Pankreas kanserinde Whipple ameliyatı ömür uzatıyor

Kanser türleri arasında çok sinsi ilerleyen ve ciddi bir belirti vermeyen pankreas kanserinin cerrahi tedavisinde geliştirilen teknikler yüz güldürüyor.

Pankreas kanserinde Whipple ameliyatı ömür uzatıyor

Bunlardan biri deWhipple tekniği. Anadolu Sağlık Merkezi’nin işbirliği içerisinde olduğu Johns Hopkins Medicine’dan Dr. Jin He pankreas kanseri ve Whipple ameliyatlarıyla ilgili detaylı bilgiler verdi.

Batı ülkelerinde daha yaygın olan pankreas kanseri, özellikle erken evrelerde belirti vermeyen bir tür. Örneğin karın ağrısı, kilo kaybı ve sarılık gibi durumlarda artık genelde pankreas kanseri çok ileri evreye gelmiş oluyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nin işbirliği içerisinde olduğu Johns Hopkins Medicine’dan Multidisipliner Pankreas Kanseri Tedavi Merkezi Genel Cerrahi ve Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Jin He, pankreas kanserinin cerrahi tedavisinde kullanılan ve sonuçları yüz güldürücü olan Whipple tekniği hakkında önemli bilgiler verdi.

Pankreas kanserinde erken tanı önemli
Pankreas kanserine tanı koymak için detaylı tomografi çektirmenin faydası olduğunu belirten Dr. Jin He, “Bu sonuçların yanı sıra hastayı muayene ederek, bazı kan tahlilleri yaparak ve kişinin aile öyküsünü dikkate alarak doğru tanı koyabilmek mümkün. Ancak pankreas kanserine erken tanı koyabilmek çok zor. Çünkü pankreas kanserine özel, tüm topluma yaygın şekilde uygulanabilen bir tarama testi maalesef yok. Ama pankreasında kist olanlar, ailesinde pankreas kanseri vakaları ya da başka genetik hastalıkları olanlar erken tanı için düzenli hekim kontrollerini ihmal etmemeliler” dedi.

Sigaradan uzak durmak ciddi bir önlem
Araştırmaların özellikle sigaranın pankreas kanserine yol açtığını gösterdiğini vurgulayan Dr. Jin He, “Sigaradan kesinlikle uzak durmayı öneriyorum. Bu şekilde hem pankreas kanseri hem de pek çok ciddi hastalığa yakalanma riskini azaltmış olursunuz. Eğer pankreasta bir kist varsa, bunun pankreas kanserine dönüşmemesi için ameliyatla alınması çok önemli. Aslında belirli gıdalar yiyerek pankreas kanserinden korunduğumuzu gösteren bir çalışma yok. Ancak sağlıklı beslenme, kalori alımının kısıtlanması, yüksek lifli gıda tüketimi ve şekerden uzak durmanın genel sağlığı koruduğunu gösteren bilimsel araştırmalar var. Özellikle sebze-meyve tüketmek, yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durmak önemli” açıklamasında bulundu.

Whipple ameliyatı sayesinde ölüm oranı yüzde 30’dan yüzde 2’ye düştü 
Yeni geliştirilmiş olan kemoterapi ilaçları ve radyasyon tedavileri sayesinde ileri evre pankreas kanseri hastalarının son beş yıldır tedaviye çok daha olumlu cevap verdiğini gördüklerini anlatan Johns Hopkins Medicine Multidisipliner Pankreas Kanseri Tedavi Merkezi Genel Cerrahi ve Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Jin He “Ayrıca pankreas kanserinde immünoterapi (vücudun bağışıklık hücrelerini tümör hücrelerine karşı harekete geçirerek kanserin gelişmesini ve yayılmasını önlemek) uygulamaları konusunda da Johns Hopkins’te yürüttüğümüz pek çok bilimsel çalışma var. Pankreas kanserinde ameliyatla tümörü tamamen çıkarmak, tümörün başka yerlere sıçramaması için tek seçenek. Bu hastalar hiç vakit kaybetmeden bir an önce ameliyat olmalılar. Burada hastalara minimal invazif cerrahi, yani hastayı en az yoran, küçük kesilerle yapılan bir cerrahi tekniği sunuyoruz. İleri evre hastalarımıza ise cerrahi sonrası kemoterapi, bazı durumlarda da radyasyon tedavisi öneriyoruz. Bir de cerrahide uyguladığımız “Whipple” adlı bir teknik var. Pankreasın baş kısmına yerleşmiş tümörleri Whipple ameliyatıyla kesip çıkarıyoruz. Bu ameliyatta minimal invazif yöntemler kullanıyoruz. Bu teknik sayesinde pankreasın baş ve boyun kısmını kesip çıkararak pankreasın geri kalan kısmını ince bağırsağa bağlıyoruz. Pankreas kanserinin cerrahi tedavisinde kullandığımız Whipple ameliyatı, hastanın yaşam kalitesini yükseltiyor ve yaşam süresini uzatıyor. Eskiden Whipple ameliyatından sonra hastalarda ölüm oranı yüzde 30’lardayken şimdi yüzde 2’lerde. Hatta Johns Hopkins’te bizim ölüm oranımız yüzde 1’in bile altında” dedi.


Pankreas kanseri için kimler risk altında?
• Sigara içenler
• Obez kişiler (Vücut kitle indeksinin 35’lerde ve üzerinde olması pankreas kanseri açısından ciddi bir risktir)
• Kronik pankreatit (pankreas iltihabı) ya da ailesinde pankreas kanseri öyküsü olanlar
• Diyabetliler
• Sindirim sisteminde kitle oluşumuna yol açabilen Peutz Jeghers sendromu ya da başka genetik hastalıklara sahip olanlar

BİLGİ İÇİN
Damla Gökçen Gümüş – Müşteri Direktörü / damla.gokcen@goodworks.com.tr / Tel: 0212 217 70 00 Cep: 0546 500 37 26
Ayşe Sorucu – Müşteri Yönetmeni / ayse.sorucu@goodworks.com.tr / Tel: 0212 217 70 00 Cep: 0554 379 07 06

Anadolu Sağlık Merkezi Hakkında
Yaşam kalitesini artırmak için dünya standartlarında sağlık hizmeti sunmak hedefiyle kurulan Anadolu Sağlık Merkezi, modern tıbbın gereklerini yeni ve kapsamlı bir sağlık anlayışıyla hastalarına aktarıyor. Hizmet kalitesine önemli katkı sağlayan Johns Hopkins Medicine (JHM) ile devam eden işbirliği Anadolu Sağlık Merkezi'nin sağlıkta referans merkezi olma vizyonunu da destekliyor. Kurulduğu günden buyana gerçekleştirdiği çalışmalarla ‘Sağlığın Merkezi’ konumuna ulaşan Anadolu Sağlık Merkezi; onkoloji, kalp damar sağlığı, kadın hastalıkları ve tüp bebek, nöroloji, cerrahi bilimler ve iç hastalıkları dahil olmak üzere tüm branşlarda sunduğu hizmetlerde hasta odaklı yaklaşımla hareket ediyor. Hizmetlerinde hasta hakları ve güvenliğini temel önceliği olarak belirleyen Anadolu Sağlık Merkezi, kaliteli sağlık hizmeti ile dünyanın farklı bölgelerinden gelen hastalara tedavi olanağı sunuyor.

Johns Hopkins Medicine Hakkında
Johns Hopkins Medicine, Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi hekimlerini ve bilim adamlarını, Johns Hopkins Sağlık Sisteminin organizasyonları, sağlık profesyonelleri ve tesisleri ile birleştirmektedir. Johns Hopkins Medicine’ın misyonu, tıbbi eğitim, araştırma ve klinik bakım standartlarını mükemmelleştirerek toplumun ve dünyanın sağlığını daha iyi bir seviyeye çıkartmaktır. Farklı ve kapsamlı olan Johns Hopkins Medicine, Johns Hopkins Hospital’ın 1889’daki açılışından bu yana, sağlığı korumak için hekimlerin ve tıbbi bilim adamlarının biyomedikal araştırmalar ve tıbbi bilgilerin uygulanması konularındaki eğitimlerinde uluslararası liderlik sağlamıştır. Ayşe Sorucu


 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2016, 22:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568