Sağlıklı dişlere kavuşmak için

Sağlıklı dişlere sahip olmak için diş bakımı kadar önemli olan bir konu da beslenme.

Sağlıklı dişlere kavuşmak için

Brokoli   Dişleri asitten koruma özelliği olan brokoli, ayrıca diş minesi üzerinde çok etkilidir.

Süt   Diş eti hastalıklarından koruyan süt, çene kemiklerini de güçlendirir. Ayrıca kalsiyum açısından da çok önemlidir.

Yoğurt   Probiyotik yönünden zengin olan yoğurt, diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kalsiyum, protein ve fosfor kaynağı olarak, dişlerin güçlenmesine yardım eder.

Antep fıstığı   Kalsiyumun emilimini artıran Antep fıstığı, aynı zamanda yüksek oranda magnezyum içerir. Üstelik diş iltihaplanmasını da önler.

Peynir   Peynir tüketmek dişlerinizde oyukların engellenmesini sağlar. İçeriğinde bulunan kalsiyum, fosfor ve protein dişlerde meydana gelen plak oluşumunu engeller. Diş minesi için de faydalı olan peynir, daha güçlü dişlere kavuşmanızı sağlar.

Mantar   Bol miktada D vitamini içeren mantar, dişleri güçlendirerek kalsiyumun emilmesini sağlar. Özellikle siyah mantar, dişlerin çürümesini engeller.

Kuru üzüm   Şekerin içinde bulunan asit, zamanla diş minesini yıpratarak çürümeye neden olur. Fakat kuru üzümde bulunan şeker oranı bakterilerin gelişimini engelleyerek, diş ve diş eti hastalıklarından korur.

Somon   Çocuklarda diş gelişimine yardım eden somon, yüksek oranda D vitamini içerdiği için aynı zamanda dişleri de korur.

Portakal   Yüksek oranda C vitamini içeren portakal, dişin sert tabakasını kuvvetlendirir. Dişleri asitlere karşı korur ve diş eti iltihabını önler.

Susam tohumu   Dişlerdeki bakteri ve plak oluşumunu azaltan susam tohumu, diş eti hastalıklarından korur.

Çilek   Diş beyazlığını koruyan çilek, C vitamini açısından zengin olduğu için diş eti sağlığını da korur.

Badem   Diş temizliğine yardım eden badem, diş üzerindeki plak oluşumunu engeller.

Ananas   Diş minesini koruyan ananas, tükürük salgısını güçlendirerek, diş temizliği sağlar.

Yeşil çay   Diş etinin en büyük dostu olan yeşil çay, ağızdaki bakterilerin yok olmasına ve plak oluşumunun engellenmesine yardımcı olur. Ayrıca diş eti kanamalarını da azaltır.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2015, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568