Set adabını yaşatarak öğretiyor!

Murat AŞIK / İstanbul : Oyuncuların sette hiyerarşiyi bilmesi gerektiğini vurgulayan OFS Sinema Okulu Müdürü Orhun Taşyürek, “Set adabı yönetmenine ve şeflerine saygı çerçevesinde davranış şeklidir .

Set adabını yaşatarak öğretiyor!

Sinemayı ve görsel sanatları ilgilendiren birçok temel dersin OFS Sinema Okulu’nda verildiğini söyleyen Orhun Taşyürek, ‘’Derslerimiz arasında en ilgi çekenlerin başında Set Adabı dersi geliyor.

Dersi ünlü yönetmen Cemile Kırmızı Karadaş verecek.

Bu derste öğrencilerimize sette nasıl davranmaları gerektiğini öğretiyoruz’’ diye konuştu. Teorik dersin yanı sıra uygulamalı bir eğitim verdiklerinin altını çizen Taşyürek sözlerini söyle sürdürdü: “Set adabı dersi ile saygı çerçevesinde ast üst ilişkilerini, görev dağılımlarını öğretiyoruz.

Sette asistan sıralaması nedir, görev dağılımı nasıl yapılır, sahne çekimlerinde nerede durulur, neden sessiz olunur, tüm bunları bu derste veriyoruz. Bir bakıma Yeşilçam geleneğini yaşatıyoruz.’’

Oyunculuktan yönetmenliğe montajdan sunuculuğa kadar 19 branşta 8’er aylık eğitimler veren OFS, sette nasıl davranılacağını set adabı dersi ile öğretiyor.

Şehit ve Gazi Çocuklarına Yüzde 100 Burs
Taşyürek bu yıl OFS Sinema Okulu olarak Oyunculuk alanında şehit ve gazi çocuklarına yüzde 100 burs verdiklerini hatırlattı: ‘’Oyunculuk alanında kendini yetiştirmek isteyen şehit ve gazi çocuklarına ayrı bir önem veriyoruz. Öğrencilerimize yaşatarak eğitim veriyoruz. Bunun için sektörün deneyimli ve ünlü isimleri ile çalışıyoruz. Amacımız katılımcılara teorik bilginin yanında uygulamalı olarak da ders vererek sektörü yaşamalarını öğrenciyken tecrübe edinmelerini sağlıyoruz.” 

Mart ayında Florya’da kapılarını açan OFS Sinema Okulu’nun 1 Eylül tarihinde başlayan kayıtları 30 Eylül’de sona erecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2017, 23:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568