Mavi Bisikletin 7.Ödülü Sadri Alışık'tan geldi

22. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde ‘Ekrem Bora Umut Veren Oyuncu Ödülü’ne Mavi Bisiklet’in genç oyuncusu Selim Kaya layık görüldü…

Mavi Bisikletin 7.Ödülü Sadri Alışık'tan geldi

Mavi Bisiklet’te canlandırdığı Ali karakteriyle başarılı bir oyunculuk performansı sergileyen Selim Kaya, 22. kez düzenlenen Türk tiyatro ve  sinemasının en prestijli ödüllerinden Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde ‘Ekrem Bora Umut Veren Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

İkinci ödülünü almanın heyecanını ve mutluluğunu gizleyemeyen genç oyuncu Kaya, bu anlamlı ödüle layık görüldüğü için teşekkür ederek sözlerine şöyle devam etti: “Hiç ummadığımız bir anda köyümüze kadar gelerek sinema konusunda bize eğitimler veren yapımcımız Nursen Çetin Köreken ve başrole beni uygun gören yönetmenimiz Ümit Köreken’e bana ve arkadaşlarıma bu imkanları sundukları için çok minnettarız. Ufkumuzu açmamızı ve neler başarabileceğimizi görmemizi sağladılar.” diyen Kaya, ödüllerin kendisini yüreklendirdiğini ve sinema alanında gelişim göstermek konusunda teşvik ettiğini de ekleyerek sözlerini tamamladı. Selim Kaya, 19. Olympia Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali’nde uluslararası jüri tarafından uzun metrajda ‘En İyi Genç Erkek’ ödülünü de kazanmıştı. 

Türk sinemasının unutulmaz ismi Sadri Alışık adına düzenlenen bu anlamlı törende Mavi Bisiklet filmi ile yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getiren yönetmen Ümit Köreken ödülle ilgili şunları söyledi:

“Çekimler öncesi gerçekleştirdiğimiz çalışmalar boyunca sessizliğiyle dikkat çeken ancak içinde yer alan isteği ve ışığı hissderek başrol olan Ali karakterini canlandırmasını istediğim Selim’in ‘Ekrem Bora Umut Veren Oyuncu Ödülü’nü kazanması benim için çok anlamlı. Öncelikle bu ödüle layık gören jüriye sonrasında da set boyunca hevesle çalışarak başarı gösteren Selim’e teşekkür ediyor, kendisinin yolunun açık olmasını diliyorum. İmkan verildiğinde yetenekli çocuk ve gençlerin köy kasaba farketmeksizin her yerde karşımıza çıkabileceğini, onları başarıya götürecek çalışmaları sunma görevinin bizde olduğunu unutmamalıyız.”

Sadri Alışık gibi Türk halkının gönlünde taht kurmuş usta bir sanatçının adına düzenlenen ve aynı şekilde Ekrem Bora gibi usta bir ismin adına verilen ödülle birlikte anılmaktan onur duyduğunu, Selim Kaya’yı tebrik ederek, ödüle layık görenlere teşekkür ettiğini belirten Mavi Bisiklet filminin yapımcısı Nursen Çetin Köreken ise gelecek projelerinden bahsetti:

“Bir nevi sosyal sorumluluk görevi üstlenerek çocuklar için çalışmak üzere yola koyulduk, daha fazla insana ulaşacağımızı düşündüğümüz sinema alanına yöneldik ve ilk uzun metrajlı işimiz Mavi Bisiklet ile bu kararımızın olumlu etkilerini gördük. Çocuklar için yeni projeler tasarlarken herkese ulaşmasını istediğimiz hikayeler çıktı karşımıza. 14 yaşında işitme ve yürüme engelli genç Muhammed Ali’nin hikayesi de bunlardan biri. 2 yıl önce anneannesinin desteğiyle yüzmeye başlayan, kendisini bu sporda geliştirerek şampiyonalara katılan ve şu sıralarda ulusal takım seçmelerine hazırlanan Muhammed Ali’nin azim ve cesaret dolu hikayesini docudrama olarak sunacağız izleyicilere. Muhammed Ali’nin ev, okul hayatının yanında havuzda yaşadıklarını ve hissettiklerini ‘engelli’ kavramını algılarımıza kabul ettiren sözde engelsiz tarafımıza göstermek amacındayız. Mavi Bisiklet’te olduğu gibi çok geniş çevrelere ve farklı kültürlere ulaşarak, algılarımızda yaşadığımız ‘engel’leri aşmayı umuyoruz. Toplumsal fayda ve farkındalık oluşturmayı amaçladığımız bu tarz projeler üzerinde çalışmaya devam edeceğiz.”


MAVİ BİSİKLET
Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteklediği, Dünya Prömiyerini 66. Berlin Film Festivali Generation KPlus Kategorisinde yapan Türk – Alman ortak yapımı Mavi Bisiklet, geliştirme ve yapım aşamalarında çok sayıda atölyeye katılarak birçok farklı ödül ve destek aldı. Film, ilk Türkiye gösterimini yarışma bölümünde yer aldığı 35. İstanbul Film Festivali’nde yaptı. 2013 yılında Amsterdam Cinekid Co-Production Market’e katılan Mavi Bisiklet burada ‘En İyi Proje Ödülü’nü kazandı, aynı zamanda; Eurimages’tan, Türkiye’den ilk kez ‘Film for Children’ başlığıyla destek alan yapım olurken, DOHA Film Enstitüsü’nden de post prodüksiyon desteği kazandı. 2016 yılında Hollanda’da yapılan 4.Kırmızı Lale Film Festivali’nden de eli boş dönmeyen Mavi Bisiklet Hollanda-Türkiye ‘Sinema Eleştirmenleri Ödülü’ne layık görüldü. 46. Giffoni Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivalin’de yarışan Mavi Bisiklet, festivalde yer alan tek Türk filmi oldu. 53. Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Senaryo’, ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Film’ ödüllerini alan Mavi Bisiklet, 18. Mumbai Çocuk Filmleri Festivali, 4. Giffoni Makedonya Film Festivali, 4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, Fransa Cine Junior Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali, Stocholm Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali ’nin yarışma bölümlerinde yer aldı. 19. Olympia Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali’nden ‘En İyi Genç Erkek Oyuncu Ödülü’ ve ‘Yunanistan Film Kulüpleri Birliği Özel Ödülü’nü kazandı.

MUHAMMED ALİ
Muhammed Ali bir yanıyla Dramatik Belgesel diğer yanıyla bir sosyal sorumluluk projesi olacak. Proje ile ilgili çeşitli ortak yapım platformlarına başvuruldu. EurasiaDoc platformunda Türkiye’den seçilen üç projeden biri oldu. Gümrü’de yapılan ortak yapım marketinde Fransız La Boîte à Songes şirketi filmin ortak yapımcısı oldu ve Fransa’daki fonlara başvurular başladı. Ekim 2016’da Amsterdam Cinekid Co-Production Market’e katılan tek Türkiye projesi olarak uluslararası yapımcılarla, televizyonlarla, sektör temsilcileriyle buluşmalar gerçekleştirildi. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ne Belgesel Yapım Desteği başvurusu yapıldı ve film fonlandı. Mayıs 2017’de çekimlerine başlanacak projenin Kasım 2017’de kurgu ve post prodüksiyon çalışmalarının bitirilerek Aralık 2017’de master kopmasının tamamlanması planlanıyor.

NURSEN ÇETİN KÖREKEN
1981 yılında Bulgaristan'da doğan Nursen Çetin Köreken 1989 yılında ailesiyle birlikte İzmir'e yerleşti. Türk Dili ve Edebiyatı ile Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümlerini bitiren Çetin Köreken 2001 yılından bu yana tiyatro, yaratıcı drama, turizm ve organizasyon alanlarında çalışmalar yürütüyor.  2004 yılından sonra çalışmalarını ağırlıklı olarak çocuk ve kadınlara yönelik devam ettirdi. 2006-2007 yılında Erzurum’da kurduğu Aktif İnsan Kişisel Gelişim, Eğitim ve Organizasyon Merkezi’nde çocuk, genç, kadın ve ailelere yönelik atölyeler düzenledi.  Radyo tiyatrosu, masal, çocuk oyunu, gençlik oyunu ve senaryo türlerinde çalışmalar yapan Çetin Köreken’in Mitos-Boyut Yayınevi’nden bir kitabı çıktı. Çizgi ve Kiraz Bekçisi adında iki kısa filmin yapımcılığını üstlendi ve ilk uzun metrajlı film senaryosu olan Mavi Bisiklet’i 2010 yılında, Arayış adlı senaryosunu 2013 yılında yazdı. 2013 yılında Ümit Köreken'le birlikte Drama Film Prodüksiyon şirketini kurdular. Ortak üretimleri ilk uzun metraj filmleri Mavi Bisiklet ile birçok festivale katıldılar ve ‘en iyi film’, ’en iyi yönetmen’ başta olmak üzere çeşitli ödüller aldılar.

ÜMİT KÖREKEN
1978 yılında Akşehir'de doğan Ümit Köreken DTCF Tiyatro bölümünde bir yıl okuduktan sonra İşletme Bölümünü bitirdi. 2002 yılında TRT Radyosu'na yazdığı ilk radyo tiyatrosu ile -Zeus- 2.lik ödülü aldı. TRT'ye radyo oyunları, arkası yarınlar, çocuk bahçesi programı için dramalar yazmaya devam etti. 2008 ve 2009 yıllarında yazdığı tiyatro oyunları ile ödüller aldı. Çeşitli edebiyat dergilerinde öyküleri yayınlandı ve Mitos-Boyut Yayınevi’nden bir kitabı çıktı. Çizgi ve Kiraz Bekçisi adında iki kısa film çekti.  2013 yılında Nursen Çetin Köreken'le birlikte Drama Film Prodüksiyon şirketini kurdular.  Ortak üretimleri ilk uzun metraj filmleri Mavi Bisiklet ile birçok festivale katıldılar ve ‘en iyi film’, ’en iyi yönetmen’ başta olmak üzere çeşitli ödüller aldılar.

Özlem Uzunoğlu

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 22:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568