Umudun ve Barışın “Ana Şehri” Kilis

Suriye’de yaşanan iç savaş yüzünden son 5 yıl içinde milyonlarca Suriyeli vatanlarını terk etmek zorunda kaldı.

Sınır komşusu olarak hükümetin başlatmış olduğu seferberlik ile iki buçuk milyon mülteciye kapılarımızı açtık.

Türkiye bu özverili misafirperverliğiyle örnek bir ülke olurken Kilis, sınır tanımayan iyilik çabasıyla tüm dünyanın takdirini topladı. Suriye sınırında yer alan ve resmi kayıtlara göre 90 bin nüfusu olan Kilis, 130 bine yakın Suriyeliye kucak açtı. Kilis halkı, misafirlerinin kendilerini evlerinde hissetmeleri  için her türlü fedakârlığı yaptı.

Bugün iki halkın huzur ve barış içinde yaşadığı, kayda değer asayiş sorunlarının görülmediği Kilis, bu örnek davranışıyla Nobel Barış Ödülü’ne de aday gösterildi. Duyarlılık ve fedakarlık örneği bu davranışın Türk ve dünya kamuoyuna duyurulması amacıyla Kilis Belediyesi tarafından T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun katkılarıyla ‘Ana Şehir’ adlı reklam filmi hazırlandı.


Suriye geneline hızla yayılan iç savaş, milyonlarca Suriyeliyi vatanlarını terk etmeye mecbur bırakırken, sınır komşusu Türkiye onlara ilk kucak açan ülke oldu. Hükümetin başlattığı seferberliği yerel yönetimlerin de aynı hassasiyetle sahiplenmesi sayesinde ağırlığı yaşlı, kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık iki buçuk milyon mülteci insanî koşullarda yaşama imkânına kavuştu. Yaklaşık beş yıllık süreçte T.C. Hükümeti, Kilis Valiliği ve Kilis Belediyesi, ani nüfus artışı karşısında alt yapı hizmetleri ve sosyal politikalar konusunda üstün bir başarı sergileyerek Suriyeliler’ in şehre ve hayata en kısa sürede adapte olabilmesini sağladı. 


Mültecileri Şefkatiyle Bağrına Basan Şehir
 İç savaşın yıktığı umutları onarmanın sevgi ve şefkatle mümkün olabileceğini kanıtlayan Kilis, bu düşünce ve davranışını dünya kamuoyuyla paylaşıyor. Kendi nüfusundan daha fazla Suriyeliyi bir anne şefkatiyle bağrına basan Kilis, Türkiye’nin vicdani göçmen politikasının arkasındaki duygu ve düşünceyi Türk ve dünya kamuoyuna duyurmak amacıyla “Ana Şehri” adlı bir reklam filmi hazırladı. Filmde, Suriyelilerin yaşadığı acılar, annesini kaybeden küçük bir Suriyeli kız çocuğu üzerinde n anlatılıyor. Halep’te bir bombardımanda annesini kaybeden küçük kız, Suriyeli bir kâfile ile geldiği Kilis’te, Kilisli bir kadını ölen annesine benzetiyor. Annesi olmadığını anlayınca bir hayal kırıklığı yaşamasına rağmen Kilisli anne ona gerçek annesi  gibi kucak açıyor.  Aslında Kilis,   tüm Suriyelilere aynı şefkatle kucağını açıyor.


Kendi Nüfusundan Fazla Göçmeni  Kabul Etti
Kilis Belediye Başkanı Av. Hasan Kara “Ana Şehir” filmiyle ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’nin göçmen politikası muhalefet tarafından çok eleştirildi.  Dünya basınında da Türkiye sınırından terör örgütleri mensuplarının geçtiği iddiaları yer aldı. 
Oysa bu göç hareketinin merkezinde bulunan sınır şehri Kilis dramatik gerçeği en acı haliyle gördü ve yaşadı. Türkiye’nin Suriyeli göçmen siyaseti tamamen vicdan ve merhamet üzerine kuruludur”  dedi.  Kara, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kilis kendi nüfusundan fazla göçmeni kabul etmekle kalmadı, aynı zamanda bu şehirde yaklaşık beş yıldır Türkler ve Araplar barış içinde yaşadılar ve yaşamaya devam ediyorlar. Hem de Suriye tarafından provokasyon amaçlı atılan füzelere rağmen. Kilis halkı Suriyeli misa
firlerini bir anne şefkatiyle kucakladı ve ‘anaşehir’ ünvanını kazandı. Filmimiz bu olguyu bütün samimiyeti ve gerçekliğiyle Türk ve dünya kamuoyunun gözlerinin önüne sermektedir.”


FİLMİN KÜNYESİ
Film Adı: Ana Şehir
Reklam veren: Kilis Belediyesi
Reklam veren Yetkilileri: Cuma Özdemir, Hüseyin Erkmen, Mahmut Selçuk 
Reklam Ajansı: Genna Istanbul
Öykü: A. Selim Tuncer
Kreatif Yönetmen: Nilüfer Gülata
Senaryo: Nilüfer Gülata
Kreatif Grup: Gökhan Üstünel, Şahin İnan, Ayşegül Kayıkçı, Hüseyin Güleç
Müşteri İlişkileri: Arzu Yaraş, Derviş Esen
Prodüksiyon Şirketi: Milk Productions / IFP Istanbul Film Productions
Yapımcı: Mert Canatan
Yönetmen: Eduardo Vieitez
Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan, R.G.C.
Müzik: Yücel Arzen
Ses Tasarım: Suat Onur Ayaş
Post Prodüksiyon Şirketi: Cherry Cherry VFX
Post Prodüksiyon Süpervizörü Ve Renk: Tony Landai s
Medya Ajansı: Media StoreBetül Çınar Akgül


 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2016, 21:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner569

banner141

banner557

banner560

banner568