“İyi Pazarlar” Bomonti Organik Pazarı’nda başladı

Batı Anadolu Grubu’ndan sağlıklı beslenme için herkese “İyi Pazarlar”

“İyi Pazarlar” Bomonti Organik Pazarı’nda başladı

Ege Bölgesi’nin lider sanayi kuruluşlarından Batı Anadolu Grubu, sağlıklı beslenmeyi teşvik ettiği “İyi Pazarlar”’ projesine bu yıl İstanbul Bomonti Organik Pazarı’ndan başladı.

“İyi Pazarlar” ekibi Bomonti Organik Pazarı’ndaki başlama vuruşunun ardından rotasını Aydın, Söke/Naldöken, Torbalı, Balıkesir, Tire, Bostanlı, Hatay, Bornova ve Seferihisar olmak üzere Ege’nin geleneksel pazarlarına çeviriyor.   

Geçtiğimiz yıl Ege pazarlarında büyük ilgi gören “İyi Pazarlar” herkes için daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam yolculuğuna katkıda bulunma misyonuna bu sene de devam ediyor. 

“İyi Pazarlar” hem yetişkinlerin, hem de gelişme çağındaki çocukların kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için yeterli ve dengeli beslenme, düzenli egzersiz yapma alışkanlığı geliştirmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Ege’nin dört bir yanında kurulan 10’a yakın geleneksel pazara, yaklaşık 20 ziyaret yapılarak halkla doğrudan temas kurulacak.

Nisan- Mayıs ayları boyunca sürecek olan ziyaretlerde “İyi Pazarlar” ekibi İstanbul Bomonti Organik Pazarı’nın ardından Tire’den Seferihisar’a, Bornova’dan Söke’ye Ege’nin belli başlı pazarlarına uğrayarak bilgilendirici yayınlar ve hediyeler dağıtacak. Pazara alışverişe gelen halkla buluşan ekip, pazar ziyaretçileriyle gerçekleştirdiği hem eğlenceli hem bilgilendirici sohbetlerde doğru beslenmenin, mevsimine uygun ürünleri tercih etmenin, yeterli miktarda taze sebze ve meyve tüketmenin önemini aktaracak.   

Türkiye bir tarım cenneti

Geçtiğimiz yıl 50. kuruluş yıldönümleri dolayısıyla düzenledikleri “İyi Pazarlar” projesinin bu yıl ikincisini hayata geçirmekten dolayı duydukları memnuniyeti ifade eden Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, sağlıklı beslenmenin öneminin günümüzde daha da arttığına değindi ve ekledi: “TÜİK’in 2015 verilerine göre son 6 yılda artan bir ivme neticesinde kilo problemi %54’e ulaştı. Kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürme hakkında kamuoyunu bilinçlendirmeyi hedeflediğimiz “İyi Pazarlar” projemizin en başından itibaren sürekliliğini amaçladık. Geçtiğimiz yıl pazarlarda Ege’nin 20’yi aşkın geleneksel pazarına 75 ziyaret gerçekleştirerek ulaştığımız 30.000 kişi ve gördüğümüz büyük ilgi bu yılki heyecanımızı daha da artırıyor. 

Projemizin en önemli mesajlarından biri meyve ve sebzeleri doğal ortamda yetiştirmenin ve mevsiminde tüketmenin önemi. Buna vurgu yapmak üzere bu seneki ilk durağımız olarak Bomonti Organik Pazarı’nı seçtik” dedi.

Türkiye’nin kalkınmasında sanayi kadar tarımın da büyük role sahip olduğuna vurgu yapan Ünal konuşmasına şöyle devam etti:

“Ülkemiz 4 mevsim farklı meyve ve sebzeleri yetiştiği bir tarım cenneti. Pazarlarda bulundukları gölgeye göre birbirinden farklı taze ürünleri görerek, seçerek hatta tadına bakarak satın alabiliyorsunuz. Pazarlar tam bir sosyalleşme alanı. Pazarcıların yanı sıra diğer ziyaretçilerle sohbet ederek ve öneriler alarak alışveriş yapabiliyorsunuz. “İyi Pazarlar” ile bu güzel geleneği sahiplenirken tüm bu değerlere farkındalık yaratmayı da amaçlıyoruz.“

Hem çocuklar hem büyükler için Domates Biber Patlıcan 

“İyi Pazarlar” projesi, özellikle çocukluk döneminin gelişim ve zihinsel faaliyetler açısından kritik önem taşıdığı bilinciyle sadece yetişkinlerin değil gelişme çağındaki çocukların da yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı geliştirmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Bu doğrultuda hazırlanan “Domates Biber Patlıcan” başlığını taşıyan, çocuklara yönelik sağlıklı beslenme kitabında çocukların doğru beslenme alışkanlığı kazanması, temel besinlerin faydalarını keşfetmeleri ve ev yemeklerini severek tüketmelerine yönelik bilgiler yer alıyor. Konuyla ilgili uzmanlar tarafından hazırlanan “Domates, Biber, Patlıcan”, ziyaret edilen pazarlarda çocuklar kadar aileleri tarafından da büyük ilgi görüyor.

 “İyi Pazarlar” ilk senesinde Ege’nin 20’yi aşkın geleneksel pazarına, 75 ziyaret gerçekleştirdi. Ulaşılan 30.000 kişiden 6.700’ü diyetisyen ile görüşerek analiz yaptırırken 7.250 kişi ödül kazandı. Sağlık Bakanlığı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen çalışmada uzmanlardan sağlıklı beslenme önerisi alan 680 kişi aile hekimi kontrolünde sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite önerilerine uyacağına dair Sözüm Söz anlaşmasını imzaladı. Projenin en ilgi çeken çalışmalarından biri olarak çocuklara yönelik hazırlanan “Domates, Biber, Patlıcan” kitabı 2.250 kişiye ulaştı. 

Batı Anadolu Grubu 
1966 yılında Batı Anadolu Çimento Sanayii olarak temelleri atılan “Batı Anadolu Grubu” bugün Türkiye’nin öncü gruplarından biri konumunda. Batı Anadolu Grubu’nun şirketleri arasında Çimento endüstrisinin güçlü şirketlerinden BATIÇİM ve BATISÖKE, enerji üretimi ve perakende satışı alanında faaliyet gösteren BATIENERJİ;  hazır beton tesisleri bulunan BATIBETON, liman işletmeciliği ve lojistik alanında BATILİMAN ve uçucu külün endüstriyel alanlarda hammadde olarak kullanımını sağlayan Ash Plus bulunuyor.


“Batı Anadolu Grubu” Ege bölgesinin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlamak üzere sosyal sorumluluk projeleriyle yaşamın her alanına dokunuyor. Batı Anadolu İlköğretim Okulu, Batıçim İlköğretim Okulu ve Batısöke ilköretim Okulu’nda 1700’ü aşkın öğrenci öğrenim görüyor. Batıçim Aile Sağlığı Merkezi yılda 10 bin kişiye hizmet veriyor.  Grup, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izin ve destekleriyle 1984 yılından bu yana Prof. Dr. Orhan Bingöl tarafından gerçekleştirilen Magnesia Antik Kent’inin arkeolojik kazılarına 20 yıldır katkıda bulunuyor. Kuruluşunun 50. yıldönümünde Batı Anadolu Grubu, hem yetişkinlerin hem de gelişme çağındaki çocukların kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için, bir sosyal sorumluluk projesi olan İyi Pazarlar’ı hayata geçirdi. İyi Pazarlar projesi 2017 yılında da devam ediyor. 
Ayrıntılı bilgi için: 
Grup 7 İletişim Danışmanlığı 
Nursel Öztürk Bakırcı 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2017, 07:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner569

banner141

banner557

banner560

banner568