Uzman Psikolog Özkan Şenol

Ferda Yalçın - Ankara

Uzman Psikolog Özkan ŞenolUzman psikolog Özkan Şenol Farkında Mısınız? Diyerek velileri bilgilendirdi. Bu ay ki programını Ankara'daki ilköğretim okullarına ayıran Uzman Psikolog Özkan ŞENOL 19.Aralık 2011 de Ankara'nın Keçiören ilçesindeki Tarhuncu Ahmet Paşa İ.Ö.Okulundaydı.

Velileri kah güldürerek kah ağlatarak, iyi bir anne-babanın yapması ve yapmaması gerekenler konusunda bilgilendirdi. Çocuklarda özgüven eksikliği, hiperaktivite, kekemelik, altını ıslatma gibi sorunlara pratik çözüm önerileri getirdi.
"Çocuklarınızdaki sorunlar aslında sizin sorunlarınızdır" dedi. Akşam eve gelince televizyonun karşısına oturup elinde kumandayla vakit geçiren bir babanın çocuğundan başarı beklemek imkansızdır diyen Özkan Şenol kadınların ağızlarını değil kafalarını kullanmalarının hem aile düzeni hem de çocuklarının başarısı için daha yararlı olacağını söyledi.

Anne ve baba olabilmenin zorluklarını anlatarak meydana gelebilecek sorunların çözümlenmesine yönelik tavsiyelerde bulunan Şenol, seminerde anne ve babanın çocuklarındaki özgüvenin gelişmesindeki etkilerine ve özellikle de babalara düşen vazifelere değindi.

Çocuklarda oluşabilecek özgüven eksikliğinin öncelikle tespit edilmesini gerektiğini söyleyen Şenol, özgüven eksikliğinin çözülebilecek bir problem olduğunu ve çözüm yollarının mevcut olduğunu belirtti. Özgüven eksikliğinin çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyeceğini, özgüven eksikliği olan çocuklarda okul hayatında, sosyal hayatında ve aile içi davranışlarında problemler oluşabileceğine dikkat çeken Şenol, ebeveynlere çocuklarının özgüvenlerini geliştirebilecekleri yollar hakkında bilgiler verdi.

“Öncelikle sorunun nerden kaynaklandığını belirleyin.” diyen Şenol, bunun tespitinin çözümü bulmak adına önemli bir adım olduğunu belirtti. Duygusal zekayı ebeveynlerin öğrenerek çocuklarına öğretmesini isteyen Şenol, toplum içinde genelde dil gelişimindeki eksikliklerin çocukların özgüvenin de problemler çıkarabileceğini bu sebeple ailelerin çocuklarıyla mutlaka toplum içindeki günlük konuşmaları (vedalaşma, şakalaşma, selamlaşma vs.) çalışmaları gerektiğini söyledi.

Özellikle babanın çocuk için önemli bir model olduğunun altını çizen Özkan Şenol, babanın ev içinde üstlendiği rolün çocuğa etkisinin oldukça fazla olduğu söyledi. “Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirin.” diyerek babalardan çocuklarına daha çok vakit ayırmalarını isteyen Şenol, özgüven gelişiminde babanın desteğinin önemine dikkat çekti.
Tüm anne babaların katılabileceği, 3GEM işbirliği ile düzenlenen “Etkili Anne-Baba Olabilmek” programına nkara'nın çeşitli semtlerindeki okullarda devam edilecek.

Doğru insanla düzelmeyecek yanlışın olmaz, yanlış insanla bozulmayacak doğrun kalmaz.Özkan ŞENOL
‘Çocuk sahibi olmak kolaydır fakat çocuğa sahip olmak zordur’ sloganından hareketle, çocuklarımızı istenilen eğitim ve davranış seviyesine taşımanın zorluğundan bahseden ŞENOL; yeter ki çocuklarımızı fark edelim. Şairin belirttiği ‘Gündelik telaşlar’ sevgimizi köreltmesin. Evlere günün yorgunluğunu değil ‘yarınlara bıraktığımız’ sevgilerimizi taşıyalım. En önemlisi bir anne baba olduğumuzu unutmayıp çocuklarımızı ‘fark edelim’ dedi. Seminer sonunda Özkan ŞENOL ‘FARKINDA MISINIZ?’ isimli kitabını imzaladı.Ferda Yalçın /  Ankara

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2012, 17:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
zuhal güneş
zuhal güneş - 5 yıl Önce

zonguldak'ta fatih kolejinde sizin seminerinize katıldım,iyiki gelmişim çok memnun kaldım.inşallah tekrar gelirseniz sizi tekrar dinlemek isterim,özellikle eşimle birlikte.başarilarinizin devamini dilerim.

mehmet sari
mehmet sari - 4 yıl Önce

Hocam beysehirdeki seminerinize katildm cok mutlu oldum insallah tekrar gelirsiniz selamlar saygilar

KAMİLE HIDIR
KAMİLE HIDIR - 6 yıl Önce

çanakkale geliboluda sizi dinleme firsati buldum ve çok memnun kaldim. sizi fikir ve görüşlerinizin daha büyük kitlelere yayilmasi gerektiğini düşünüyorum. çok güzeldi teprik edrim

figen turan
figen turan - 5 yıl Önce

sizi düzce fatıh kolejınde görmek isterim

feride
feride - 3 yıl Önce

konyadaki seminerlerinizden birine katıldım. değindiğiniz bazı noktalar doğru olmakla birlikte, semineri bunaltıcı olmaktan kurtarmaya çalışırken kullandığınız üslup çok hoş değildi... belden aşağı espriler ve örnekler size yakışmadı doğrusu. hani yürekli olun dediniz ya, işte bende yürekli bir şekilde fikrimi söylüyorum...

SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568