Seyhan İlçe Milli Eğitime dair


Gurbet Duymuş

Gurbet Duymuş

Okunma 11 Kasım 2017, 12:14

"Seyhan":
18 yılımı verdiğim Seyhan ilçesi… 
Kendimi bulduğum; mesleki, sosyal ve kimliksel anlamda kendimi bulup geliştirdiğim Seyhan.
Şimdi Seyhan’dan ayrıldım ve Çukurova ‘dayım. Yeni bir başlangıç, yeni bir bakış, bir tazelenme… Ne olduğunu zaman gösterecek!               
      
Seyhan ilçe ile ilk tanışmam Sayın Abdülcelil Turgut Bey’in ilçe milli eğitim müdürü olduğu dönemdi. İlgisi, alakası öğrenciye bakışı ve kalemimi keşfedişi.
O dönemde bir program vesilesiyle okulumuza gelişi, benimle görüşmek istemesi.
Güzel işler, güzel çalışmalar yaptık Seyhan’da, pırıl pırıl çocuklar yetiştirdik: vatanını, bayrağını seven, değerlerine sahip güzel çocuklar.
Bu çalışma sürecinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yanımızda olması, bizi desteklemesi, çok önemliydi ve varlıklarını hep hissettirdiler.  01 Kültür, Sanat ve Edebiyat Festivalini yaptığımız günlerde Sayın Musa Yıldızhan’ın desteği, yanımızda olması. Peşinden göreve gelen Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İzzettin Aydın’ın babacanlığı, çalışkanlığı ve nezaketi bizlerin motivasyonunu arttıran etkenlerden diye düşünüyorum.
    
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İzzettin Bey çalışan öğretmenin yanındadır; destekler, bir konuyla ilgili uyarısı olduğunda nezaketle söyler. Bir programda görevliyiz, o sırada protokolle ilgili sıralama yapıyoruz. Müdürüm ” Şöyle yapın, böyle yapın!” demedi, amir egosuna girmedi .”Filanca kaymakamımız filanca büyüğümüz vardı, şöyle yapmıştı pek de güzel olmuştu.” diyerek kırmadan dökmeden babaca yol gösterdi. Hep de öyleydi, yetişemediği yerler olmuştur ama yetişebildiği yerlerde hep yanımızdaydı.  Sayın Şube Müdürüm Musa Yıldızhan ona keza, beyefendi, yardımcı, yol gösterici… Hiç unutmam bir gün ilçe milli eğitimde bir komisyon toplantısı var, toplantı girişi müdürümle selamlaştık. Yanında bir veli, çocuğunun devamsızlığı çok…    Musa Bey anlatıyor, adam bin bir dereden su getiriyor. Hikâyenin biri bin para… Öğretmenlere çamur atmalar, çocuğun gittiği okul idaresine çamur atmalar… Ha bu arada çocuk dört okul değiştirmiş! Olmadı, ajitasyonlar… Yazın çok zenginmiş, çok para kazanıyormuş, milyardermiş ama kışın iş yokmuş; çocuğun cebine yol parası koyamıyormuş. Çocuk okula gelemiyormuş, öğretmenin arabasının markası yüzündenmiş. Çocuğun okula gelmemesi öğretmenin bilmem ne salonu varmış, ondan çocuklarla ilgilenmiyormuş. Beyefendinin çocuğu o yüzden okula devamsızlık yapıyormuş… Aman Allah’ım! Milyon tane hikâye anlatıyor. Adamın anlattıkları sinir sistemi felç etti. Musa Bey’in yüzüne baktım: sakin ve mütebessim… Biz o ara komisyon toplantısına geçtik. Üç dört saat sonra çıktığımızda adam orada ve hikâye serisi devam ediyor. Musa Bey bir yandan çalışmaya çalışıyor bir yandan da bu” Bey’i idare etmeye, ikna etmeye çalışıyor. Peygamber sabrı varmış kendisinde. Bu ve pek çok olay.

Gerek ilçe müdürümüz gerek şube müdürlerimiz, veli, öğretmen, öğrenci her şeyle ilgili, duyarlı… Türkiye’nin pek çok ilinden büyük bir ilçenin eğitimini idare etmek, kozmopolit yapısına hâkim olmak ve sorunlarını çözmek herkesin harcı değil, diye düşünüyorum. Şu an İl Milli Eğitim ‘de olan Mahmut Doğan Müdürüm ve Neslihan Doğan Hanım’ın da ilçe milli eğitimi ve çalışma ortamını bir aile ortamı haline getirme çabaları, çalışkanlıkları ve samimiyetleri takdire şayan.

Memurundan, şoförüne, astından üstüne bürokrasinin çarkları içinde yorulan ama buna rağmen insani dokuyu yitirmeyen güzel insanlarla dolu 
     

SEYHAN İLÇE MİLLİ EĞİTİME SELAM OLSUN!

banner441
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mensure Satıkboğa - 1 hafta önce
Can dostum Seyhan ilçe milli eğitim için büyük bir kayıp ama Çukurova milli eğitim camiası için büyük bir kazanç varlığın. Takdir görebilmen bizler için büyük gurur kaynağı. Yeni görevinde başarılar dilerim.
Avatar
Uğur - 1 hafta önce
Elinize sağlık,