Yalın ayak yürümektir Ramazan

Hoş geldin ey şehri Ramazan diye başlarlar her yıl yeniden…

Anlatırlar Ramazana dair ne varsa…

Orucun faydalarından imsak vaktine, teravih namazından sahur sohbetlerine, her birine değinirler bir kez daha. İftar sofralarına bir dem vururlar. Tatlılardan tulumba, şerbetlerden üzüm şırası makbuldür derler. Hele bir de ramazan pidesi getiren olursa, tulum peyniriyle, çorbaya katık ederler.

Ramazan deyince pekâlâ, oruçtur işin merkezi. Oruç olunca da açlıktır kişinin fikri. Fikrimiz neyse zikrimiz de odur tabii. Tarifler alınır, sofralar kurulur, sarmalar sarılır, burmalar burulur. Allah-u Teâla’nın oruç için belirttiği saatlerde yenilmez içilmez de, geri kalan sürenin hakkı verilir maşallah. 

Zahirle meşgulüzdür biz. Görünenle, tadılanla, koklananla… Dokunabilirsek vardır.  Ulaşabilirsek bizimdir. Ağzımıza atıp çiğneyebilirsek, gerçektir. 

Oysaki Ramazan, görünene değil, görünmeyene lütuftur. Nefse gönderilen bir nimettir. İnsan sevdiğiyle buluştu mu ne iştah kalır ne bir şey. Sevgilinin manasıdır doyuran, aşkının şerbetidir susuzluğu gideren… 

Ramazan sözcüğünün Arapça köküne baktığımızda, ‘’ramad’’, ‘’aşırı sıcak sebebiyle taşların yanması, kavrulması’’ manasına gelirken,  ‘’ra-ma-da’’ fiilinin mastarı, ‘’kızgın yerde yalın ayak yürüyerek yanmak’’  anlamını barındırır. Her iki durumda da Ramazan ayı, yanma, kavrulma ayıdır. 


Susarak yanmaktır Şehr-i Ramazan  
Kötü söz söylememek, şikâyet etmemek,
Sessizlikte memnun olabilmektir.

Vererek yanmaktır Şehr-i Ramazan,
Hırsını, kibrini, şehvetini iade ederek, 
Gidenlere sabır gösterebilmektir. 

Yoklukla yanmaktır Şehr-i Ramazan,
Az konuşmak, az buluşmak, az uyumak,
Olmayana tevazu gösterebilmektir.

Tıpkı sözlük manasında olduğu gibi Ramazan ayının zahiri ve batıni tüm yönleri,  kişinin nefsinin kabuğundan soyunarak adeta yalın ayak yürümesine katkı sağlar. 

Bu bahsedilen de tekâmül etmektir. Yani gelişmek, olgunlaşmaktır. Az yiyerek, az uyuyarak, az konuşarak yola devam etmek; Yol boyunca yardım ederek, dua ederek, tefekkür ederek dinginlikte yürümektir. 

Hoş geldin ey şehr-i Ramazan diyebilmek, bu manaları zahiren yaşayabilmektir. Bizlere de nasip olsun inşallah.


                                                                      
YORUM EKLE
banner441

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568