Sanal hayatlardan gerçek hayatlara

DB BERDAN, izleyicilere “Bu gerçek hayat mı yoksa sanal mı?” diye sordurduğu 2017-2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunu 23 Mart 2017 Perşembe saat 17:30’da, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında Grand Pera Cercle D’Orient’de Mercedes-Benz presents DB BERDAN defilesiyle tanıttı.

Sanal hayatlardan gerçek hayatlara
HABERİN GALERİSİ
DB BERDAN

DB BERDAN

Burası gerçek hayat mı yoksa virtüel mi? Virtüel hayatlara hoş geldiniz.

Hangisi gerçek hangisi sahte yaşam?

Herkesin merak ettiği soru aynı: Hangimizin ne kadar takipçisi var ve ne kadar beğeni alıyoruz? 

DB BERDAN, 2017-2018 Sonbahar-Kış koleksiyonu için sosyal medyanın içine balıklama daldı ve 16. yüzyıl entrikaları ile sosyal medyayı birleştirdi. Güçlü kraliçeler, büyük dedikodular, sahte hayatlar, hayaller ve gerçekler! Gerçekler fark edildiğinde yaşanan büyük depresyonlar…

Ama merak etmeyin; depresyonu atlatmak ve istediğiniz kadar takipçi kazanmak için mutluluk haplarınızı kullanabilirsiniz. Özgürlük için kurulan bariyerlerin kafese dönüşmesi, iletişim çağındaki büyük iletişimsizlik ve teknolojiyle pasifize edilmiş hayatlar dönemimizin adeta büyük salgını haline geldi. DB BERDAN, her zaman gerçeküstü performanslarıyla bilinirken bu kez aslında gayet realist bir bakış açısıyla izleyiciye bilinen gerçekleri sundu. 

Koleksiyon kalıplarında 16. yüzyıl Elizabethan (Kraliçe 1. Elizabeth dönemi) dönemi ile 2000’ler Nu metal bir araya geliyor. Ultra bol silüetler dramatik detaylarla buluşuyor. Sımsıkı tam balenli ve yarı balenli korseler, kollarda bolca volümler, spor giyimde kullanılan büzgülü ip geçmeli detaylarla birlikte sunuluyor. 16. Yüzyılın couture niteliğindeki detayları 2000’lerin sokak kıyafetleri ile birleşiyor. 

Kumaşlarda naylon ve yumuşacık koton bir araya gelirken, desenlerde 2000’ler Nu metal akımının olmazsa olmazı tribal dövmeler adeta 16. yüzyıl oymaları gibi tasarımları dekore ediyor. Dönemimizde en çok kullanılan ve neredeyse yeni alfabemiz olmuş elektronik işaretlerden, her girdiğimiz ortamda aradığımız “Wi-fi” simgesi, şarjda tutmaya çalıştığımız telefonumuzun açma-kapama düğmesi ve pil işaretleri; gül gibi organik görsellerle birleşiyor. Yaşayanın sıcaklığı, teknolojinin soğukluğuyla birleşiyor. Güllerle açma kapama düğmelerinin bir arada olduğu, Wi-fi kraliçelerinin “Are we in future yet?” (Geleceğe geldik mi artık?) dediği, 0 takipçisi, 0 like ve 0 mesajının olduğu insanların mutluluk hapı aldığı bir dünya -yani gerçek dünya- izleyiciyi büyüledi. DB BERDAN, izleyiciye fazlasıyla tanıdık gelen karakterlerle ve ironik mesajlarla dolu bir şovla şaşırttı.

Mercedes-Benz presents DB BERDAN defilesi, şov için yola çıktıkları sahte hayatlar temasına yönelik hazırlanmış aksesuarları, müziği ve özel giriş videosuyla çok konuşuldu. Yetenekli, hazırcevap, sosyal medyayı çok iyi gözlemleme zekasına sahip oyuncu Aslı İnandık defilenin içeriğine yönelik karakterleriyle şovda yer aldı. Hepimizin kendini içinde bulduğu bu karakterler eğlendirirken sorgulattı. Defilenin bir diğer bomba ismi Fatih Ürek oldu. Sosyal medyanın alt yapısının oluşturulduğu dönem 2000’ler. Instagram’dan önce “Biri Bizi Gözetliyor” dönemi vardı. Kimin ne yaptığını, nasıl uyandığını, ne yediğini merak etmeyi reality show’larla öğrendik. Fatih Ürek de o dönemde çıkış yapmış 2000’ler popular kültürünün ikonik karakterlerinden. Showlarında şaşırtmayı ve ironi yapmayı seven DB BERDAN o dönemin popular çevresi tarafından çok sevilen Fatih’i podyumda yürüttü.

Mercedes-Benz Türk sponsorluğunda, BIODERMA’nın güzellik sponsorluğunda styling işbirliğinin Anıl Can ile, koreografinin Öner Evez ve Yakup Biçer ile gerçekleştiği defilede saçlar Maag , Hüseyin Çavdar tarafından uygulanırken, NARS ürünleriyle Kum Agency ekibinin elinden çıkan makyajlarla kat kat upuzun dramatik kirpiklerle şişirtilmiş dudaklar, 2000’lerin vazgeçilmezi gloss parlatılmış yüzler, yalan hayatlar ve plastik saçlar, yaldır yuldur taşlarla tamamen 2000’ler tadındaydı.

Aynı zamanda defile için BIODERMA’nın saydam ve steril imajından yola çıkılarak beyaz taşlarla işlemeli olarak hazırlanan özel kostümler de podyumdaydı. Deseninde pastel baloncuklar kullanılarak jakarlı, dramatik kumaşa basıldı ve 16.yüzyıl orijinal korse kalıbından yola çıkılarak hazırlandı. O dönemin tanımıyla “Half boned stay” yani yarı balenli korse... 16. yüzyıl salon kadınına 2000’ler yorumu eklenerek hazırlandı. Sadece üst kısmı için 44 parça balen kullanıldı. Üzerindeki her bir şerit özenle işaretlenip tek tek dikildi.

DB BERDAN’ın bir klasiği her sezon daha çizimler yapılırken dinlenilerek karar verilen müzikler, markanın seçimleriyle DJ Murat Kanar miksiyle hazırlandı. 2000’lerin en popüler alt kültürü Nu metal gruplarından en ikonik olanları; günümüzün sosyal medya trolleriyle birleşti. Tabii sosyal medya konusu işlenir de hashtag’siz olur mu? #dbberdan #isthisreallife #wifiqueen #brainwash 

DB BERDAN Hakkında: 
2012’de kurulan DB Berdan İstanbul’lu anne-kız’ın ortaklığından oluşan bir marka. Hikayeleri kendi desenleriyle anlatmayı seven ikilinin en büyük ilham kaynağı sokaklar ve alt kültürler. Müzik, film ve performansı birleştiren koleksiyonlarında özenle tasarlanmış ve işlenmiş her ince detay göze çarpıyor. DB BERDAN ironik espri anlayışı ile bireysel, sofistike ve gerçeküstü bir marka!
Starbucks, Nescafé, Braun, Redbull, Bioderma, Disney Company, Braun, Douglas Cosmetic, Ikea, Macro Center, Maybelline NY gibi uluslararası markalarla çalışan DB BERDAN, aynı zamanda PepsiCo için Katy Perry’e kostüm tasarladı. 2013’te The Great and Powerful Oz filminden esinlendikleri 4 kostüm ile dünya lansmanında Nicholas Kirkwood ile birlikte yer aldı. Ayrıca Disney’in uluslararası basın bültenine giren ilk Türk oldu.
Deniz Berdan kariyerine moda editörlüğü ile başladı. 11 senelik yayıncılık deneyimine, tasarımcılık ve tasarım danışmanlığını da ekledi. Uzun süredir Rapidography ve illüstrasyon yapan ve sokak sanatlarıyla ilgilenen Deniz, ayrıca Pist ve Ralli’de lisanslı pilot olarak Avrupa ve Türkiye Şampiyonalarında yarıştı.
Kızı Begüm Berdan lisans eğitimini, London College of Fashion’da (LCF), Performans İçin Kostüm Tasarımı bölümünü 2015’te teşekkürle tamamladı. LCF öncesi foundation’ı Central Saint Martins’de yaptı. Tarihi figürleri alt kültür öğeleri kullanarak modern sanatla birleştirmekten keyif alıyor, hareket ile çalışmayı çok seviyor. 


 

Kezban OZANLI

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2017, 05:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner571

banner141

banner557

banner560

banner568