Gençlerimizle nefes çalışması…

Gün ışıldarken penceremden, güne sevinçle uyandım.

Gençlerimizle nefes çalışması…

Bu gün gençlerimizle bir arada olacağım. Bir nebze olsun onlarla güzel vakit geçirmek, gözlerindeki ışığı yakalamak adına penceremden giren ışığı da alarak yanıma yola koyuldum.

Tabi, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı gençler olduğu için mutluluğum ikiye katlanıyor. 

Dünya Yaşlılık Derneği, sadece “genç büyüklere” değil gençlerimize de elini uzatıyor. Bir nebze olsun onların mutlulukları bizim de mutluluğumuz oluyor.

Bize ev sahipliğini,  Gobitte yapıyor. Türk usülü hem sağlıklı hem de lezzetli menülerimizi, güler yüzlü personeli ile genç ve dinamik bir ekip bizi sevgiyle karşılıyor. Müdiresi Begüm Hanım ve ekibini verilen hizmet, temiz ve nezih bir ortam şirin döşemesinden dolayı kutluyor ve teşekkür ediyoruz.

Çocuklarımızla yemek öncesi, “doğru nefesin faydaları” üzerine konuşuyoruz. Doğru nefes almanın faydasın bir avuç vitaminden alamayız.

Doğru nefes almak her derde deva ama cildimizi de güzelleştirdiğini biliyor muydunuz? Burundan aldığımız nefes diyafram nefesi olduğu zaman yani çiçek koklar gibi alıp 4 birim zamanda alıyoruz. 8 birim zamanda tutup iki hamlede 4 birim zamanda vermemiz yöntemlerden biri.

Doğru nefes almanın yada almamanın Çok sığ nefes almak kendini kabullenme ve değersizlik duygusu ile ilgili olabilir ve bunu güçlendirmek için doğru nefes alırken olumlamalarla desteklenebilir.

Doğru nefes alma vücuda bol oksijen girmesini, doğru nefes verme ise aldığımız nefesten dolayı açığa çıkan karbondioksiti dışarı atmamız için önemlidir.

Doğru nefes alıp vermenin cilt için önemli faydası vardır. Doğru nefes almada burundan nefes alarak oksijeni karnımıza kadar doldurmak gerekir. Sonra aldığımız nefesi biraz tuttuktan sonra yavaş bir şekilde veririz. Alınan nefes ağızdan verilmelidir. Ayrıca nefes verirken ciğerlerden tamamen atılmalıdır. Bilindiği gibi iyi bir nefes alıp verme egzersizi stresle mücadelede de etkili bir yoldur. Stresinde cilt üzerindeki olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Kalp rahatsızlıklarından tutunda da, astım, konuşma problemleri, stresle başa çıkamama, beyin, omurilik, kanser, panik atak vb. bir çok sorunun oluşmasına etki ediyor doğru nefes almamamız. Tabi ki, beslenmenin, genetik mirasın spor yapmamanın yanı sıra doğru nefes almamanın da zararlarını zaman içinde fark ediliyor.


www.yakamozyakut.com Ankara / Belgin Turan SATICI

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2014, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568