İnek sütü en yaygın alerjik besin türü

Mersin Özel Ortadoğu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Ertürk, inek sütünün özellikle çocuklarda en yaygın alerjik besin türü olduğuna dikkat çekerek, alerjisi olan çocuklarda erken tanının önemli olduğunu vurguladı.

İnek sütü en yaygın alerjik besin türü

Dr. Ertürk, bebeklerde ek gıdaya başlarken, her besin grubunun bir güne yayılmasını ve çocuğun gıdaya verdiği reaksiyonların gözlenmesini önerdi.

Mersin Özel Ortadoğu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Ertürk,  çocuklarda alerjiye neden olan besinler hakkında bilgi verdi. Her insanın herhangi bir besine alerjik tepki verebileceğini anlatan Dr. Cengiz Ertürk, besin alerjisinin insan hayatını etkileyen önemli bir etken olduğunu söyledi.

Alerjisi olan çocuklarda erken tanı konulmasının önemine dikkat çeken Dr. Ertürk, alerjiye neden olan besinleri, “inek sütü, yumurta, balık ve kabuklu deniz ürünleri, kabuklu ve yağlı kuruyemişler, tahıllar, etler, meyveler, sebzeler ve kurubaklagiller ile baharatlar, çikolata, bal ve bazı içecekler” olarak sıraladı.

İNEK SÜTÜ EN YAYGIN ALERJİK BESİN TÜRÜ

Dr. Ertürk, çocukların yaşamlarının ilk aylarında karşılaştıkları yabancı besinlerin başında gelen inek sütüne karşı, her yüz çocuktan üçünde alerji görüldüğünü belirterek, şu bilgileri verdi:

“İnek sütü özellikle çocuklarda en önemli ve en yaygın alerjik besin türüdür. Vücutta kabartı, döküntü ve kaşıntı, soluk alıp verirken hırıltı duyulması, dışkıda kan görülmesi, karın şişliği, yeterli kilo alamama, büyüme ve gelişim geriliği, huysuzluk, kusma gibi belirtilerle kendini gösterir. İnek sütü içeren gıdalar kesilmesine rağmen aynı reaksiyonları gösteriyorsa, annenin de emzirme döneminde inek sütü ve süt ürünlerini içeren gıdaları tüketmemesi gerekir.”

BEBEKLERDE EGZAMANIN EN ÖNEMLİ NEDENİ YUMURTA

İnek sütünden sonra özellikle bebeklikte ve erken çocukluk döneminde yumurta alerjisinin yaygın olarak görüldüğünü anlatan Dr. Ertürk, “Yumurta alerjisinde egzama veya kaşıntı deri ve göz lezyonları görülme sıklığı diğer besin alerjenlerine kıyasla daha fazladır. Özellikle bebeklerde egzamanın en önemli nedenidir. Yumurta akının bir yaşından önce verilmemesi, başlandığında ise yavaş yavaş arttırılması gereklidir. Alerji belirtileri ortaya çıktığında yumurtaya en az altı ay ara verilmelidir” dedi.

ÇOCUĞUNUZU TEMEL BESİNLERDEN MAHRUM BIRAKMAYIN

Tedavide ilk yapılması gereken şeyin alerjiye neden olan besinin beslenmeden tamamen çıkarılması olduğunu dile getiren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ertürk, besin alerjisinin genellikle zamanla kısmen veya tamamen düzelebildiğini söyledi.

Anne ve babalara iyi gözlem yapmalarını öneren Dr. Ertürk, çocuklarını gereksiz yere bazı temel besinlerden mahrum bırakmamaları uyarısı yaptı.


 

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2016, 20:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568