Yalçın Savuran - Sinemada görme biçimleri

Akbank Sanat'ta..

Yalçın Savuran - Sinemada görme biçimleri

Her hafta farklı filmlerden fragmanlar alınarak, parça ve bütün arasındaki ilişkinin ele alınacağı Sinemada Görme Biçimleri atölyesi, ocak ayında Akbank Sanat'ta...


“Bir filmi açıklamak zordur; çünkü onu anlamak kolaydır.”  Christian Metz

"Sinemanın bir dil olduğunu düşünür ve kabul ederiz. Ama bu dilin bir sistemi olduğunu kabul edemeyiz.

Şayet bir sistem ve bu sistemi çözecek bir kodu olsaydı, tüm filmleri açıklamak son derece basitleşecek ve nasıl yönlendirildiğimizi anlamak çok daha kolay olacaktı;  ama bir o kadarda sıkıcı ve yavan!

Farklı yönetmenlerin farklı zaman dilimlerinde ürettikleri filmlerden alınmış fragmanlar eşliğinde bir yolculuk; görüntü okumaları, görüntüye dair iz düşümleri. Edilgin izleyici konumundan etkin izleyici konumuna geçişin aşamaları.

Bu etkinlikte bize yapıtlarıyla eşlik edecek yönetmenler soyadlarıyla; Angelopoulos, Bergman, Tarkovski, Kubrick, Lynch, Godard, Truffaut, Tarr, Jancso, Antonioni, Fellini, Rossellini, Visconti, Petri, Germi, Pontecorvo, Solanas, Gavras, Jarmusch, Pollack, Penn, Peckinpah, Loach, Gatlif, Kaurismaki, Szabo, Zvyagintsev, Wajda, Kieslowski, Duras, Fabri, Resnais, Erksan, Erdem, Özgentürk, Kavur, Kıral, Ceylan, Ustaoğlu, Kurosawa, Forman, Duk, Haneke, Schlesinger, Wenders, Parker, Greenaway, de Sica, Bresson, von Trier, Rosenberg, Bunuel, Leone, Nichols, Ashby, van Sant, Kiyarüstemi, Varda, Fassbinder, Wertmüller, Ozu, Polanski, Majidi, Hopper, Cassavetes, Rey, Fuller, Hitchcock, Pasolini, Sokurov, Eisenstein, Pudovkin, Vertov, Melville, Scola, Dreyer, Mizoguchi, Welles olacak ve zamanla farklı yönetmenler de eklenecek.

Her yönetmen bize benzer ya da farklı okuma ve görme biçimleri sunarken, bilinç, bilinç akışı, bilinç dışı alanlarda da gezinmemizi sağlayacak.

Her hafta farklı yönetmenlerin farklı filmlerinden alınmış fragmanlar, parça - bütün arasındaki ilişki gözardı edilmeden ele alınacak. Zaman zaman sinema dünyasından ya da farklı disiplinlerden konuklarla, söyleşinin zeminini genişletilecek. Sinemanın bir kültür olduğunu unutmayanlar için."


*Kontenjan her atölye için 40 kişi ile sınırlıdır.

Sinemada Görme Biçimleri - Yalçın Savuran
23 Ocak 2015 19:00 - 30 Ocak 2015 19:00
Akbank Sanat, İstanbul
Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2015, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568