Hibrit bulut yerel veri merkezlerinde yükseliyor!

Ecem Kayaoğlu / İSTANBUL - Yalnız IDC’nin Avrupa çapında gerçekleştirdiği araştırmaya göre, işletmelerin yüzde 90’ı kendilerine ait sistemler ile bulut tabanlı iş yükleri arasında bağlantı kurmayı hibrit buluta geçişte en büyük bariyer olarak görüyor.

Hibrit bulut yerel veri merkezlerinde yükseliyor!


İşte bu noktada sunucu barındırma hizmetleri devreye giriyor.

Sunucu barındırma hizmeti veren veri merkezleri, genel bulut platformları için ideal erişim noktaları sunuyor. Sunucu barındırma hizmetinden faydalanan işletmeler, esnek ve kesintisizliği odak noktasına alan yapısından dolayı BT birimlerini veri merkezlerine taşımayı seçiyorlar. IDC araştırmasına göre, 2018 yılında şirketlerin yüzde 65’inin BT varlıkları, sunucu barındırma (Colocation), sunucu kiralama ve bulut veri merkezlerinde yer alacak.

Günümüzde CIO’ların en fazla tercih ettiği çözüm hibrit bulut. IDC verilerine göre, kurumsal işletmelerin yüzde 80’inden fazlası 2017 yılında hibrit bulut altyapısını kullanacak. M2S’in verilerine göre Türkiye’deki KOBİ’lerin yüzde 71’i bulut bilişime sıcak bakarken, yüzde 57’si BT hizmetlerinde yerel şirketleri tercih ediyor.

Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı, “Özellikle işletmelere yakın yerel veri merkezlerinin sundukları stratejik avantajlarla daha fazla tercih edildiğini görüyoruz. Yalnızca daha yüksek performans değil anında destek hizmetleri, ihtiyaca göre ölçeklendirme, güvenlik, bulut teknolojilerine hâkim personel, felaket kurtarma gibi kritik konular yerel veri merkezleri ve sunucu barındırma hizmetlerini öne çıkarıyor” dedi.


Türkiye’nin en hızlı büyüyen veri merkezi Radore, BT sistemlerini güvenilir şartlarda barındırmak isteyen işletmeler için fiziki koşulları, enerji, iklimlendirme, ağ altyapısı ve fiziksel güvenlik kriterleri ile sürekli kontrol altında tutulan profesyonel bir ortam sağlıyor. Veri merkezi salonları, raf (rack) tipi sunucu ve ağ donanımlarının barındırılması için özel olarak yapılandırılırken, kiralanacak alan veya kabinlerin, proje altyapısının teknik özelliklerine göre seçilmesine olanak tanıyor.
Sunucu barındırma hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi için radore.com/co-location-sunucu-barindirma adresini kullanabilirsiniz.

***
Kaynaklar
https://www.idc.com/research/viewtoc.jsp?containerId=259840
https://radore.com/blog/kobilerin-yuzde-71i-bulut-bilisime-sicak-bakiyor.html 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568