Yönetmen Hatice Aşkın ile "Siyah Bant" üzerine söyleşi

Yakamoz Yakut - Genç Yönetmen “Hatice Aşkın” ile kısa film serüveni ve son film projesi Siyah Bant üzerine konuştuk. 

Yönetmen Hatice Aşkın  ile "Siyah Bant" üzerine söyleşi

Genç YönetmenHatice Aşkın” ile kısa film serüveni ve son film projesi Siyah Bant üzerine konuştuk. 

Merhaba Hatice, Yönetmen Hatice Aşkın’ı okurlarımıza tanıtmak istiyoruz… 

Yönetmen Hatice Aşkın Kimdir?

Merhaba.
İzmir doğumluyum.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarım bölümü öğrencisiyim. 

Üç yıllık film serüvenim dördüncü kısa filmimin hayata geçiş hazırlıklarıyla devam ediyor. Şu sıralar yeni senaryom Siyah Bant'ın çekim hazırlıkları için yoğun mesai harcıyorum. 

Sinemaya nasıl başladınız? 
Aslında sinemaya başlamamın ilginç bir hikâyesi var. Şöyle ki, ben aslında Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Öğretmen olmak için geldiğim formasyon sıralarında bir gün derslerimizden biri olan materyal dersi için kura çektik. Nasıl ders anlatacağımızı belirleyeceğimiz bu kurada slayt, projeksiyon, radyo, TV programı gibi pek çok yöntem yazılı. Bu kuradan bana TV programı çıktı. Ders için televizyon programı çekmem gerekiyordu. Elime ilk kez kamerayı bu programda aldım. Mezun olduğum Ege Üniversitesi'ne koşup sevgili Eski Türk Edebiyatı hocam Şerife Yalçınkaya ile bir TV programı çektik. Hatta ilk kurgumu kendisi yaptı. Sonra kendimi Güzel Sanatlar Fakültesinde buldum. 

16. Uluslararasi Kadın Filmleri Festivali Kısa Film Atölyesi Danışmani Gorüntu Yönetmeni Meryem Yavuz

Biraz son filmin Son Akşam Yemeği'nin yapım sürecinden konuşalım istersen? 

Son Akşam Yemeği’nin senaryosunu üç aylık bir yaz periyodunda bitirdikten sonra Güzel Sanatlar ‘da sevgili “Dilek Tunalı” hocamın danışmanlığıyla senaryo yazım dersinde bir yıl daha geliştirdim. 

16. Kadın Filmleri Festivali Kısa Film Atölyesi Finalistleri

Ardından fon bulma sürecim başladı. 14. TÜRSAK Geleceğin Sineması Yarışması'nda aldığım senaryo ödülüyle bu aşamayı da gerçekleştirmiş oldum. Ancak kazandığım yarışmanın bir ay içinde filmi bitirip teslim etme koşulu vardı. Kısa filmde en uzun olması gereken bu süreç bu koşuldan dolayı Son Akşam Yemeği'nde benim için en kısa süreçlerden biri oldu. Filmin prodüksiyon ve post prodüksiyon süreçlerini zamanla yarışarak hallettik. Bu kısıtlı zamana rağmen Umut Oğuz ve Ömer Polat gibi profesyonel oyuncularla çalışma imkânı buldum. Yarışma süresinin bitimine bir gün kala filmi İstanbul'a göndermeyi başardık. 

“Son Akşam Yemeği” adlı filminin Da Vinci'nin ünlü tablosu Son Akşam Yemeği'yle olan bağlantısı nedir? 

Filmi çektiğimden beri sanırım en çok duyduğum sorulardan biri bu oldu. Filme ismini de veren Son Akşam Yemeği tablosunu çok sevmem dışında tabloyu benim için önemli kılan senaryomda işlediğim ölüm teması ile olan paralelliğidir. 
İsa’nın Kudüs'te çarmıha gerilmeden önce havarileriyle yediği son akşam yemeği senaryo için biçilmiş kaftandı. 

Sanatta metinle rarasılığın büyülü desteğiyle Son Akşam Yemeği tablosundaki İsa ve on iki havariyi senaryoya modernize ederek yerleştirdim. 

Sinemasıyla beslendiğin ve örnek aldığın yönetmenler kimlerdir? 

Kimsenin kolayca ve içi rahat bir şekilde seyretmesine izin vermediği için Haneke ve kurduğu distopik evrende yarattığı olağanüstü yaratıcı filmleriyle Lanthimos. Bu iki yönetmenin her adımını yakından takip ediyorum. Yerli yönetmenlerden ise özellikle oyuncu yönetimine ve karakter yaratımına hayranlık duyduğum Tolga Karaçelik benim başucu yönetmenlerim. 

Yeni film projen Siyah Bant’ tan konuşalım biraz da. Proje ve İçeriğine dair neler söyleyebilirsin_?

Siyah Bant, çok yeni bir proje. 16. Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nde kazandığım finalistliğin ardından yapım sürecine başladım. Sinestezi, yakın gelecekte yoğun nüfusla birlikte insanların sağlık kurumları için birer nesneye dönüşmesi ve en ufak bir defosunda feda edilebilir hale geldiği karanlık bir hikâye. 

Yeni bir hikâye anlatma hazırlığında olmak çok heyecan verici. Yakın zamanda Siyah Bant için kitlesel bir fonlamadan destek fonu yaratmaya çalışacağız. 

Filme desteklerinizi bekliyoruz…

Teşekkür ederim.


Bu kez ben teşekkür ediyorum Yönetmen Hatice Aşkın’a, bol ödüllü filmler

Bol ödüllü filmler 

Yakamoz Yakut

Basın Yayın ve Kültür Sanat Derneği Başkanı

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2018, 07:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568