Stefan Zweig / Geleceğe Güven

Zweig’ın 1909-1941 yılları arasında kaleme aldığı bu denemeler, yazarın dünya görüşünün gelişimine önemli bir ışık tutuyor.

Stefan Zweig / Geleceğe Güven

“Yıldızlarla güneşin tepemizde olduğu andan bu yana dünya hiç böylesine çılgınlaşmamış, insanları böylesine kıyılmamıştır. Birbirinden değişik çıkaryollara inansak da gelelim bir araya. (...) Politik görüşlerimiz ne olursa olsun birleşelim, karşı çıkalım, direnç gösterelim! Gösterelim insanlara bu çılgınlığa yığınların nasıl direndiğini, bir azınlığın dünyamızı nasıl yok ettiğini.”

Son dönemlerde hem Petersburg Öyküleri, Memurun Ölümü gibi klasik çevirilerin yeni baskılarıyla, hem de Üçüncü Polis, Keçinin Şarkısı, Dışlanmış Kadın gibi Türkçeye ilk defa kazandırılan eserlerle klasik dünya edebiyatında ön plana çıkmaya başlayan Everest  Yayınları, Stefan Zweig kitaplığına Geleceğe Güven ile devam ediyor. Yayınevi daha önce, 20. yüzyıl edebiyatının kuşkusuz en önemli isimlerinden biri olan yazarın Unutulmuş Düşler adındaki öykü kitabını basmıştı.

Zweig’ın 1909-1941 yılları arasında kaleme aldığı bu denemeler, yazarın dünya görüşünün gelişimine önemli bir ışık tutuyor. I. Dünya Savaşı’na giden süreçten, ölümünden bir yıl önceye kadar geçen zamanda Zweig’ın düşüncelerinin ne tür evrelerden geçtiği, bugün öne çıkan hümanist yönünün nasıl sivrildiği bu yazılarda gözler önüne seriliyor. Geleceğe Güven, yazarı yakından tanıyanlar için şaşırtıcı, yazarla yeni tanışanlar içinse açıklayıcı nitelikte bir kitap.


 


Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2011, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568