Doğu, Batı / Salman Rushdie

Dünyaca ünlü yazar Salman Rushdie’nin dokuz öyküsünü bir araya getiren bu derleme, hayatın iki dünyayı nasıl da kolayca birleştirebildiğini gösteriyor!

Doğu, Batı / Salman Rushdie

Hint asıllı bir Britanyalı olan Salman Rushdie, hayatını özetleyen bu iki yoğun sözcüğü ve onları bir araya getiren kitabını şöyle anlatıyor: “Bu hikâyeleri ‘Doğu, Batı’ ismi altında yayınlamayı düşünürken, isimdeki en ilgi çekici şeyin iki kelime arasındaki virgül olduğunu gördüm. Zira bana öyle geliyor ki, ben  o virgülüm işte, ya da en azından o virgülde yaşıyorum.”
 
Edebiyat tarihinin kadim şahsiyetleriyle popüler kültürün, masallarla tarihin, fantastikle gerçekliğin kesiştiği bu dokuz hikâye, Doğu ile Batı karşılaşınca neler olduğunu, karakterlerini bir o yana bir bu yana çeken güçleri anlatıyor. Fakir bir çekçekçi, inanılmazı gerçekleştirip Bombay’da film yıldızı oluyor; Kristof Kolomb Kraliçe Isabella’yla ilişkisini tamamına erdirme hayalleriyle kendinden geçiyor; iki  çocukluk arkadaşı, fantezilerinde diplomat olup uzay yolu mürettebatına katılarak Hindistan’ın yakın  tarihine tanıklık ediyorlar.

Doğu, Batı’da Salman Rushdie, zengin dili ve benzersiz hayal gücüyle okurlarını şaşırtırken; kültürler arası bir yolculuğun rotasını çiziyor.


Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2011, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568