Antalya kavrulurken Van'da köyler sular altında...

Van Valisi Münir Karaloğlu, selin meydana geldiği köylerde incelemelerde bulundu.

Antalya kavrulurken Van'da köyler sular altında...

Vali Karaloğlu, sabah saatlerinde, beraberinde İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Veli Turan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferit Dağdeviren, Tarım İl Müdürü Mehmet İncir, İl Acil Afet Müdürü Cafer Giyik'le birlikte sel sularında 2 kişinin yaşamını yitirdiği Boğazkesen Köyü'ne gitti.

Özalp Kaymakamı Şener Çağlar ve vatandaşlar tarafından karşılanan Vali Karaloğlu, taziye evinde vatandaşlarla bir araya geldi. Olaydan duyduğu üzüntüyü dile getiren Karaloğlu, zararların devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

Karaloğlu, ''İnsanın bazı doğa olayları karşısında çaresiz kaldığı anlar oluyor. Dün yaşamış olduğumuz bölgedeki sel ve yıldırım düşmesi sonucu bir çaresizlik yaşayarak 4 vatandaşımızı iki ilçede maalesef kaybettik. 2 kişiyi yıldırım düşmesi sonucu 2 kişiyi de Boğazkesen Köyü'nde sel sonucunda kaybettik. Ben her şeyden önce ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Ölenler için yapacak bir şeyimiz yok. Ama köylerde oluşan zarar ve ziyan ile ilgili dün ve bugün bütün ekipler buradalar. Zarar tespit ekipleri köylerde tespitler yaparak en kısa zamanda yaraları saracağız'' dedi.

Selden dolayı telef olan hayvanların tespitlerinin de yapılacağını belirten Karaloğlu, vatandaşların bundan sonraki olaylarda zararlarının hemen karşılanması için de hayvanlarını (TARSİM) sigortası adı altında sigortalı yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Vali Karaloğlu, daha sonra vatandaşların sorunlarını dinledi ve beraberindeki heyetle birlikte selden dolayı zarar görenlere ait yerlerde incelemelerde bulundu.

Bu arada, Özel İdare ekipleri, Boğazkesen ve Hacıkışlak Köyü'nü birbirine bağlayan ve dün akşam meydana gelen aşırı yağışlar sebebiyle yıkılan köprünün onarımına başladı.

Van'ın Özalp ve Çaldıran ilçelerinde dün akşam saatlerinde başlayan sağanak nedeniyle oluşan selde, Özalp ilçesi Boğazkesen köyünde, dede Hamit Boyacı (65) ile torunu Fırat Taylan sel sularına kapılarak yaşamını yitirmiş, Hacıkışlak köyünde ise yıldırım düşmesi sonucu Ramazan Artok ile Çaldıran ilçesi Evciler köyünde Esat Kemer (21) hayatını kaybetmiş, İlhan Kemer ise yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2012, 21:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568