Viasat History belgeselleri ekranlarda.

Dünya genelinde 47 ülkede yayın yapan Viasat World, yeni tematik kanalı Viasat History’yi Türkiye'deki izleyicilerinin beğenisine sundu.

Viasat History belgeselleri ekranlarda.

10 Ağustos 2016 itibariyle D-Smart üzerinden yayın yapmaya başlayan Viasat History, tarihin farklı dönemlerine ışık tutan belgeselleri Türk halkıyla buluşturacak. Kanalda aynı zamanda tarihi gerçeklikleri kurgu ile harmanlayan diziler de yayınlanacak. 

Türkçe yayın yapacak olan kanal, izleyicilerle buluşmasını ise üç bölümlük özel bir belgeselle kutlamaya hazırlanıyor. İlk bölümü bu gece yayınlanacak olan “Empire of the Tsars”/”Çarların İmparatorluğu” isimli belgeselde, ünlü İngiliz tarihçi Lucy Worsley, Rusya'yı 300 yıldan fazla yöneten Romanovlar’ın gizemli geçmişini araştırıyor.  

ÜÇ BÖLÜMDE 300 YILLIK YOLCULUK
İlk bölümde Lucy, hanedanın 16 yaşındaki Mikhail Romanov ile başlayan iktidar yolculuğunun ilk günlerine odaklanıyor. Ardından 17. yüzyılın sonlarına gidiyor ve kendini Rusya’yı modernleştirmeye adayan hırslı çar Büyük Petro’nun hayatını mercek altına alıyor. Bu bölümde, seyirciler liman başkenti St. Petersburg’un doğuşuna ve toplu idamla sonuçlanan büyük bir intikam hikayesine de tanıklık ediyor. 

GÜÇLÜ VE TUTKULU BİR ÇARİÇE
İkinci bölümde Worsley, edebiyat tutkunlarının Tolstoy'un ünlü romanı "Savaş ve Barış"tan hatırlayacağı döneme giderek, Büyük Katerina’nın çalkantılı iktidarına odaklanıyor. Dönemin Alman topraklarında doğan ve tutkulu yapısıyla bilinen çariçenin şaşırtıcı hayatı, dönemin sosyal ve siyasi yaşantısına dair çarpıcı bilgilerle birlikte anlatılıyor.


RASPUTIN ETKİSİ VE DEVRİM 
Serinin üçüncü ve son bölümünde ise Lucy, Romanov Hanedanlığı’nın 1822-1918 yılları arasındaki dönemini inceliyor ve Rus halkı açısından travmalarla dolu bu döneme ışık tutuyor. Bu bölümde, çarların yaklaşan devrime karşı nasıl mücadele ettikleri inceleniyor. Yine bu bölümde, izleyiciler 2. Nicholas ile ailesinin son günlere şahitlik ediyor ve aileyle yakın ilişkileri olan gizemli Rasputin’in gerçek kimliğini öğreniyor.
Yapımcılığını John Das'ın üstlendiği belgesel, 60’ar dakikalık 3 bölümden oluşuyor. İlk bölüm, bu akşam 23.00’te Viasat History'de yayınlanacak. 


İnci Ogan


 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2016, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568