Engellilere her alanda fırsat eşitliği isağlanmalıdır

Kilis Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Yıldırım'ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü basın açıklaması

Engellilere her alanda fırsat eşitliği isağlanmalıdır
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Kilis Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Yıldırım;”Esas olan engellilere her alanda fırsat eşitliği sağlamaktır.

Bu sayede engelliler topluma katkı sağlayan mutlu bireyler haline gelecektir.”dedi. Yıldırım, Dünya Engelliler Gününün toplumların kendi sosyal sorumluluklarını tekrar gözden geçirecekleri ve kendilerinden daha şansız olanların önlerindeki tüm engelleri ortadan kaldıracak yeni bir toplumsal girişimin başlayacağı gün olması gerektiğine vurgu yaptı. 
 
 Murat Yıldırım, "Ülkemizde 7 milyona yakın doğuştan engelliliğe ilave olarak, son on yılda 1,7 milyon kişinin trafik kazalarında yaralanması veya engelli duruma düşmesine, iş kazaları sonucunda da 60 binin üzerinde kişinin bu rakama ilave olmasına üzülerek şahit olmaktayız.

Doğal olarak öncelik engelliliğe yol açan önlenebilir nedenlerin ortadan kaldırılması, akraba evlilikleri konusunda ivedilikle aydınlatma kampanyaları yapılması, iş kazalarının önlenmesi için güçlü, etkin ve uygulanabilir tedbirlerin alınması elzemdir. Trafik konusundaki eğitim, denetim ve yaptırım üçlüsüne de ağırlık verilmesi gerekmektedir" diye konuştu.
 
Engellilerin toplumla bütünleştirilmesinin mutlak surette sağlanması gerektiğine işaret eden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Yıldırım, eğitimden ulaşıma, istihdama ve  sosyal yardımlara kadar uzanan engellilerin önündeki tüm engellerin kaldırılmasına yönelik bir eylemler bütününün bakanlığımız tarafından uygulandığını, ilimizde 60 kapasiteli Hacı Salih ve Mine Kara Engelsiz Yaşam Merkezinde zihinsel engelli vatandaşlarımıza yatılı kurum hizmeti verildiğini, yine ilimizde 1500 civarında ağır özürlü engelliye bakan bakıcılara, Bakıcı ücreti ödemesi yapıldığını belirtti.
 
Ayrıca 2015 Yılı içerisinde, ilimizde evinde ailesi tarafından bakılan ağır engelli ve yaşlılara yönelik, Evde Bakım Destek Hizmetleri de verilmeye başlanacağını açıkladı.  
 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568