Ön Ödeme Dolandırıcılığına dikkat

Siber suçlular, kazanç elde etmek için bu kez de Suriye’de yaşanan savaşı ve insanların acılarını kullanıyorlar.

Ön Ödeme Dolandırıcılığına dikkat

Advance Fee Fraud’ yani ‘ön ödeme dolandırıcılığı‘ olarak tanımlanan sahtekarlık türünde, acılı öyküler veya daha büyük kazançlar elde etmek vaadiyle kişiler kandırılıyor ve vaadedilen kazanç icin belli yerlere ön ödeme yapılması isteniyor. 
    
ESET’in tespitlerine göre son dönemde şu tür mesajlar yoğun olarak e-postalara ulaşıyor*: 

Selâmün aleyküm,
 
Benim adım xxxxx Al-Masri, 36 yaşımdayım ve Birleşmiş Milletler Mülteci Komisyonu içindeki Suriye'deki savaştan etkilenen illegal sığınmacılardan biriyim. Allah'ın yardımı ile Türkiye sınırından kaçarak kurtulan şanslı insanlardan biriyim. Sınırdaki koşullar nedeni ile birçok mülteci kaçamadan öldürüldü. 
...
Merhum kocam iyi bir Suriyeli ve iş adamıydı aynı zamanda altın ticareti ile uğraşıyordu. Kocam aynı zamanda Başer Esad'ın karşısında yer alan muhalefet adaylarından biriydi ve bu uğurda hayatını yitirdi. İsyancılar tarafından vurularak öldürüldü ve soyuldu. 
...
Artık güvende olabileceğim yeni bir ülkede yeni hayatıma odaklanmak istiyorum. Ve bu nedenle yeni hayatımı planlarken ve kocamın Suriye'deki mallarını satarak bana bıraktığı 5.5 milyon doları yatırıma dönüştürürken bana yardımcı olmanı diliyorum. Kendi ayaklarım üzerinde durabilmem için yardımına ihtiyacım var. Lütfen yanıt yaz ve bana biraz kendinden bahset ve ben de sana ilk görüşmemizden önce nasıl ilerleyebileceğimizi anlatayım. 

Süreç nasıl işliyor?
Bu ve buna benzer mesajlar, çok sayıda kişiye gönderiliyor. Siber dolandırıcılar, mesaja cevap verenlerle daha detaylı iletişim kuruyor ve ‘yasal sürecin başlatılması‘ ya da ‘büyük paranın üzerindeki blokajın kaldırılabilmesi için‘ gibi bahanelerle ön ödeme yapılmasını talep ediyor. Bir banka hesap numarası iletiliyor ve belli miktarda ödeme isteniyor. Genelikle de kurban  kişiye, ilk ödemeyi yaptıktan sonra bir problem çıktığı ve yeniden ödeme yapması gerektiği bildiriliyor. Bu şekilde tekrar tekrar ödeme yapması istenebiliyor. Ancak bu sürecin sonunda vaadedilen herhangi büyük bir kazanç gerçekleşmediği gibi, ön ödemeyi talep edenlerle yürütülen iletişim kesiliyor. Hikayede anlatılan acılı mağdurlar bir süre sonra ulaşılamaz ve takip edilemez hale geliyor. 

İlk kez Nijerya’da ortaya çıktı
Ön Ödeme Dolandırıcılığı, dijital cihazlar yoluyla kişilerin kısa süre içinde büyük kazançlar elde edecekleri vaadiyle para göndermeye ikna edilmesine dayalı bir suç türü. Tüm dünyada ‘419 santeciliiği‘ olarak da adlandırılır. Bunun nedeni de bu suçun ilk defa Nijerya Ceza Kanunu'nun 419. maddesinde tanımlanmış olmasından kaynaklanıyor. Bu dolandırcılık yöntemlerinde kullanılan e-postaların da çoğunlukla Afrika ülkelerinden geldiği tahmin ediliyor.  

Bu dolandırıcılığın kurbanı olmamak için neler yapılmalı?
“Para talep eden, ödül veya kolay kazanç vaadeden e-postaları dikkate almayın“ diyen ESET uzmanları tavsiyelerini şöyle sürdürüyor: “Ayrıca bu tür e-postalar aşırı acıklı yazılıyor ya da birbiriyle uyuşmayacak, mantıksız ayrıntılar yer alıyor. Siber dolandırıcılar; iyniyetinizi, ihtiyaçlarınızı ya da zaafınızı istismar ederek para kazanmaya çalışıyor. Bu oltaya düşmeyin. Büyük paralar kolay yoldan elde edilemez. Bilgisayarınızda spam filtesi ya da bu tür filtrelere sahip güncel bir güvenlik yazılımı kullanın. O zaman da zaten bu tür e-postalara büyük ölçüde maruz kalmazsınız.“ 

•    Bu kısaltılmış metindir. Mesajın orjinali daha uzun. 

ESET ve Stratus Hakkında
1992 yılında kurulmuş olan ESET, dünya genelinde bireysel ve kurumsal kullanıcılara hitap eden güvenlik ürünleri geliştiriyor. ESET NOD32 Antivirus, proaktif zararlı yazılım tespitinde piyasa lideri olarak hak kazandığı “VB100 Ödülü” sayısı ile dünya rekorunu elinde bulunduruyor. ESET, testin gerçekleştirilmeye başlandığı 1998 yılından bu yana hiçbir yaygın (in-the-wild) tehdidi kaçırmadı. ESET NOD32 Antivirus, ESET Smart Security ve Mac için ESET Cybersecurity dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından güvenilir bulunarak tavsiye ediliyor.  Genel Merkezi Bratislava/Slovakya’da bulunan ESET’in, San Diego/USA, Buenos Aires/Arjantin, Prag/Çek Cumhuriyeti ve Singapur’da bölge ofisleri bulunuyor. Ayrıca Bratislava, San Diego, Prag, Krakow/Polonya, Montreal/Kanada ve Moskova/Rusya’da zararlı yazılım araştırma merkezleri var. ESET’in 180’den fazla ülkede iş ortakları mevcut. Şirket, Deloitte’s Technology Fast 500’de sürekli olarak Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında yer alıyor. ESET ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi için www.eset.com.tr veya www.nod32.com.tr  sayfaları ziyaret edilebilir.

Stratus Bilişim Sistemleri Tic. A.Ş., 2004 yılından bu yana ESET’in Türkiye Distribütörü olarak hizmet veriyor. Bir çok platform için ölçeklenebilir çok katmanlı güvenlik çözümlerinin ithalatçısı ve distribütörü olarak kanal üzerinden bayilere satış ve destek veren bir teknoloji firması olan Stratus, İstanbul merkezli olarak faaliyet gösteriyor. Firmanın Ankara’da bir şubesi bulunuyor.  Ayrıntılı bilgi için www.stratus.com.tr 
Serhat Özkütükçü
Coşkun Keskingözler 

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2016, 19:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner566

banner554

banner558

banner571

banner141

banner557

banner560

banner568