81 İlde 81 Orman” Projesi

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, fidan dikim töreninde yaptığı konuşmada tüm dünyanın ekonomik krizlerin ve savaşların perdelediği büyük bir ekolojik krizin eşiğinde bulunduğunu, doğanın sürekli yeni uyarılar verdiği kritik bir çağda yaşadığımızı belirtti.

81 İlde 81 Orman” Projesi
HABERİN GALERİSİ
81 ilede 81 orman

81 ilede 81 orman

Türkiye İş Bankası’nın sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında başlattığı “81 İlde 81 Orman” projesi, TEMA ile Çevre ve Orman Bakanlığı’nın işbirliğinde gerçekleştiriliyor. 2008 yılsonunda başlayan ve bir ağaçlandırma seferberliğine dönüşen proje kapsamında, İş Bankası’nın katkılarıyla beş yıl içinde, üç bin futbol sahası büyüklüğünde (yaklaşık 1.500 hektarlık) alana iki milyonu aşkın fidan dikilmiş olacak. İş Bankası, dikilen fidanların, dikim tarihinden itibaren beş yıl boyunca bakımını da üstleniyor.
 
“Dünya ekolojik krizin eşiğinde, uygarlık tehlikede”
 
İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, fidan dikim töreninde yaptığı konuşmada tüm dünyanın ekonomik krizlerin ve savaşların perdelediği büyük bir ekolojik krizin eşiğinde bulunduğunu, doğanın sürekli yeni uyarılar verdiği kritik bir çağda yaşadığımızı belirtti. İş Bankası’nın küresel iklim değişimiyle ortaya çıkan doğanın uyarılarını dikkate aldığını ifade eden Özince, şunları söyledi:
 
“Ülkemizde ve dünyada birbiri ardına yaşanan afetleri kaygıyla izliyoruz. Doğal felaketler bilim kurgu senaryoları olmaktan çıkmış görünüyor. Bilimsel kuruluşların hazırladığı raporlar gezegenimiz için geri dönülemez aşamaya gelmek üzere olduğumuzu gösteriyor.
 
Dünya insanları olarak elbirliğiyle ortak aklı harekete geçirip önlem almazsak uygarlığımız ekolojik felaketlerle sona erebilir görünüyor. İklim değişikliğinin ve sellerin önemli nedenlerinden birinin ormansızlaşma olduğu biliniyor. İstatistikler sadece 2009 yılında ülkemizde 1.652 orman yangını meydana geldiğini ve 4.500 hektardan fazla orman alanının yok olduğunu ya da zarar gördüğünü göstermektedir.
 
TEMA Vakfı ile Çevre ve Orman Bakanlığımızın işbirliğiyle başlattığımız, bugün bizleri Edirne’de buluşturan “81 İlde 81 Orman” projesiyle beş yıl boyunca, Türkiye’nin 81 ilinde ağaçlandırma faaliyetleri yaparak orman alanlarını genişletmeyi ve daha önemlisi ülkemizde çevre bilincinin güçlenmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.”
 
Neden “81 İlde 81 Orman”?
 
Dünya ormanlarının yaklaşık yarısının yok edildiği, kaçak kesimler ve orman yangınları sonucu yaşanan ormansızlaşmanın küresel ısınmadaki payının yüzde 17’ye ulaştığı biliniyor. Bu durum ormansızlaşmayı sera gazlarından sonra en önemli ikinci çevresel sorun haline getiriyor. Araştırmalar ormanlardaki azalmanın, küresel ısınmanın yanı sıra çölleşme, erozyon, tarım alanlarının yok olması ve kuraklık gibi afetlerin oluşmasında en önemli rollerden birini üstlendiğini gösteriyor.
 
Türkiye’nin de içinde bulunduğu Kuzey Akdeniz bölgesinde ise yağışlar değişken, kuraklık olayları sık, toprak hassas; üstelik bölgede erozyona eğimli dik yamaçlar ve dağlık alanlar bulunuyor. Bu özel koşullar, çıkan sık yangınlar nedeniyle geniş orman örtüsü kaybına yol açıyor. Orman yangınları ile ilgili sayısal değerler incelendiğinde, ülkemizde orman yangınlarının özellikle son yıllarda arttığı ve yanan orman alanlarının hızla genişlediği görülüyor. Bu çerçevede, ülkemizde doğal varlıkların ve çevre sağlığının korunması ve ağaçlandırmanın önemi hakkında kamuoyunda bir “farkındalık” yaratmak, giderek aciliyet kazanıyor.
 
2008 yılı sonu itibarıyla Bankamızın yılbaşı armağanları fonlarının bir sosyal sorumluluk projesine aktarılmasına karar verilmiş, bu çerçevede, TEMA Vakfı’nın Çevre ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü (AGM) işbirliği ile “81 İlde 81 Orman” projesi hayata geçirilmiştir.
 
Proje kapsamında;
 
2008 yılında, Adana, Amasya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Gaziantep, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kilis, Manisa, Mardin, Mersin, Sivas ve Uşak olmak üzere 15 ilimizdeki fidan dikimleri tamamlanmıştır. 
2009 yılında ise, Afyon, Ankara, Antalya, Ardahan, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzincan, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Kütahya, Sakarya ve Yozgat olmak üzere 17 ilimiz daha ağaçlandırılmıştır. Böylece 2009 yılında proje kapsamında ağaçlandırılan il sayısı 32’ye ulaşmıştır. 
2010 yılında ise Burdur, Hatay, Iğdır, Kars, Nevşehir illerinde fidan dikimleri tamamlanmış olup; Adıyaman, Aydın, Bilecik, , Diyarbakır, Karaman, Muğla, Şanlıurfa, Samsun, Zonguldak, Kocaeli, Yalova, Rize illerinde fidan dikim çalışmaları yapılacaktır. Böylece projenin 3. yılı olan 2010 yılında toplam 49 ilde İş Bankası Ormanı oluşturulacaktır. 
 
81 İlde 81 Orman” projesi ile 5 yılda 1.470 hektar alana, 2 milyonu aşkın fidan dikilmesi planlanmaktadır.
 
Active Academy Ödülü
 
Bankamız tarafından sürdürülen “Karneni Göster, Kitabını Al kampanyası” ve “81 İlde 81 Orman projesi” ile 2009 yılında Active Academy Kurumsal Sosyal Sorumluluk ödülü alınmıştır.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2012, 21:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568