Devlet övünç madalyaları sahiplerine takdim edildi...

Gaziantep'te düzenlenen törenle 3 şehit yakınına ve 6 gaziye Devlet Övünç Madalyası ve beratları takdim edildi.

Devlet övünç madalyaları sahiplerine takdim edildi...

Şehit Polis Memuru İbrahim Darıcı'nın madalya ve rozetini 5 yaşındaki oğlu Muhammed Talha Darıcı aldı. Bu manzara salondakileri ve şehit yakınlarını gözyaşına boğdu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu'nda düzenlenen törene, Vali Erdal Ata’nın yanı sıra Tugay Komutanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı, kurum müdürleri, şahit aileleri ve gaziler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Erdal Ata bir konuşma yaptı.

Minnet ve şükran vurgusu yapan Vali Ata, “Bugün güzel yurdumuzun her köşesinde şanlı bayrağımız göklerde nazlı nazlı dalgalanıyorsa eğer, binlerce yıldır hür ve bağımsız yaşıyorsak ve korkmadan geleceğe umutla bakabiliyorsak, bunları aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Bağımsızlığını yeryüzünde var olduğu günden beri, her türlü değerin üzerinde tutarak, tarih boyunca birçok zafere imza atan ve adını bugünlere taşıyan Yüce Türk Milleti, varlığını aziz şehitlerimize ve kahraman
gazilerimize borçludur. O şehitlerimiz ve gazilerimiz ki, bayrak demiş kurşun yemiş, vatan demiş şehit düşmüş, istiklal demiş anadan, babadan, yardan-sıladan ayrı kalmış, ama yaşarken bir gün bile sitem etmemiş kahramanlarımızdır.” dedi.

Konuşmasında gazilere de seslenen Vali Ata, “Sizler vatanımızın bekası ve bölünmez bütünlüğü için, bin yıldır dini, dili, bayrağı bir olan güzel ülkemizin güzel insanlarının, bu ülkede huzur ve refah içinde yaşaması için, hiçbir karşılık beklemeden bedeller ödediniz. Bu bedellerin yerine gelmesi elbette ki mümkün olamaz, ancak bu milletin sizlere olan sevgi, minnet ve şükran duygusu hayatınız boyunca sizinledir. Bu vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne olan katkınız, bu aziz milletin her ferdi
tarafından aynı inanç ve saygıyla yad edilecektir.” diye konuştu.

Vali Erdal Ata, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tarihin en büyük bağımsızlık savaşlarından olan ve esaret altındaki birçok millete ilham kaynağı teşkil eden şanlı Kurtuluş Savaşını vermiş olan bu millettin her ferdinin, mutlaka şehit veya gazi bir yakını vardır. Yurdunu, bayrağını ve namusunu canından öte bilen şanlı gazilerimizin aileleri, yakınları ve dostları, kahramanlarıyla ne kadar gurur duysalar azdır. Bu topraklar üzerinde yaşayan herkes, şehitlerimize ve gazilerimize bedeli hiçbir değerle ölçülemeyecek minnet ve vefa borçludur. Bizleri yönetimlerin en güzeli olan Cumhuriyetimize, şehit kanıyla sulanmış al bayrağımıza ve Misak-ı Milli ile sınırları çizilmiş vatanımıza kavuşturan akabinde bağımsızlığımızın korunması, bayrağımızın bu topraklar üzerinde ilelebet dalgalanması ve devletimizin bekası için canlarını ortaya koyan şehitlerimiz ve gazilerimize, minnet duygumuzu kelimelerle ifade etmek mümkün değildir. Bizler de bu vatanın her bir bireyi olarak, şehitlerimize ve gazilerimize olan minnet borcumuzu, bu güzel vatanımızı birlik ve
beraberlik içinde koruyarak, bizi biz yapan milli değerlerimize sahip çıkarak ve Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza kadar yaşatarak ödemekle mükellefiz. Şanlı geçmişimizden aldığımız güçle, bugüne kadar yaptığımız gibi, bundan sonra Cumhuriyetimizin mimarı büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'En Büyük Eserimdir' dediği Cumhuriyetimize, bağımsızlığımıza ve vatanımıza yönelecek, her türlü tehdit ve saldırıya, tek yürek olarak karşı koyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”

Vali Ata'nın konuşmasının ardından devlet övünç madalyası verilecek 3 şehit ve 4 gazi ile malul gazi rozeti verilecek 2 gazinin hayat hikayeleri okundu. Oğullarının fotoğrafını gören ve şehitlik hikayesini dinleyen aileler ve protokol üyeleri gözyaşlarına boğuldu.

Törende daha sonra Vali Erdal Ata tarafından şehit Jandarma Uzman Çavuş Sadık Yeniekinci'nin oğlu Mustafa Yeniekinci'ye, şehit Jandarma Er Mustafa Çekirdek'in babası Mustafa Çekirdek'e, şehit Polis Memuru İbrahim Darıcı'nın oğlu Muhammed Talha Darıcı'ya devlet övünç madalyaları verildi. Gazilerin devlet övünç madalyaları ve gazi rozetleri ise milletvekilleri Halil Mazıcıoğlu ve Derya Bakbak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Cumhuriyet Başsavcısı
Mustafa Peker ve İl Jandarma Komutanı Albay Birol Şimşek tarafından verildi.

Tören sonunda Vali Erdal Ata ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, şehit ve gazi yakınlarının çocuklarına oyuncak dağıttı.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2012, 20:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568