Feza Koca öyle bir dokundu ki

No:1903 BJK Akatlar Mehmet Üstünkaya Sosyal Tesisleri, geçtiğimiz günlerde kulüp başkanı Fikret Orman’ın da katıldığı bir törenle hizmete açıldı.

Feza Koca öyle bir dokundu ki

Mimar Feza Koca tarafından aylarca en ince ayrıntısına kadar düşünülerek tasarlanan tesiste iki restoran, iki özel toplantı salonu, ‘Field’ adlı 2.500 m2’lik festival, sinema gösterimleri, düğünler, lansmanlar ve toplantılar için kullanılabilecek geniş bir bahçe bulunuyor.

Tesisin hayata geçirilme sürecini anlatan mimar Feza Koca, “Tasarımı hayata geçirirken, Beşiktaş’ın ruhunu yansıtması en önemli kriterimdi” dedi.  

Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün Akatlar’da yer alan No:1903 BJK Akatlar Mehmet Üstünkaya Sosyal Tesisleri, geçtiğimi günlerde kulüp başkanı Fikret Orman’ın da katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Mimar Feza Koca tarafından tasarlanan tesis 4.600 m2 açık ve 3.500 m2 kapalı alana sahip. Her mekânın kendi iç dinamiğinin yaratıldığı tesiste asimetrik çizgilerle oluşturulan bir tasarım anlayışı benimsendi. 

Mimar Feza Koca tasarımını sürecinde en ince ayrıntısına kadar düşündüğünü No: 1903 hakkında, “BJK Başkanı Fikret Orman’la yaptığımız görüşmeler sonucunda öncelikle İstanbul’un merkezinde Beşiktaş camiasının buluşma adresi ve herkesin kullanımına açık olacak bir tesis yaratmak üzere yola çıktık. Tesisin gece-gündüz hizmet verebilecek farklı alanlar barındırarak kullanım hareketliliğini sağlamak istedim. Projenin ilk adımında tasarım kriterlerimizi oluşturdum. Bu kriterlerin fonksiyona hizmet etmesi gerektiği de olmazsa olmazımdı. Beşiktaş ruhunu tesisin her alanına yansıtmak istedim ve bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum” dedi. 

ELİPS TASARIM MİMARLIK HAKKINDA
1999 yılında Feza Koca tarafından kurulmuş olan Elips Tasarım Mimarlık, mimar, içmimar ve endüstri ürün tasarımcılarından oluşan ekibi ile bugüne kadar binlerce m2 projeye imza attı.

Bugünlerde de yeni heyecanlarla başlamış olduğu İstanbul’da dubleks bir konut projesi, bir dernek binası iç mekan projesi, bir lounge projesi ve bir villa mimari projesi çalışmaları devam ediyor.

Mimari ve iç mimari proje çalışmaları yaparken, bir taraftan da mobilya tasarım çalışmalarını da sürdürüyor.

2016 yılında katılmış olduğu A’ Design Awards tasarım yarışmasında ‘Boomerang’ isimli sandalye tasarımı ile ödül aldı. 

Gamze KAYA

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2017, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568