Good People

Yönetmen:Henrik Ruben Gen

Good People
Young American couple Tom and Anna Reed (James Franco and Kate Hudson) fall into severe debt while renovating Anna's family home in London. As the couple faces the loss of their dream to have a house and start a family, they discover that the tenant in the apartment below them has been murdered and he left behind a stash of cash—$400,000 worth.

Though initially hesitant, Tom and Anna decide that the plan is simple: all they have to do is quietly take the money and use only what's necessary to get them out of debt. But when they start spending the money and can't seem to stop, they find themselves the target of a deadly adversary—the thief who stole it—and that's when very bad things start happening to good people.

Tom ve Anna çifti, senelerce tüm maddi birikimlerini çocuk tedavisi için kullanmıştır ve şimdilerde maddi anlamda zor günlerden geçmektedir. Ancak bir kiracılarının ölü bulunduğu o gün, şanslarının bu kez döndüğünü hissedeler. Kiracının apartman dairesinde 400 bin dolar bulan çift, bu parayı borçları için kullanma konusunda tereddüt etmez. Ne var ki bu karar, adım adım belaya bulaşma süreçlerini tetikleyen ilk adım olur.


Film Türü:Gerilim, Aksiyon 
Orjinal Adı:Good People 
Yönetmen:Henrik Ruben Gen 
Senaryo:: Kelly Masterson.
Yapımcılar::Ben Forkner, Tobey Maguire, Eric Kanzler.
Müzik:: Neil Davidge.
Görüntü Yönetmeni::Jorgen Johansson.
Oyuncular:: James Franco, Kate Hudson, Tom Wilkinson, Anna Friel, Sam Spruell, Michael Jibson.
Dağıtım:Roll Caption. Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568