Bir avuç pikan cevizi sağlık demek

Ramazan’ın ilk haftasını geride bıraktık bile. Kalabalık ve büyük aile sofralarındaki birbirinden lezzetli yemeklerle Ramazan coşkusunu yaşarken, sağlığı atlamamakta fayda var. 

Bir avuç pikan cevizi sağlık demek

Ramazan’ın yaz mevsimine denk geldiği bu senede de, vücudu sağlıklı yemek ve atıştırmalıklarla zinde tutmak her şeyden önemli.

Günde iki öğünle geçirilen uzun günlerde bağışıklık sistemini ayakta tutmak için gerekli besinlerin tüketimi oruç tutmayı kolaylaştırıyor. Pikan cevizi de bunlardan biri. Gündelik beslenme içerisine eklenen pikan cevizinin tüm bünyeyi sağlıklı tutmaktaki önemi büyük. Lezzetli olduğu kadar yüksek lif oranına sahip pikan cevizi; potasyum, kalsiyum ve demir gibi 19 mineralin yanı sıra A,C ve E vitamin deposu. E vitaminin kalp damar sağlığındaki olumlu etkisi ve bağışıklık sisteminin güçlendirici katkısı, pikan cevizini herkes için faydalı kılan özelliklerden yalnızca birkaçı. Zararlı yağları içermeyen pikan cevizi, kandaki kolesterol oranını düşürmeye de yardımcı oluyor. 

Bir avuç pikan cevizi sağlık demek

Günde ortalama 100 gram tüketilen pikan cevizinin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Yapılan sayısız bağımsız araştırma, pikan cevizinin ağaç yemişleri içerisinde en yüksek antioksidan değere sahip olduğunu gösteriyor. Özellikle Ramazan ayında tüketilen günde bir avuç pikan cevizi, bağışıklık sistemini son derece olumlu yönde etkiliyor. 


U.S. Pecans hakkında
2010 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pikan cevizi kuruluşları ve kooperatifleri, bölgede yetişen pikan cevizlerini ihraç pazarlarında tanıtmak için güçlerini birleşti.U.S. Pecans olarak bilinen bu ihracat tanıtım girişimi, Ulusal Pikan Yetiştiricileri Konseyi (National Pecan Growers Council - NPGC) tarafından yönetilmektedir. NPGC, ilk kez 2011 yılında USDA FAS ile işbirliği yapmaya başlamış ve EMP (Yükselen Piyasa Programı) finansmanının yanı sıra Pazar Erişim Programı (MAP) finansmanı almıştır. 2011 yılında, U.S. Pecans Kanada, Dubai BAE, Hindistan, Çin, Almanya ve Fransa'da çeşitli promosyon faaliyetlerinde bulunmuştur. 2011 senesinde FAS'tan gelen finansmana ek olarak, yetiştirici grupları eş fonlarla katkıda bulunmuşlardır. ABD pikan ihracatını artırmaya yönelik bu çalışmalar, 2012 yılında ve sonraki yıllarda da devam edecektir. 


Ceylan BAYRAKTAROĞLU

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2016, 07:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568