Kız gibi spor yapın!

Rio 2016 Olimpiyat Oyunlarında “Teşekkürler Anne” kampanyasını yürüten P&G, Orkid’in yürüttüğü " Kız Gibi " kampanyası ilgi gördü...

Kız gibi spor yapın!

Etkinliğe, Rio 2016’da yarışan Brezilyalı judocu Rafaela Silva, Amerikalı yol bisikletçisi Kristin Armstrong ve Kanadalı yedili ragbi sporcusu Jen Kish ile birlikte Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ve P&G Global Marka Direktörü Marc Pritchard katıldı. Etkinliğin moderatörlüğünü ise 5 altın Olimpiyat madalyası ile yüzmede efsaneleşen Amerikalı sporcu Summer Sanders yaptı.

Ergenlik ile birlikte kadınların yüzde 51’i sporu bırakıyor
Kız çocuklarının özgüven kazanmasının en büyük destekçilerinden birinin spor olduğuna inanan Orkid tarafından gerçekleştirilen “Özgüven & Ergenlik Araştırması”na göre kız çocuklarının yüzde 51’i ergenlik döneminde spor yapmayı bırakıyor. Orkid’in 30 yıldır kadınların dünyasındaki kuralları değiştiren öncü bir rol üstlendiğini belirten P&G Global Marka Direktörü Marc Pritchard, “Kız çocuklarının yarısının 17 yaşına doğru sporu bıraktığı gerçeğinden yola çıktık ve ‘#KızGibi Spor Yapın’ diyerek bunu değiştirmeye karar verdik” dedi.

Etkinlikte konuşan Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, kendisinin spor kariyerinde, ABD’de atletizmin yaygınlaşmasında önemli desteği olan Wilma Rudolph’ın oldukça etkili olduğunu belirterek, etkinlikte bir araya gelen kadın Olimpiyat sporcularına, dünyanın her köşesindeki kadınlara ilham verdikleri ve rol model oldukları için teşekkür etti. 

“Judo kızlar için değil, derlerdi”
Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nda Brezilya’ya ilk altın madalyasını kazandıran judocu Rafaela Silva, etkinlikte yaptığı konuşmada bir kadın olarak Olimpiyat sporcusu olma yolunda yaşadıklarını paylaştı: “Rio’da, genç kızların çok erken bir yaşta hamile kaldığı ve erkeklerin uyuşturucu işine karıştığı fakir bir bölgede büyüdüm. Ailemi ve ülkemi hayal kırıklığına uğratmak istemediğim için hayatımı spora adadım ve en iyisini başarmak için çalıştım. Spor yapmaya ilk başladığım dönemde erkekler ‘Judo kızlar için değil’ derlerdi ve bu nedenle kızlara karşı yarışmak istemezlerdi. Bense judonun kızlar için de olduğunu kanıtladım ve Olimpiyat madalyasını kazandım.”  

“Kadınların Spordaki Yeri” etkinliğinde ayrıca yol bisikleti alanında 3 altın Olimpiyat madalyası sahibi ABD’li sporcu Kristin Armstrong ile yedili ragbi alanında bronz Olimpiyat madalyası sahibi Kanadalı sporcu Jen Kish, Olimpiyat sporcusu olma yolundaki deneyimlerini paylaştılar. 

Sporculara ilgi yoğundu... 


Ayçin Noyan 
Sevgi Demirkale 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2016, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568