ANTAP: İzmir'de baklavanın adresi

İzmir’de artık bir tatlı markası var: Antap baklavası.

ANTAP: İzmir'de baklavanın adresi

Çankaya semtinde. Gittik, tanıştık, yedik, gözlemledik ve Antap baklavasının ortaya çıkış öyküsünü dinledik.

Öyküsünü sizinle paylaşacağız ama kararı siz vereceksiniz. 

Reşit Evran bize kısaca şöyle özetledi.

“ Herşey bir İzmir ziyareti ile başladı. İzmir’de bulunduğumuz sırada canımız baklava yemek istedi. Yediğimiz baklavaların hiçbiri bizim aradığımız tadı bize vermeyince şöyle bir soru belirdi zihnimde. ‘Biz İzmirlileri neden Gaziantep baklavası ile buluşturmuyoruz?’

Özellikle belirteyim benim asıl mesleğim baklavacılık değil. Ailemin de öyle. Ama baklava seven bir aileyiz. 

İzmir ziyaretinden sonra hemen çalışmalara başladım. Marka, ad, malzeme derken kendimi İzmir’de imalathane ararken buldum. Yaklaşık üç ay geçmişti. Hemen ARGE çalışmalarına başladım.  Baklavanın kalitesini belirleyen iki önemli öğe vardır. Malzeme ve ustalık. Her kaliteli üründe olduğu gibi baklava da kullanılan malzeme çok önemlidir. Özellikle un, yağ, fıstık tabii. İstediğimiz tada ulaşmak için en az bir ton baklava ürettik. Sevgili İzmirlilerin görüşlerini aldık. Sonunda burada ilk işyerimizi açtık. 

Amacımız; Gaziantep baklavasını İzmir’in damak tadıyla buluşturmaktı. Bunu başardık. İnanıyorum ki; hayal etmekle, istemekle, inanmakla her şey gerçekleşiyor. Ben İzmir için istedim, hayal ettim. Ben kendim inandım. Ama İzmirliler de bize Antap’a inandı. İnanmasaydı bu hayal gerçekleşemezdi. Antap İzmir’de doğdu, İzmir’de büyüyecek, gelişecek. Her geçen gün bize inananların sayısı artıyor, öykümüz sürüyor. Yakında başka şubeler açacağız ve öykülerimizi sizlerle tatlı tatlı paylaşacağız. Antap İzmir’in tatlı markasıdır ve öyle kalacaktır.”

Gonca TOKUZ

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 21:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe Çorumlu - İzmir
Ayşe Çorumlu - İzmir - 1 yıl Önce

hıııım güzel görünüyor ..mutlaka uğrayacağım antap

SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568