Yaygın hastalıklar için 10 alternatif tedavi

Zaman içinde değişen koşullar, besin değerlerinin düşmesi, hormonlu besinler yüzünden bedenimiz yeterli gücü bulamıyor.

Yaygın hastalıklar için 10 alternatif tedavi

Soğuk Algınlığı:

Ekinezya, soğuk algınlığına karşı en iyi doğal ilaçlardan biridir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; ekinezyanın destek olduğu soğuk algınlıklarında iyileşme süresi gözle görülür biçimde azalmaktadır. Ayrıca çiğ sarımsak ve karanfil de soğuk algınlığında destekleyici besinlerdir.

Başağrısı:

Başağrısı sırasında aldığımız ağrı kesicilere karşı zamanla bağışıklık kazanırız ve artık etkileri azalır. Çok ilaç almak yerine doğal bir tedavi yöntemi isteyebilirsiniz. Mentollü kremle şakakları ovarak masaj yapmak ağrınızı alacaktır.  Ayrıca başa soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Biraz fazla su içmek de başağrınızı dindirecek yöntemler arasındadır.

Kuru Cilt:

Kuru ve çatlamış deri güzellik sorunu değil, sağlık sorunudur ve tedavi gerektirir. Aloe vera içerikli jel kullanmayı deneyin. Antiseptik ve antifungal özellikleri sayesinde cildiniz neme kavuşur ve serinleyerek tedavi olur.


Mide Ağrısı:

Mide hassas bir bölgedir ve kabızlık, ishal, gaz gibi pek çok sancılı şikayetin kaynağıdır. Midenizle sorun yaşamamak için ilk kural, dikkatli olmak ve fazla alkol ve zararlı gıda tüketmemektir. Bol miktarda meyve ve sebze yemek ve yediklerinizi iyi yıkamak önemlidir. Papatya gibi sakinleştirici özelliği olan bitki çaylarını içebilirsiniz.

Hazımsızlık:

Hazımsızlık çektiğinizde hemen elinizi ilaca uzatmayın. İlaç hazımsızlığın tek çaresi değildir. Uzmanlar, hazımsızlık belirtileri hissettiğinizde 1 çorba kaşığı beyaz sirke içmenizi öneriyorlar. Ayrıca mide asitlerini nötralize etmek için elma, havuç, çiğ zencefil veya badem yiyebilirsiniz.

İltihap:

İiltihap veya ilişkili kronik artritin ilk etapta meydana getirdiği koşulların olasılığını azaltmak için, uzmanlar, balık yağında bulunanlar gibi esansiyel yağ asitlerinin bulunduğu diyetle desteklenmesini öneriyorlar. Ayrıca zerdeçal ve zencefil özleri, iltihap belirtilerini azaltıyorlar.

Depresyon:

Depresyon için verilen ilaçların pek çok yan etkisi bulunmaktadır. O yüzden, doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz. Kantaron bitkisinin majör depresyonda iyi etki ettiği yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.

Boğaz Ağrısı:

Boğaz ağrısı bazen dayanılmaz olabilir. Neyse ki; mutfak dolabında doğal dezenfektan ve antibakteriyeller var. Bal, yüzyıllardır boğaz ağrısı için kullanılmaktadır. Bir kaşık bal, bir fincan sıcak su ve bir dilim limonu karıştırıp içmeyi deneyin.

Morarma:

Morarma ve şişme tedavisinde en etkili doğal ilaç arnikadır. Kremi veya hapı kullanılabilir. Almanya’da yapılan araştırmalar, ayak şişliğinde de bu bitkinin iyi bir tedavi edici olduğunu gösteriyor.

Akşamdan kalma:

Akşamdan kalma durumunda vücutta su kaybı fazla olacağından, öncelikle bol su içilmelidir. Yeşil çay, siyah çay antioksidan olarak içilebilir. Mineral dengesini korumak için ayran veya maden suyu içilmelidir.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2011, 21:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568