Sabahları eklem ağrısı çekenler dikkat

Toplumda iltihaplı romatizma olarak tanınan romatoid artrit (RA), en yaygın görülen romatizmal hastalıkların başında geliyor.

Sabahları eklem ağrısı çekenler dikkat

 Kadınların erkeklere oranla 3 kat fazla risk taşıdığı RA Türkiye’de her 1000 kişiden yaklaşık 5’inde görülüyor.

12 Ekim Dünya Artrit Günü kapsamında erken teşhis ve tedavinin önemine dikkat çeken Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevsun İnanç, “RA geç teşhis ve yanlış tedavi sonucu kalıcı fonksiyon kaybı ve engeliliklere yol açabiliyor” dedi.  Tedavi edilmeyen RA’nın hastanın tüm hayatını etkileyecek sorunlara neden olduğunu belirten Prof. Dr. Nevsun İnanç, “Özellikle sabah saatlerinde şiddetli olan eklem ağrıları ve tutukluklarında vakit kaybetmeden bir romatoloji uzmanına başvurulmalı” diye konuştu. 

Artrit, eklemlerde şişliğe neden olan iltihabın genel adı olarak karşımıza çıkıyor. Çocuklar da dâhil olmak üzere her yaş ve cinsiyet grubunu etkileyen artrit hakkında toplumsal farkındalık oluşturmak için her yıl 12 Ekim tarihi Dünya Artrit Günü olarak kabul edilmiştir. Artrit grubu hastalıklardan RA, dünya genelinde yetişkin popülasyonun yaklaşık yüzde 1’inin, Türkiye’de ise her 1000 kişiden yaklaşık 5’inin hayatını olumsuz etkiliyor. 
Kadınlar erkeklere oranla 3 kat daha fazla risk altında!

Hastalık belirtilerinin ilk dönemde çok iyi anlaşılamadığını ve hastaların uzun yıllar genel şikâyetler nedeniyle doktor doktor gezdiğini belirten Prof. Dr. Nevsun İnanç, ‘’Romatoid artrit teşhis ve tedavide gecikmeler nedeniyle eklemlerde fonksiyon kaybı ve kalıcı şekil bozukluğuna varan sonuçlara yol açıyor. Kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülen RA, genellikle 20 – 45 yaşları arasında ortaya çıkıyor’’ dedi. 
Erken teşhis hastalığın ilerlemesini önlüyor

Hastalığın el bilekleri, elin küçük eklemleri ile dizler, dirsekler, ayak bilekleri ve yine ayağın küçük eklemlerinde baş gösterdiğini anlatan Prof. Dr. Nevsun İnanç, “Eklemleri tutan hastalık olarak tanımladığımız RA aynı zamanda bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Hastalık başlangıcında, bireyler vücutlarındaki eklem ağrılarını doğru olarak yorumlayamaz ve sorunlarını farklı sebeplerle ilişkilendirir. RA, teşhis ve tedavide geç kalındığında özellikle el ve ayak eklemlerini kullanma güçlüklerine ve kalıcı şekil bozukluklarına yol açar’’ dedi. 
Hastalığın oluşturduğu şekil bozukluğu nedeniyle bireylerin günlük hayatlarını devam ettirmekte ciddi sorunlar yaşadığını da vurgulayan Prof. Dr. Nevsun İnanç, ‘’RA hastaları gün içerisinde bizlere çok basit gelen ancak her gün tekrarlamak zorunda olduğumuz birçok hareketi yapamazlar. Kıyafet giyip çıkarmak, ayakkabılarının bağcıklarını bağlamak, ellerini yıkamak, TV kumandasını tutmak ve kanal değiştirmek gibi daha birçok günlük eylemi gerçekleştiremeyen ve bunları yaparken acı çeken RA hastalarının ömrü de hastalık nedeniyle 10 yıl kadar kısalabiliyor. Hayatlarını tek başlarına idame ettiremeyen ve hastalığın neden olduğu şekil bozukluğu nedeniyle toplum tarafından önyargıyla karşılanan hastalarda depresyon, anksiyete bozukluğu, kronik mutsuzluk gibi psikolojik problemler de oldukça sık görülüyor’’ diye konuştu. 
Sabah saatlerinde eklem ağrıları ile uyanıyorsanız dikkat edin!

Kişilerin, vücutlarının eklem bölgelerinde, özellikle sabah saatlerinde şiddeti artan ve gün içerisinde de devam eden ağrıları takip etmeleri gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Nevsun İnanç, ‘’Hastalar, eklem ağrılarının ve şişliklerinin devam etmesi durumunda en kısa sürede bir romatoloji uzmanına başvurmalıdır. Erken teşhisin bu hastalıkta tedavideki başarıyı getiren en büyük etken olduğu unutulmamalı. Hastalık ilk başladığı dönemlerde, ayların hatta günlerin bile tedavi başarısında önemi olduğu birçok çalışmada gösterildi. RA tedavisi uzun süreli bir tedavidir. RA teşhisi konulmuş kişiler, doktorlarının öngördükleri tedaviye aksatmadan devam etmelidir’’ dedi. 

UCB hakkında
UCB, Belçika Brüksel merkezli nöroloji ve immünoloji kökenli ağır hastalıkların tedavisi için yenilikçi ilaç ve çözümlerin keşfedilmesine ve geliştirilmesine odaklanan global bir biyoteknoloji ilaç şirketidir. Yaklaşık 8.500 çalışanıyla 40 ülkede aktif olarak faaliyet göstermektedir. 2015 yılındaki toplam geliri 3.88 milyar Euro’dur. UCB hisseleri Brüksel Euronext borsasında işlem görmektedir (sembol: UCB). UCB’yi  @UCB_news hesabıyla Twitter’da takip edebilirsiniz. www.ucb.com
Damla Gökçen Gümüş
Merve Didişen 


 

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2016, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568