Pedallar UNESCO Dünya Mirası için dönecek

Sezen SAVAŞGÖREN / İstanbul - UNESCO Dünya Mirası Yolu olarak kabul edilen Bergama’dan Selçuk Efes Antik Kenti’ne kadar uzanan parkurda bisikletçilere ev sahipliği yapacak.

Pedallar  UNESCO Dünya Mirası için dönecek

UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu’nun fikir babası M. Fatih Ertürkmen ve Bench Organizasyon tarafından hayata geçirilecek bisiklet turu bünyesinde UNESCO Milli Miraslarımız, Bisiklet Kültürü, Bisiklet Sakatlıkları ile ilgili gerçekleşecek söyleşilerin yanı sıra ilk günün sonunda Bostanlı sahilinde halka açık olarak gerçekleşecek konser ile Pinhani grubu izleyenlere unutulmaz dakikalar yaşatacak.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültürel Örgütü UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilen Bergama ve Efes Antik Kenti arasında bulunan yolda ikinci kez düzenlenen UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu 2017, Bergama ve Selçuk Belediyeleri iş birliği, İzmir Valiliği, İzmir Büyük Şehir Belediyesi, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile 23-24 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

#BendePedallıyorum sloganı ile ikinci kez gerçekleştirilen UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu’nu hayata geçiren M. Fatih Ertürkmen, organizasyon ile asıl hedeflerinin Türkiye ve yurtdışında bulunan UNESCO Dünya Miraslarını birbirine bağlayacak büyük bisiklet turları organize etmek olduğunu vurgularken, bu sayede dünya mirasları ile ilgili olarak farkındalık projelerine imza atmayı amaçladıklarını belirtti.

300 amatör bisiklet sporcusunun Bergama’da bulunan Kızıl Avlu’dan hareket ederek,

Selçuk Efes Antik Kenti’ne kadar olan 200 kilometrelik mesafeyi pedal çevirerek aşacağı organizasyonda bu yıl Ege Orman Vakfı ile yapılan anlaşma gereği her katılımcı 3’er adet ağaç dikecek.

Turun sonunda bir korunun oluşması ve her yıl dikilecek olan ağaçlarla büyük bir orman yaratılması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2017, 14:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adviye Ertekin YÜKSEL
Adviye Ertekin YÜKSEL - 12 ay Önce

En güzel tarafı da ağaçlandırma olayı Sevindirici

SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568