Kursiyerler “Çocuk Bakım Elemanı” olmaya hak kazandı

İŞTAR Kadın Merkezi kursiyerleri göreve hazır

Kursiyerler “Çocuk Bakım Elemanı” olmaya hak kazandı
Akdeniz Belediyesi İŞTAR Kadın Merkezi Güneş Mahallesi Şubesinde 1064 saatlik eğitim programını tamamlayan kursiyerler sertifikalarını aldı. Düzenlenen eğitim sonrasında “Çocuk Bakım Elemanı” unvanı almaya hak kazanan kursiyerler, kendi yaşamlarına yeni bir rota çizmeye hazır hale geldi. 

Akdeniz Belediyesi tarafından 2010 yılında kurulan ve kadınların ekonomik, sosyal, kültürel ve psikolojik sorunlarına ilişkin çalışmalara imza atan İŞTAR Kadın Merkezi, bu amaca yönelik düzenlediği kurslar ve eğitim programlarına bir yenisini daha ekledi. Mersin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile geçtiğimiz yıl Ağustos ayında başlayan kurs, 9 ay boyunca devam etti. Kurs bitiminde düzenlenen törenle sertifikalar hak sahibi öğrencilere dağıtıldı. İŞTAR Kadın Merkezi Güneş Şubesinde düzenlenen törene Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehtap Sili, Mersin Halk Eğitim Merkezi yetkilileri, eğitmenler ve öğrenciler katıldı. İŞTAR Kadın Merkezi adına söz alan İkram Vuran, 2013 yılında açılan Güneş Mahallesi şubesinin pek çok çalışma ile kadın ve çocukların ihtiyaçlarına yanıt olmaya çalıştıklarını belirtti. Mersin-Akdeniz Halk Eğitim Müdürlüğü eğitmenleri tarafından “Hayat Boyu Öğrenme Programı” çerçevesinde “Çocuk Gelişim Elemanı Yetiştirme” kursu düzenlediklerini ifade eden İkram Vuran, “Kursumuz farklı sosyo demografik özelliklere sahip 30 kadının katılımı ile yürütülmüştür.Bugün burada sertifikalarını alacak kadın arkadaşlarımız kreşlerde, rehabilitasyon merkezlerinde ve çocuğa ilişkin çalışma yürütülen pek çok alanda yardımcı eğitmen olabilme imkânına kavuşmuş olacaklardır. Ama en temelde, çocuğun bakımı ile sorumlu geleneksel anne ve kadın kimliği değil, yaşamın öznesi olan kadın kimliği ile yaşamın öznesi olan çocuk kimliğini çocuklarla ortaya çıkarma mücadelesinin bir devamcısı olmaya gönüllü olmuşlardır. Kursumuz farklı bir kadın grubu ile tekrar başlamıştır. Dün olduğu gibi bugün de merkez olarak yürüttüğümüz çalışmalar genişleyerek devam edecektir” dedi.


“Evdeki sorumluluklar bazı kursiyerleri engelledi”

Daha önce İŞTAR Kadın Merkezinin çalışmalarında gönüllü olarak yer aldığını, burada kadın ve çocuklara ilişkin olumlu çalışmaları yakından takip etme şansı bulduğunu kaydeden kurs eğitmeni Münevver Ürün, 30 kadının katıldığı Çocuk Gelişim Elemanı yetiştirme kursundan 15 kadının mezun olabildiğini vurguladı. Bu durumun, toplumdaki aile algısından kaynaklandığını sözlerine ekleyen Münevver Ürün, “Bildiğiniz gibi bizim toplumumuzda çocuk bakımından sadece anne sorumludur şeklinde bir algı var. Kursa katılan kadın arkadaşlarımız da bununla karşı karşıya kaldılar. Çoğu zaman çocuklarıyla buraya gelmek durumunda oldular. Bu kurs yürütülürken kadınlarımızın kendi kadın kimliğini sorgulamasını, aynı zamanda çocuğa yaklaşımını sorgulamasını amaçladık. Anne kadar baba da çocuğun bakımı ile sorumlu olmalıdır. Evet, kadın ve çocuk arasında bir ortaklık var, ama bu ortaklık birinin diğerinden sorumlu olması ortaklığı değil, yaşamda karşılaştığı koşulların ortaklığıdır. Eğer bu mesleği kadınlar yapmaya görülü olacaklarsa, bu bir dayatma değil ‘empati’ duygusu yönünde olacaktır” şeklinde konuştu.
İmece usulü kokteyl

Konuşmaların ardından sertifika dağıtım törenine geçildi. Eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlerin sertifikalarını Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehtap Sili takdim etti. Kursiyerler, günün anısına eğitmenleri ve İŞTAR Kadın Merkezi yetkilileriyle toplu fotoğraf çektirdi. Törenin ardından konuklara bir kokteyl verildi.

Kursiyerlerin evlerinde hazırladıkları zeytinyağlılar, börekler ve pastalar törene gelen konuklara ikram edildi. 


Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2014, 21:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568