Antalya'da görkemli başlangıç

Sinemaya gönül vermiş yerli ve yabancı sektör bileşenleriyle, izleyicileri Antalya’da buluşturmaya hazırlanıyor.Her yıl büyük bir merak ve heyecanla beklenen Uluslararası

Antalya'da görkemli başlangıç

Festivalle ilgili ilk bilgiler 8 Eylül sabahı Antalya’da düzenlenen basın toplantısı ve ardından akşam İstanbul’da Sortie sponsorluğunda gerçekleşen lansman daveti ile duyuruldu. 

Önceki günlerde ilk sürprizini açıklayan festival yönetimi, ünlü oyuncu Gerard Depardieu’nün tam zamanlı olarak Antalya’da olacağı, filmlerinin yanı sıra etkinlikler ve söyleşilerle de halkla buluşacağı bilgisini paylaşmıştı. Bugünkü toplantılarda Onur, Emek ve Başarı ödüllerinin takdim edileceği isimler de peş peşe açıklandı.


Sinema sektörünün usta isimlerinin de katıldığı gecede, bu yıl festivalin Onur Ödülü sahiplerinden Yılmaz Gruda da vardı. 

Festivalin Onur Ödülleri yönetmen Feyzi Tuna ile tiyatro sahnesi ve beyaz perdede devleşen Yılmaz Gruda’ya; Altın Portakal Emek Ödüllleri ünlü dublaj sanatçıları Altan Karındaş ile Toron Karacoğlu’na ve Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise efsanevi sanatçı Emel Sayın’a takdim ediliyor. 


Yıldızları Yanıbaşımıza Getiren Kortej

Özellikle Antalya halkı tarafından ilgiyle takip edilen ve festivalin başladığını müjdeleyen geleneksel kortej, ulusal ve uluslararası pek çok yıldızla Antalyalıları bir araya getirecek. 15 Ekim Cumartesi günü gerçekleşecek kortej, iki yıldır Sosyal Sorumluluk ve Farkındalık Korteji olarak adlandırılırken bu yıl da tüm dünya coğrafyalarının ortak meselesi “göçmenler” sorunu ile 15 Temmuz’da yaşadığımız ve zaferle çıktığımız darbe girişiminden yola çıkarak darbe olsaydı neler olurdu sorusunu cevaplayan filmler ve yan programlarla halkı buluşturacak. 

Hedefleri arasında, Türkiye ve dünya sinemasının sanat değeri yüksek filmlerini izleyici ile buluşturmak, nitelikli yapımları Altın Portakal heykelciği ve parasal ödül aracılığıyla teşvik etmek, ulusal yarışma ve kısa film seçkisiyle, yeni yerli yapımlara dikkat çekmek, Türkiye sinemasını dünya ile buluşturarak ülkenin temsil değeri en yüksek uluslararası etkinliği olmak olan Uluslararası Antalya Film Festivali, ekim ayında bir kez daha sinemaseverlerin karşısına çıkmak için gün sayıyor. 


Antalya Film Festivali, bu yıl 16-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek...
Arzu Mildan
 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568