TÜMATA ‘nın Büyüsel Tınısı tüm evrene yayılıyor

Ankara ‘da düzenlenen ‘’Beden Zihin Ruh Sağlığı Uyanış Fuarı’’, dünya çapında bir ‘’Müzik Terapi Grubu’’na ev sahipliği yaptı.

TÜMATA ‘nın Büyüsel Tınısı tüm evrene yayılıyor
TÜMATA, Horasan kökenli Türk makam müziği ile tedavi geleneğini dokuz yüz sene öncesi Osmanlı şifahanelerinden günümüze taşıdı.

Avusturya, İspanya, Almanya, İsviçre başta olmak üzere, dünyanın çeşitli ülkelerinde müzik ve hareket terapisi konularında eğitimler, seminerler veren Yard. Doç. Dr.Oruç Güvenç, 1975 yılında kurduğu ‘’Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu’’ TÜMATA ile yoluna devam ediyor. Yurtiçi ve yurtdışı çeşitli kurum, kuruluş ve üniversitelerce birçok kez ödüle layık görülen Güvenç, grubuyla diyar diyar gezerek, Orta Asya müziğin ifade edilemez büyüsel tınısını evrene yayıyor.

Ankara’da ‘’İnsanlığın Yüksek Değerleri, Hz. Mevlana ve Kavuşma Bilinci’’ temalı bir seminer veren grup, Ankaralıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Temel Tasavvuf Öğretileri, vuslat anlayışı, manevi değerler konularının müzik terapi ile yoğrulduğu seminerde katılımcılar, hicaz makamından acemaşiran makamına bir yolculuk yaptılar.



Ankara’daki eğitimleri sırasında görüştüğümüz Güvenç, çalışmalarının bir sonraki ayağının Almanya ve İsviçre olduğunu söyledi. TÜMATA, eğitim ve konserlerinde Şamanik bir dans olan ‘’Baksı Dansı’’nı uygulamalı olarak yaptırıyor. Kol, omuz ve baş hareketlerinden oluşan dans, harekete geçen ruhi enerjinin bütün vücudu sarmasını ve böylece kişinin gerekli tedavi bilgisine içsel olarak ulaşmasını içeriyor.

Bizde şu sıralar,  Avrupa’ya yol alan TÜMATA grubuna çalışmalarında başarılar diliyor, müzikleriyle tüm dünyayı şahlandırmalarını temenni ediyoruz.


www.yakamozyakut.com.tr Ankara /  Ayperi Ferda  ORAL 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2014, 00:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568