Uçakta gitar için koltuk alınır mı?

Uçağın bagajı-kargobölümü var efendim oraya koyabilirsiniz... koltuk parasınıda Afrikadaki aç insanalrın yardımı için bağışda bulunabilirsin? Ama bizim insanların lüksü malesef çok acı.... yy.

Uçakta gitar için koltuk alınır  mı?

Yazın gelmesiyle birlikte konser turneleri artan müzisyenler şu sıralarda uçaklarda büyük bir problem yaşıyor

Hafızoğlu, gitar, saksafon ailesi, davul zilleri, kanun, ud, tambur gibi müzik aletlerinin uçağın içine alınmadığını kaydetti.

 Bazı müzisyenlerin iddiasına göre kısa bir süre önce yürürlüğe giren yeni bir uygulamayla bazı havayolu şirketlerinin uçuşlarında müzisyenler enstrümanlarını uçağa sokamıyor. Drum&Bass Magazine de, başlattığı “Enstrümanıma Dokunma” kampanyasıyla müzisyenlerin yaşadığı bu sıkıntıyı gündeme getirdi. Drum&Bass Magazine’in editörü ve aynı zamanda müzisyen Ediz Hafızoğlu, Atlas Jet ve Sun Express’in bu uygulamayı 3-4 ay önce başlattığını ifade ederek şunları kaydetti:
“Bağlı oldukları IATA’nın kararı olduğunu söylüyorlar ama yurtdışındaki firmalar böyle bir uygulamada bulunmuyor. Enstrümanlarımıza koltuk satın alırsak içeriye almamıza izin veriyorlar. Arkadaşımın gitarını “Bunun telleriyle birini öldürebilirsiniz” diyerek uçağa almadılar. Kabine sığmasına rağmen ekstra para aldılar benden. Kargoda bir sürü enstrüman kırıldı. Enstrümanı verdiğimizde bir kağıt imzalatıyorlar; oluşacak hasardan firma sorumlu değildir diye.”
Hafızoğlu, kampanya kapsamında uygulamayı yapan firmalara resmi yazılar göndereceklerini, sonuç alamazlarsa turneler ve festivallerde yapacakları sözleşmelere bazı firmalarla  “uçulmayacak” maddesini koyacaklarını söyledi.
SunExpress’ten yapılan açıklamada uçağa enstrüman almamak yönünde bir uygulamalarının bulunmadığı ifade edildi. Kendi özel kutusu içinde getirilen ve kabin bagajı ölçülerini geçmeyen her türlü müzik enstrümanının kabinde taşınabildiğinin ifade edildiği açıklamada, “Ancak ölçüleri ve ağırlığı kabinde taşınmasına engel teşkil ediliyorsa”, enstrümanları uçağın ön kargo bölümüne aldıklarını, özel bir şekilde yüklenerek sabitlediklerini belirtildi. Açıklamada, “Büyük ölçülerdeki enstrümanlarını taşımak isteyen müzisyenlerin, taleplerini mail adresimize bildirerek gerekli rezervasyonları yaptırmaları yeterli.”
Atlas Jet’ten yapılan açıklamada ise yolcuların boyutları maksimum 25cmx45cmx56cm ölçülerinde ve 8kg ağırlığı geçmeyen el bagajlarını kabin içerisine alabildikleri ifade edildi. Sözkonusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Yolcu memnuniyeti azınlığı değil geneli kapsamalı. Bir yolcunun hakkı diğer yolcunun hakkını zedelememeli. Belirtilen ölçülerden fazla olan ve başüstü dolaplarına sığmayan müzik aletleri için ekstra koltuk alınması gerekiyor, bu konuda da çok uygun fiyat belirleyerek yardımcı oluyoruz.”

 BÜLENT ORTAÇGİL
‘Keyfi bir uygulama’
“Atlas Jet uçuşunda sorun yaşadım; sanıyorum İstanbul’dan Adana’ya gidiyorduk, birkaç ay önce. Gitarım için koltuk satın aldım. Bir başka uçuşta kargoya verdiğim gitarım kırılmıştı. Hem bu tür durumlar karşısında alabileceğim tazminat komik bir miktar hem de gitarımı sağ salim götürmek için yanımda taşımama izin vermiyorlar. Adana’dan İstanbul’a dönerken bu uygulama yapılmadı. Keyfi bir uygulama olduğunu düşünüyorum.”


YASEMİN BAY

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2011, 21:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568