Serebral Palsi ( Beyin Felci) ve Refleks Terapi

Serebral Palsi diğer adıyla beyin felci; gebelikte, doğum sırasında veya doğum sonrasında beynin çeşitli nedenlerle etkilenmesi sonucu ortaya çıkan kalıcı, ilerleyici olmayan bir bozukluktur. Beynin etkilenmesi ile ortaya çıkan tablo kas kasılmaları, duruş bozuklukları, hareketlerde yetersizlik, duyu, algı, iletişim problemleridir. 

Serebral Palsi çocukluk döneminde en sık rastlanan özürdür. Yapılan araştırmalar dünyadaki oranın 1000 canlı doğumda 2-2,5 olduğunu göstermiştir. Ülkemizde ise bu oran 1000 canlı doğumda 4,4 ‘tür. Bu oranının yüksek olmasının sebebi ise ülkemizde akraba evliliklerinin fazla olması, gebelikte geçirilen hastalıklar, bebeklik dönemindeki ateşli hastalıklar, doğum ve bebek bakımının yetersiz olmasından kaynaklanmaktadır. 

Serebral Palsi oluşma nedenlerinin %60’ı doğum öncesinde yani gebelikteki problemlerdir. Bu problemlerin 1.sırasında ise akraba evlilikleri bulunmaktadır. Daha sonra hamilelik döneminde ilaç ve sigara kullanımı, geçirilen enfeksiyonlar ve sistemik hastalıklar bebeğin gelişimini engellemektedir. Düşük doğum ağırlığı, erken doğum, zor doğum ve oksijensiz kalma da serebral palsinin en sık oluşma nedenleridir. 

Serebral palsi ilerleyici olmayan bir bozukluktur. Ancak çocuğun gelişimi ve büyümesi devam ederken beyindeki hasarlı bölgenin gelişmemesi problemlerin ilerlemesine neden olur. Çocuğun hareketleri karmaşıklaştıkça örneğin, oturma, sıralama, yürüme, etkilenen beyin bölgesi çocuğun hareketlerine daha fazla engel olacaktır. 

Beynin etkilenme bölgesine ve etkilenen alanın büyüklüğüne göre çocukta ortaya çıkan belirtiler farklılık gösterir. Buna göre klinik tablo bir vücut yarısında, sadece bacaklarda ya da hem kol hem de bacaklarda olabilir. Eğer etkilenen alan büyükse şiddeti daha fazla olur. 

Serebral Palsinin tam teşhisi 2 yaşından sonra konulmaktadır. Ancak daha öncesinde riskli hikayesi bulunan bebekler tespit edilmeli ve 2 yaşına kadar düzenli takibi yapılmalıdır. Herhangi bir şüphe dahi varsa fizik tedaviye hemen başlanmalıdır. Çünkü 2 yaş öncesinde beynin kendini yenileme ve geliştirme özelliği çok daha fazladır. 

Serebral Palsi tedavisinde son yıllarda özellikle Avrupa’da uygulanan yeni nesil bir tedavi konsepti geliştirilmiştir: Refleks Terapi. Yüzdeki, ellerdeki ve ayaklardaki beyinle ilişkili sinir noktalarının elle uyararak beyni yeniden eğitmeye, merkezi sinir sistemini ve hormonal sistemi uyarmaya yardımcı olan bir tedavi yöntemidir.  Özel noktalardan yapılan uyarılar sinirler yardımıyla merkezi sinir sistemini, kan ve lenfatik dolaşımı, hormonal sistemi, kasları, beyin fonksiyonlarını etkiler.

Kliniğimizde takip ettiğimiz serebral palsi tanısı olan 4 yaşındaki Beray’ın sol kol ve sol bacak etkilenimi vardır. Değerlendirmelerimizde sol el ve bilekte spastisitenin(kasılmanın) fazla olduğunu, elini tam olarak açamadığını ve baş parmağının sürekli olarak avucunun içinde durduğunu gözlemledik. Yürürken ise sol tarafına tam olarak ağrılık aktarmıyor. Ailenin tedaviden beklentisi Beray’ın elini daha rahat kullanabilmesi. Tedavimize başlayan Beray 4. seanstan itibaren elini daha çok kullanmaya başladı. Baş parmağı artık avucunun dışında ve daha fonksiyonel. Parmaklarını açıp bir yere koymasını istediğimizde ise hareketi çok daha rahat. Elindeki kasılmalarında azaldığını gördük. 

Yrd. Doç. Dr. Gamze ŞENBURSA
gamzesenbursa@yahoo.com
http://gamzesenbursa.blog/
Tel: 0507 217 92 540 - 0312 473 99 33
Yaşamkent 3296. Cadde 
06810 Çankaya / Ankara

Refleks Terapi ile daha önümüzde kazanacağımız çok fazla fonksiyon var. 

bu yazımız ana sayfa manşettende yayımlanmaktadır 

YORUM EKLE
banner441

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568