Sağlığımıza saldıran 3 düşman!

Yaşam kalitemizi düşüren, önemli hayati tehlikelere sebep olan üç büyük düşmanımız var.

Sağlığımıza saldıran 3 düşman!

Maalesef bu üç hastalık hakkında yeterince bilgi sahibi değiliz.

Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Kemikte kayıp 30 yaşından itibaren başlamaktadır. Tüm kadınlarda bu hastalığa yakalanma riski %40’dır. Oysa kalp krizi riski %20, kanser riski ise % 7’dir. Kortizon kullanmak, sigara, alkol ve kahve tüketmek, 58 kilonun altında olmak, ailede kırığa yatkınlık bu hastalığa karşı risk faktörleridir. Kemik erimesine karşı korunmak için kalsiyum ve D vitamini almayı, ayrıca egzersiz yapmayı ihmal etmemek gerekiyor. 65 yaş üstü her kadına, 65 yaşının altındakilere ise risk grubuna göre 2 yılda bir kez kemik ölçümü yapmak gerekiyor.


Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon)

Dünyanın birincil ölüm nedenidir. İdeal tansiyon 12/9’dur. Birçok hipertansiyon hastası hasta olduğunun farkında değil. Hastalığı teşhis edilenlerin büyük bir kısmı ilaçlarını düzenli olarak almıyor. Egzersizli ve düşük yağ içeren beslenme şekline erken yaşta başlamak gerekiyor.


Diyabet ( Şeker Hastalığı)

Diyalize giden hastaların yarısının sebebi diyabet. Diyabetlilerin sadece %17’si obez değil. Birkaç gün diyet yapıp ardından kan şekeri ölçtürmek aldatıcı sonuçlar veriyor. Diyabetli kadınların %90’ında ayrıca hipertansiyon da bulunuyor. Türkiye’deki un tüketimi bu hastalığı çok etkiliyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2011, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568