlık hizmetleri bakımından olduğu gibi kültür ve sanat faaliyetleri ile de diğer semtlerden ayrılmakta ve odak noktası olmaktadır. Semt sakinleri, huzur ve refah içinde yaşayıp hayatın tadını çıkarmaktadır. Suç oranı düşüktür. Aynı zamanda kentin çoğunluğu bitişik nizam olan, kasvetli ve güneş görmeyen evlerden oluşan diğer semtlerinden farklı olarak, buradaki bazı evler arasında ya boşluk vardır ya da manzaraları çok özeldir. Tüm bu ayırt edici özellikleri nedeniyle örnek semtimizde kiralık ve satılık ev fiyatları son derece yüksektir ve kentin en parlak rant merkezidir.

Şimdi size tasarladığım bir kurgu üzerinde düşünmenizi istiyorum. Diyelim bu kentte büyük sermaye grupları, gayrimenkul yatırımları yapmak amacıyla fizibilite çalışmaları yapar. Kapitalizmin ve rekabet ekonomisinin getirdiği doğal yozlaşmanın sonucunda, kurgumdaki örnek kentin cazibe merkezi semtinde baş döndürücü rantı elde etmek için belediye yöneticileriyle kentsel dönüşüm pazarlığına otururlar. O andan itibaren ilgili semtte tuhaf olaylar baş gösterir.

Önceleri ara sokaklarda ve caddelerde travestiler ve diğer seks işçileri ile fuhuş başlar. Daha sonra, bu kişiler o semtin arka sokaklarında ev tutmaya başlar. Tek değer yargıları para olan bazı insanlar, evlerini seks işçilerine kiralamakta mahsur görmez. Fuhuş giderek yaygınlaşıp aleni hale gelir. Birdenbire masaj salonları mantar gibi çoğalır. Fuhşun olduğu yere uyuşturucunun da girmesi kaçınılmaz olduğu için etrafta torbacı olarak adlandırılan uyuşturucu satıcıları türer. Her gece fuhuş ve uyuşturucu alıcı ve satıcıları arasında para anlaşmazlıkları yüzünden kavga çıkar, hırsızlık, darp, yaralama gibi suçlarda artış görülür. Semt sakinlerinin huzursuzluğu giderek artar. Zaten korku kültürüyle bastırıldıkları için geceleri evlerinin, apartmanlarının önünde gerçekleşen bu illegal faaliyetlerinden dolayı perdelerini çekip otururlar ve emniyete ihbar etmek yerine “Başıma iş açmayayım” mantığıyla olayları pasif biçimde izlerler. Geceleri, fuhuş ve uyuşturucunun sokağa hâkim olmasıyla hırsızlık vakaları da görülür ve semt sakinleri canından bezer. Durum öyle bir hale gelir ki, birçok insanın dayanacak hali kalmaz. Çaresizlikten evlerini satışa çıkarırlar ve bir an önce kurtulmak için emlakçılara olduğundan çok düşük –kelepir- bir fiyata satarlar. Kentin biraz dışında sessiz ve sakin bir yere taşınırlar. 

Gelin bundan sonra size kurgumdaki olayın perde arkasını anlatayım. Kendisine gayri resmi bağlı inşaat şirketleriyle kente rant kokusuyla çöreklenen büyük sermaye, organize ekipleri vasıtasıyla kentin Küresel Sistemin oyuncağı olan bazı yöneticileri, kolluk güçleri, elektrik dağıtım şirketleri ve şehir mafyası ile müzakereler yapmıştır. Anlaşmada yer alan her unsura hizmetlerinin karşılığı dolgun ödemeler yapılmıştır. Mafya, üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmiştir. Kentin suç bataklığı olan bir bölgesinde üretilen uyuşturucunun örnek semtte sokaklara, okulların önüne ve eğlence merkezlerine dağıtımını sağlamış, bataklık semtte yaşayan suç makinelerini örnek semtte yönlendirerek hırsızlık, soygun ve cinayet gibi suçların ve fuhşun artmasını sağlamışlardır. Elektrik idaresi, örnek semtin bazı cadde ve sokaklarında meydana gelen sokak lambası arızalarını ve nedensiz dış aydınlatma karartmalarını çözümlemeyerek suça dolaylı destek vermiştir. Kolluk güçlerinin yozlaşan ve halka hizmet etmek yerine küresel işverenine hizmet eden bazı unsurları, sokak ve caddelerde işlenen suçlara göz yumarak, işlem yapmayarak örnek semtte suçun alenileşmesine yol açmıştır. Kent yönetiminin, rüşvet çarkları içinde değerlerini yitiren bazı yöneticileri bu semti kentsel dönüşüme sokarak, büyük vurgunun kapısını aralamıştır. Dairelerini satışa çıkarmak zorunda kalan semt sakinleri, başlarına üşüşen, müteahhit firmalarla ortak çalıştıklarının farkında olmadıkları emlakçılara dairelerini yok pahasına satmıştır. Semtin büyük bölümü boşalmış, sosyo-ekonomik düzeyi yüksek kesim taşınmıştır. Güzel mimarilerin yerini, artık sevimsiz çok katlı binalar ve çelik yığını gökdelenler almaya başlamıştır. İnşaat firmaları satın aldıkları fiyatın beş-on katı rakamlarla daireleri satmışlardır. Kazanan, organize suç örgütlerini kullanacak derecede rant avcısı olan büyük sermaye olmuş, semt sakinler korkaklıklarının bedelini ödemiştir. Bunu hepimizin üzerinde düşünmesi için yazdım.

Bakarsınız, ileriki romanlarımdan birinin konusu olur.

banner363
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.