Tüp bebekte başarı artıyor

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin en büyük ümit kaynağı olan tüp bebek tedavisinde son dönemlerde ümit verici gelişmeler yaşanıyor.

Tüp bebekte başarı artıyor

Geçmiş yıllarda oldukça pahalı ve başarı şansı düşük olan uygulama üzerinde son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar hem çiftlerin katlanması gereken maddi yükün azalmasına, hem de başarı şansının artmasına yol açmış durumda.

TÜP BEBEKTE BAŞARIYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELER?
Son yıllarda laboratuvar tekniklerinin ve yeni tedavilerin tüp bebek uygulamalarında dünya genelindeki başarı oranını ortalama %50’lere getirdiğini ifade eden Erdem Hastahanesi Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Emel Türkoğlu, “ Bu oran anne adayının yaşıyla da orantılı. 30 yaşın altındaki denemelerde başarı oranı yüzde 50’lerin de üstüne çıkarken, 40 yaş üzerinde ise %15’in altına düşüyor. Yumurta ve sperm kalitesi, tüp bebek uygulaması sonrası elde edilen embriyoların kalitesi, rahmin ve tüplerin durumu, kaçıncı deneme olduğu, anne adayının ruhsal durumu, çiftin tedaviye uyumu gibi faktörler de gebelik şansını değiştiren unsurlardır” diye konuştu.

“TÜP BEBEK ARTIK DAHA ULAŞILABİLİR BİR TEDAVİ”
Türkiye genelinde çocuğu olmayan çiftlerin tedavi için başvuruda gecikmeleri nedeniyle ortalama başarı şansının hasta yaşına göre değişmekle beraber %30-40’larda olduğunu ifade eden Op. Dr. Türkoğlu, “Tüp bebek tedavisinde en yüksek başarı 35 yaşın altındaki anne adaylarında sağlanıyor. Bizim merkezimize başvuran çiftlerin demografik yapısına baktığımızda 35-45 yaş aralığını görüyoruz. Son üç yıllık gebelik oranlarına baktığımızda Türkiye ortalamasında bulunduğumuzu görüyoruz” ifadelerini kullandı.


MERKEZİMİZE BAŞVURAN HERKES ÖN GÖRÜŞME VE SPERM TESTİYLE DEĞERLENDİRİLİYOR
Erdem Hastahanesi Tüp Bebek Merkezi’ne çocuk tedavisi için başvuran çiftlerin değerlendirmesi, ilk muayeneleri ve sperm testleri yapılıyor.

Gerekli tetkik ve tedavi protokolleri belirlendikten sonra en kısa sürede tedaviye başlanıldığını belirten Op. Dr. Türkoğlu, “Çocuk özlemi çeken çiftlerimiz, toplumsal durumumuz nedeniyle bu aşamaya kadar bile gelirken bazen zorlanabiliyorlar.

Erdem Hastahanesi olarak biz de çiftlerimize her türlü kolaylığı sağlayarak destek olmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.Dinçer Bilginer


 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 21:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner571

banner141

banner557

banner560

banner568